Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Pilatesova metoda cvičení

Pilatesova metoda cvičení je typ cvičení, který vynalezl Joseph Pilates před téměř 90 lety. Původní název pro tuto metodu cvičení byl „kontrologie“. Jak už sám název vypovídá, nejedná se o rychlý typ cvičení, ale o plynulé, pomalé, relaxační, posilovací a protahovací cvičení.

PILATESOVA METODA CVIČENÍ je komplexní přístup ke cvičení vhodný pro všechny generace vycházející z jednoty duše a těla. Tato metoda cvičení v sobě spojuje východní a západní filosofie ovlivňující fyzickou i mentální úroveň člověka. Cviky jsou věnovány zpevnění celého středu těla a zejména bederní části páteře. Podstata metody je rozvíjet všechny svaly rovnoměrně a působit nejen na dobře známé svalové skupiny, ale i na svaly ukryté pod nimi i mezi nimi, protože mnoho těchto svalů podpírá naši kostru. Pokud tyto svaly zeslábnou a poddají se gravitaci, má tělo tendenci ochabnout, nebo reagovat svalovou dysbalancí – posilované velké svaly jsou silnější, zatímco malé ukryté slábnou. 

Pilatesova metoda nevyužívá k odstranění svalových dysbalancí a špatného držení těla izolovaných pohybů jednotlivých částí těla, jak je tomu u většiny druhů cvičení, ale komplexních pohybů velkého množství svalových skupin a to především s důrazem na dýchání. Cviky na sebe navazují a odstraňují svalové dysbalance ve svém komplexu. Výuka probíhá postupně, ale zároveň ve variantách obtížnosti, takže vedle sebe můžou cvičit různé věkové skupiny,  přičemž každý si zvolí svoji intenzitu cvičení. Při této metodě se využívají i různé doplňkové pomůcky jako overbally, fitbally, tera bandy (široké gumy) či nově flexi bary (pružné vibrační tyče). Cvičí se bez obuvi.

Pilatesova metoda cvičení přináší tyto výsledky:

- naučí sebeovládání spojením mysli a těla
- odstraňuje svalové dysbalance
- urychluje zotavení po sportovním tréninku nebo jiné namáhavé činnosti
- zlepšuje koncentraci
- naučí kontrolovat dýchání
- zlepšuje sílu a flexibilitu ve všech oblastech, zejména těch dříve zanedbávaných
- zvyšuje sebevědomí
- obnovuje fyzickou kondici
- zabraňuje zranění tím, že udrží tělo flexibilní, silné a vyrovnané
- buduje silnou střední část těla
- tvaruje tělo
- upravuje hmotnost

6 základních principů Pilatesovy metody cvičení:

1. Koncentrace - na každý cvik se musíme koncentrovat, aby byl proveden bezchybně, jde tedy o zapojení těla i mysli 
2. Kontrola - cviky jsou prováděny s kontrolovaným dýcháním, koncentrací a vedeným pohybem. Pilatesova metoda je soubor kontrolovaných pohybů v rámci těla. 
3. Powerhouse (PWH) - střední část těla, střed. Jde o místo uprostřed těla, umístěné hluboko v dutině břišní. Podle Josepha Pilatese vznikají všechny pohyby v PWH. Každý cvik začíná vtažením PWH k páteři. Každým pohybem se posiluje a zpevňuje PWH. Když je PWH silný, můžete téměř vyloučit bolesti v zádech. Díky posílení PWH zmenšíte bolest horní a dolní části zad, budete mít ploché břicho, zeštíhlíte v pase, prodloužíte páteř a zpevníte kostru. 
3. Plynulost - cvičení je plynulé, spočívá v plynulém přechodu z jednoho pohybu do druhého.
4. Přesnost - cviky by měly být prováděny s absolutní přesností
5. Dýchání - Pilatesova metoda cvičení využívá speciální princip dýchání: nadechujte se zhluboka nosem, vydechujte ústy a současně vtahujte PWH k páteři. Když vydechujete, vytlačte všechen vzduch z plic, vydechujte s rovným břichem - ne s vypouklým, nezadržujte dech.

Pokud shrnu všech 6 principů Pilatesovy metody cvičení, cvičení by mělo plynule přecházet z jednoho cviku do druhého, nikde tedy není výdrž. Na pohyby bychom měli pevně soustředit svou mysl, abychom je dovedli precizně zacvičit, veškeré pohyby jsou kontrolované a vycházejí především ze středu těla. Pohyby by měly být co nejpřesnější a důraz je kladen zejména na správné dýchání, které vychází z prodýchání hluboko do břicha – tedy do spodní části plic.

Pilatesovu metodu cvičení musíme samozřejmě přizpůsobit populaci, která si přijde zacvičit. Klienty byste měli v průběhu hodiny kontrolovat, aby si nesprávným provedením cviků spíše neublížili.

Rady pro instruktory Pilatesovy metody cvičení:
- na začátku každé hodiny nejprve správně zahřejte a poté rozdýchejte pilatesovou metodou
- až přejdete ke cvikům Pilatesovy metody cvičení, předveďte nejprve každý cvik, než začne cvičit celá skupina a vysvětlete jeho správné provedení
- kontrolujte klienty, zda provádějí cviky správně
- přizpůsobte hodinu a cviky klientům
- na začátku každé hodiny zjistěte, kolik máte začátečníků a ty přednostně „hlídejte“
- nezapomínejte na pitný režim (nenuťte ale klienty pít najednou, každý ať pije, když potřebuje – toto je dobré zdůraznit na začátku hodiny)
- každý má své meze, pokud někdo některý cvik nezvládne provést do jeho krajní polohy, nechte ho, ať jde do takové polohy, kterou sám zvládne
- na klienty nesahejte, pokud si předem nezjistíte, že jim to nevadí
- pokud vám přijde na hodinu těhotná žena, měla by mít potvrzení od lékaře a měla by mít s touto metodou cvičení již zkušenosti

Za přínosný materiál děkujeme Lucii Švadlenkové. Podívejte se na její profil, který obsahuje i velmi zdařilé osobní www, kde se dovíte, že v termínu 25. - 27. dubna 2008 můžete vyzkoušet in-line aerobic, trampolínky či in-line bruslení na víkend s cestovní kanceláří KK aerobik a Lucíkem :-)

 

text: Lucie Švadlenková, foto: archiv autorky na www.lucik.cz – 24. 03. 2008, 10.20:49

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist