Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Aqua fitness pro těhotné a ženy po porodu

Unikátní spojení speciálního cvičení pro těhotné ženy a ženy po porodu a osvědčeného plavání nabízí moderní zábavná forma pohybových aktivit: aquafitness. Pohybu se během těhotenství a po něm nemusí ženy vzdávat, stačí jen zvolit adekvátní formu pohybové aktivity, která bude bezpečná a která příznivě ovlivní organismus během a po období gravidity a která bude hlavně zábavná.

Pozitivní vliv aqua fitness na organismus stávajících a nastávajících maminek je dán zejména blahodárnými účinky vodního prostředí. Voda výrazně odlehčuje tělo, nedochází tak k přetěžování páteře a kloubů jako na suchu. Ulevuje od bolesti nohou a zad v přetížené bederní oblasti páteře. Zároveň působení určitého tlaku vody na tělo vyvolává zapojení velkého množství svalů k jeho překonání, čehož využíváme pro nácvik správného držení těla. Dýchání samo o sobě je tedy ve vodě ztíženo, což je přínosné pro posílení dýchacích svalů a udržení elasticity hrudníku, což je v těhotenství velmi důležité. Veškeré pohyby ve vodě jsou bezpečné a nehrozí riziko poškození rozvolněných vazů a svalů. Příjemné účinky voda dodává i v podobě masážního efektu na celý povrch těla.

Jaké má výhody cvičení pro těhotné ženy

Samotné plavání není pro těhotné vhodné, až na plavecký způsob znak. Aqua fitness, forma cvičení ve vodě, zaručuje působení účinků vody jako při plavání a navíc přidává speciální cviky prospěšné budoucím maminkám pro zvládnutí zvýšených nároků na organismus během nového stavu a po porodu napomáhá rychlejšímu návratu k výchozí tělesné proporci. Zároveň připravuje na porod, tak aby byl jeho průběh, pokud možno, co nejlehčí a zbytečně rodičku ani miminko nevyčerpal víc, než je nutné.
Cílem aquafitness v období těhotenství je udržet organismus těhotné ženy v optimálním zdravotním stavu, tzn. udržet jej v dobré tělesné i psychické kondici a tím vytvořit předpoklady pro zdárný vývoj plodu. Pokud je fit maminka, je fit i miminko! Dále zabránit změnám, které těhotenství a porod na organismu ženy způsobuje. Z hlediska cvičení to znamená: posílit břišní svaly, prsní svaly, posílit svaly pánevního dna a naučit se je ovládat, vytvořit návyk správného držení těla, zabránit vzniku plochých nohou a křečových žil, udržet, případně zvýšit vitální kapacitu plic, podpořit střevní peristaltiku- zabránit vzniku zácpy, ovlivnit změny neurovegetativního systému (zvýšená hladina hormonu štěstí v krvi způsobí příjemné prožívání odpovídajícího pohybu mamince i nenarozenému miminku).

Fotoarchiv: Aerobic studio Petry Moudré

Kdy začít se cvičením po porodu?

Po porodu je cvičení zaměřeno na návrat organismu ženy do stavu, v jakém byl před otěhotněním. S aquafitness je dobré začít po konzultaci s lékařem po období 12. týdne těhotenství a skončit přibližně 2 týdny před porodem, ovšem záleží na individuálním přístupu. Po porodu záleží na rozhodnutí lékaře. Je lepší cvičení provozovat pravidelně po celou dobu těhotenství a po něm a je lepší začít i později než vůbec. Výhodou je, že nemusíte umět plavat a přesto dokážete cviky provést. Ve vodě jste nadlehčována díky speciálním nadlehčovacím pomůckám určeným do vody a nehrozí tak přetížení a vyčerpání organismu.

Jak dlouho trvá lekce Aqua Fitness pro těhotné?

Lekce trvá zpravidla 45 minut na bazéně v hluboké hygienicky nezávadné vodě, pod vedením vyškolených instruktorů aqua fitness se specializací na těhotné a ženy po porodu. Cvičební jednotka zahrnuje rozehřátí s hudebním doprovodem formou plavání, aqua aerobik se speciálními cviky, posilovací a protahovací cviky s využitím zábavných odporových pomůcek cílené na problémové partie, nácvik dýchání, relaxaci.Intenzita cvičení je přizpůsobena potřebám budoucích maminek a ohledem na individuální přístup. S sebou si vezměte potřeby do bazénu, těhotenský průkaz s rozhodnutím lékaře o cvičení ve vodě, nezapomeňte láhev s pitím a něco malého k jídlu po skončení hodiny.

Kde si zacvičit Aqua fitness?

Aqua fitness pro nastávající maminky a ženy krátce poporodu v centru Brna nabízí Aerobic studio Petry Moudré, www.aerobicstudio.cz. Lekce probíhají na ZŠ Milénova 14, Brno – Lesná každé pondělí od 18:00 -19:00 hod. Po získání kondice během aquafitness pro těhotné můžete plynule navázat v našich pravidelných kurzechaqua aerobiku nebo aqua zumby. Dynamické a intenzivnějšícvičení zaměřené na všechny složky fyzické zdatnosti, kde využijete větší spektrum vodních pomůcek a jiných zábavných možností. Protože aquafitness je hlavně zábava!

Nejčtenější materiály v rubrice Fitness aktivity

 1. Jak si užít lekci Zumby!
 2. Nejčastější otázky ohledně pilates - odpovídá Ivana Davidová, lektorka pilates a autorka DVD Dopni zip
 3. 3D FITNESS a největší světová fitness konference IHRSA 2012
 4. Tereza Kuchařová: Krutá pravda o pole dance
 5. Cvičení na BOSU blance trainer (zkráceně BOSU)
 6. Exklusivně poprvé v České republice DanceXtreme® basic course
 7. Seznamte se: FREESTYLER
 8. Lenka Šnajdrová, Z-COM reprezentant pro ČR a SR: Zumba má svoje klady a zápory jako každý sport
 9. Flyfit vs. Antigravityyoga
 10. Program CrossFit: týmový duch, přátelé, zábava, soutěživost, motivace, posunování vlastních výkonů
 11. Kamagon Ball® - unikátní novinka pro funkční trénink
 12. Co je CXWORXS?
 13. David Danceman Juřina: Bokwa® má grády a freestylový náboj, revoluce a inovace v cardio fitness
 14. Pilatesova metoda cvičení
 15. Jumping®
 16. Jiří Gruntorád: Není BOSU jako BOSU
 17. Just keep on dancing: Taneční směry ve fitness
 18. BOSU – nová dimenze cvičení
 19. Kondiční kruhový trénink STRONG BODY v Sokolovně Průhonice
 20. GYRO metoda
 

text: Bc. Michaela Nováková, Ing. Petra Moudrá, foto: Fotoarchiv: Aerobic studio Petry Moudré – 20. 05. 2012, 14.44:48

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist