Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

David Danceman Juřina: Bokwa® má grády a freestylový náboj, revoluce a inovace v cardio fitness

K novým IN cardio programům jsem mírně nedůvěřivý, neboť si pamatuji hysterickou vlnu vzestupu  rádoby funkčních cvičení v České republice a dalších „revolučních“ a „inovativních“ programů, které se dostávají na povrch s monstrózním humbukem. Reklamní kampaně cvičení jsou vedené cíleně a tedy mají jediný cíl - a to ten nalákat klienty právě na produkt, jenž je člověku předhozen a prezentován v tom nejlepším světle. Ovšem že na tomto vychvalování a postupu není nic špatného, ale položme si však otázku: „Co je to nejlepší cvičební produkt?“  

V každém případně jsem zastáncem funkčních programů, které člověka nezhuntují, mohou ho cvičit jak děti tak naše starší generace, ale hlavně přináší výbušnou energii s tvarováním postavy a jsou jednoduché lehce pochopitelné pro smrtelníky.  Tedy pro lidi kteří nechtějí moc nad cvičením přemýšlet, ale bavit se a odreagovat od všedních starostí.

David Danceman Juřina: Bokwa® má grády a freestylový náboj, revoluce a inovace v cardio fitness

Hubnutí – nehubnutí!

Nové cvičební programy hlásají na plnou pusu, že právě ono cvičení či speciálně sestavený program je tím pravým pro ideální hubnutí a odstranění přebytečných kil, pokud si zrovna jejich program klienti vyberou. Na lidi - a zejména na něžná pohlaví - působí motto „Naše cvičení je jiné, revoluční, inovativní a pokud nám budete věřit, „exterémně zhubnete“ dosti psycho-účelově a tedy do jisté míry může být pro spotřebitele klamavé. Reklama typu „zhubneš rychle“ vás zasáhne jak vystřelený šíp z luku a ihned program jdete vyzkoušet za účelem lačné vidiny ideální vysněné soustruhem vypracované postavy za co nejkratší dobu. A proč by ne, když Vám slibují že přece rychle budete mít vaši vysněnou a dokonalou postavu díky novince, která přišla na trh. Opak je však pravdou.

Nechci nad cvičením přemýšlet, říká mnoho lidí.

Jsem certifikovaným instruktorem programu Zumba®Fitness a též i vlastním diplom na aerobik, každopádně nikdy mě aerobik nebavil pro svou složitost a názory lidí, že nad aerobikem člověk musí přemýšlet. Našel jsem Zumbu, která mě jako mnohé další inspirovala a nadchla pro svou jedinečnost a živelnost. Jako každý instruktor jsem byl šílený, zapálený a destruktivní jak sám k sobě, tak k dalším klientům, kteří ke mně začali chodit až do té doby,  kdy jsem absolvoval kurz aerobiku - a ten mi otevřel doširoka oči.  Ač jsem ho nikdy nechtěl dělat, dal mi odpovědi na otázky typu „co dělat a jak pracovat s klienty, aby trénink a program byl opravdu funkční“. Celý program jsem doslova překopal a nyní mohu říci, že je přínosný i funkční pro mé klienty.

Kdo hledá, ten najde.

Pro své klienty stále hledám nové programy, které přicházejí. Osobně miluji víc tanec než cvičení, hudbu a rád zkouším nové věci. Slyšel jsem o novém stylu a úžasném programu BOKWA® fitness. Už vím, že BOKWA® rozdává opravdu radost, smích a z hodiny budete odcházet jen s dobrou náladou, avšak ne v katabolickém stavu vyčerpání a totálního kolapsu. V dnešní době se cvičení BOKWA® velmi rychle šíří po celém světě, ale u nás stále hledá své příznivce jen z důvodu nedostatečné propagace.

 • Zeptal jsem se hlavního protagonisty Bokwy Dušana Urbana, jak to vidí on: "V brzké době letím do USA do Kalifornie na certifikaci, kde se  doufám stanu jako jediný Čech Bokwa® Education Specialist Trainer (Bokwa BEST) pro naši republiku, což znamená školitelem nových instruktorů - a s tím je i spojené plné rozšíření tohoto jedinečného, inovativního a skutečně funkčního cvičebního programu do povědomí veřejnosti v Česke republice.“

S Bokwou zapomeňte na počítání. Rytmus tepe a vy se protančíte k euforii i vysněné postavě

BOKWA® je úplně jiná než všechna cvičení, která jste poznali doposud. Vzhledem k tomu, že kroky BOKWA® jsou strukturovány na základě tvarů písmen a čísel, nevyžaduje BOKWA® žádné počítání kroků jako tradiční cviky na 8 dob, které se využívají ve většině fitness a tanečních programech. U cvičení BOKWA® stačí cítit hudbu a jen se volně pohybovat do rytmu a desítky dalších tančících lidí sdílejí vaši energii a vzrušení s vámi. K tomuto cvičení není třeba žádná choreografie. Jakmile budete znát krok a natolik si ho přivlastníte, že můžete cvičit sami, nemusíte znát osobní choreografii instruktora. Vzhledem k tomu, že všechny kroky mají stejnou strukturu, je úplně jedno, jestli děláte BOKWA® v České republice, Austrálii, Anglii nebo USA. Cvičení BOKWA je skutečně univerzální.

Na vlastní tělo: Opravdu je to něco inovativního?

Na celém světě už existují maniaci BOKWA® fitness, kteří si neskutečně oblíbili toto unikátní fitness cvičení. Proč? Toto cvičení je opravdu revoluční a inovativní, ale to posoudíte jen tehdy,  když ho vyzkoušíte a zajdete na lekci. Já jsem lekci Bokwa® absolvoval a udělal pro Vás test.

Velký test Bokwa® - aneb profesionál vs. laik: Dušan Urban v akci a já s ním

Zajímalo mě, zda program Bokwa® nehlásá něco, co nemůže splnit, a tak jsem se rozjel na testovací lekci do Plzně, kde vede Bokwa® certifikovaný instruktor Dušan Urban, jenž jako jediný vlastní certifikaci Bokwa Basic typu LVL1 a LVL2 v ČR.

Dušan nás ihned uchvátil svou zapáleností do tohoto nového cardio freestylového stylu, kterým je doslova nadšen, a nadšení chce předávat dál. Někde jsem četl, že Bokwa® je vlastně něco jako taneční aerobik, což bylo nad mé chápání, a dále, že Bokwa® je další klon Zumby. Bokwa® hlásá více pozitiv, o kterých jsme se chtěli na vlastní kůži přesvědčit. Hurá, lekce začíná... Nastoupil jsem na lekci vystajlován a natešen, ale do jisté míry i nervózní, co se bude dít dál a zda si nezamotám nohy.

Na youtubu jsme nějaká ta videa viděl, ale vypadali složitě. Duc, duc, duc....hudba je tedy diskotéková a namixována tak, aby držela své tempo BPM, které se pohybuje od 128 – 140. Hudba byla energická a gradující, hecovala nás k vyšším výkonům a taneční euforii. Sice jsme se někdy nohama motali, narazili do sloupu nebo objali cvičící slečnu odvedle, což mi moc nevadilo, ale je faktem, že speciální kroky jsem se po chvilce naučil, a pak už jsme řádil jak uragán.

Každopádně program se tedy naučí kdokoliv a ve chvilce pochopí systém. Kroky jsou perfektně sestaveny z písmen abecedy, které si postupně osvojujete - pak jen stačí sledovat instruktora, jak skládá sestavu. Písmenka se provádí typem základního basic, nebo se jedou pasáže Freestyle, takže po krátké době jste králem, či královnou parketu.

Je pravda, že některá písmenka jsou težší a jiná lehčí, ale jako u každého programu se nejdříve učíte a pak si užíváte. Byl jsem překvapen, že po několika minuách jsem měnil svršky,  a tak i spodky, neboť pot z nás stříkal jak z vodovodu. Stálé tempo energické hudby i promyšlený systém krokových variací ve spojení s freestylovým stylem dává Bokwě neuvěřitlný taneční, ale zároveň jednoduchý a pochopitelný spád. Po celou hodinu řádíte jak naspeedovaní blázni a endorfin stříká sálem. Po lekci na nás čekalo překvapení v podobě spálených kaloríí – wouuu 1300 kalorií - avšak ani se nedivím - upocený jsem byl odshora dolu, ždímat jsme mohli všechno co jsme měli na sobe a to díky respektování aerobního tempa.

Bokwa® je geniální a opravdu se po ní hubne

Mohu Vám na 100% říci, že Bokwa® není ani taneční aerobik nebo klon Zumby, nýbrž dokonalý a pečlivě sestavený cardio program, kterému propadne mnoho nadšenců. Pokud v České republice zafunguje reklamní kampaň na podporu Boky, bude to stejné šílenství tak jako kdysi vzestup Zumba®. S hrdostí mohu říci, že Bokwa® je vysoce emocionálním a funkčním tanečním programem, jemuž jsem díky jedné lekci totálně propadl. Pozor - je to fakt silně návykové.

David Danceman a jeho web

Nejčtenější články v rubrice Fitness:

 1. Jak si užít lekci Zumby!
 2. Nejčastější otázky ohledně pilates - odpovídá Ivana Davidová, lektorka pilates a autorka DVD Dopni zip
 3. 3D FITNESS a největší světová fitness konference IHRSA 2012
 4. Tereza Kuchařová: Krutá pravda o pole dance
 5. Cvičení na BOSU blance trainer (zkráceně BOSU)
 6. Exklusivně poprvé v České republice DanceXtreme® basic course
 7. Seznamte se: FREESTYLER
 8. Lenka Šnajdrová, Z-COM reprezentant pro ČR a SR: Zumba má svoje klady a zápory jako každý sport
 9. Flyfit vs. Antigravityyoga
 10. Program CrossFit: týmový duch, přátelé, zábava, soutěživost, motivace, posunování vlastních výkonů
 

21. 09. 2013, 14.34:09

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist