Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Pozvánky

Prevence mozkové mrtvice: Navštivte Dny prevence POMOC

Mozková mrtvice je podle slov primáře neurologického oddělení Nemocnice Jihlava MUDr. Ondřeje Škody nejčastější příčinou nemocnosti a invalidity a zároveň jednou z nejčastějších příčin úmrtí v rozvinutých zemích.  V České republice postihne mrtvice až 40 tisíc lidí ročně.  Informovat Čechy o možnostech prevence mozkové mrtvice bude edukační program Dny prevence POMOC (POstavme se Mrtvici a Onemocnění Cév), který se uskuteční ve dnech 28. a 29. 6. v Praze v budově Hlavního nádraží.

Většina lidí (84 procent) ví, že příčinou mrtvice je ucpání cévy v mozku. Vyplývá to z průzkumu, který na reprezentativním vzorku respondentů udělala společnost Factum Invenio. Sedmdesát procent respondentů ale odpovědělo, že nevědí o existenci léků, které jsou určeny k preventivnímu užívání a snížení rizika vzniku mrtvice.

Pro Dny prevence bude charakteristický unikátní nadměrný nafukovací model srdce (3,5 x 6 m), kterým bude možné volně procházet. Do posledních detailů tak bude možné prozkoumat jednotlivé detaily nejdůležitějšího lidského orgánu, který v sobě může v případě fibrilace síní skrývat i krevní sraženinu – tromb. Po oba dny budou veřejnosti k dispozici od 8 do 20 hodin lékař a zdravotní sestry, se kterými bude možné konzultovat zjištěné výsledky a poradit se o vhodných možnostech prevence.

Akce je realizována ve spolupráci s Českou internistickou společností, pacientskou organizací ICTUS, která pomáhá lidem po prodělané mozkové mrtvici s návratem do plnohodnotného života, a společností Bayer. Během Dnů prevence bude zároveň přítomen také zástupce pacientské organizace ICTUS, která pacientům nabídne sociálně – právní poradnu.

Příčiny a projevy mozkové mrtvice

„Na vzniku CMP se podílí především rizikové faktory jako zvýšený krevní tlak, kouření, cukrovka nebo zvýšený cholesterol. Významné riziko představuje nejčastější porucha srdečního rytmu, tzv. fibrilace síní. Při ní se může vytvořit krevní sraženina (trombus) v srdeční předsíni. Tento trombus pak může být „vmeten“ do mozku, zastavit zde proud krve, a vést k odumření části mozku s tragickými následky.  Fibrilace síní přitom u nás postihuje nejméně 200 000 lidí. Fibrilace síní je příčinou 1/5 CMP,“ vysvětluje prof. MUDr. Richard Češka, CSc. z Centra preventivní kardiologie, 3. interní kliniky 1. LF UK a VFN.

Mozková mrtvice přichází náhle a projevuje se slabostí až ochrnutím nebo poruchou citlivosti poloviny těla, poruchou řeči a vidění. U pacienta dochází k náhlé nevysvětlitelné závrati, případně náhlým pádům ve spojení s dalšími neurologickými příznaky. Může se objevit slepota, bolest hlavy, na začátku zvracení, porucha vědomí nebo epileptické záchvaty.

„Vznik CMP při fibrilaci síní je možné ovlivnit jednak samotnou léčbou této arytmie, jednak prevencí vzniku tromboembolických komplikací,“ vysvětluje kardiolog MUDr. Robert Čihák, vedoucí lékař oddělení arytmologie z kliniky kardiologie v IKEM.
 
„Vzhledem k závažnosti klinického průběhu cévní mozkové příhody a ke stále omezeným možnostem příčinné léčby, která zatím nedokáže zajistit úplné vyléčení u většiny pacientů, je nutno klást velký důraz na primární prevenci vzniku cévních mozkových příhod,“ upozorňuje neurolog Ondřej Škoda.

V souvislosti s vysokým počtem pacientů po mozkové mrtvici v Česku a jejich každoročnímu nárůstu vznikla před pěti roky pacientská organizace ICTUS, která jim pomáhá s návratem do plnohodnotného života. „Organizaci ICTUS jsme založili, protože máme vlastní zkušenosti s cévní mozkovou příhodou. Prošli jsme si celým léčebným a následným rehabilitačním procesem a dokážeme tak objektivně posoudit, co v České republice chybí a co je potřeba postiženým nabídnout,“ říká zakladatel organizace a webových stránek www.ictus.cz Jan Dohnálek.

Nejčtenější články z rubriky Zdraví

  1. Denisa Barešová: Moje tipy pro zdraví a pohodu
  2. Tamara Jiříková: Moje tipy pro zdraví a pohodu
  3. Mili Pilátová: Moje tipy pro zdraví a pohodu
  4. Fakta a mýty o používání tamponu
  5. Hana Dvorská, známá česká kaskadérka a instruktorka boot campu: Moje tipy pro zdraví a pohodu
  6. Daniel Müller: Moje tipy pro zdraví a pohodu
  7. Veronika Buriš Vrzbová: Moje tipy pro zdraví a pohodu
  8. Tereza Cihlářová: Moje tipy pro zdraví a pohodu
  9. Poruchy pigmentace kůže
  10. Michal Šubr: Moje tipy pro zdraví a pohodu
  11. Kateřina Brabcová: Moje tipy pro zdraví a pohodu
  12. Lucie Jiříková: Moje tipy pro zdraví a pohodu
  13. Téma z šatny: Intimní zdraví ženy
  14. Nejlepší vánoční cukroví - trochu netradičně
  15. Nepleťte si laktózovou intoleranci s alergií na mléko
  16. Doc. MUDr. Pavel Kohout, Ph.D.: Žereme moc
  17. Blahodárné účinky čaje na lidský organismus
  18. Lucie Tvrdoňová: Moje tipy pro zdraví a pohodu
  19. Posilování mezilopatkových svalů – kulturistické přežitky aneb doba už dávno pokročila, tak to vidíme v IQ Pohyb Academy
  20. HPV a rakovina děložního čípku
 

27. 06. 2012, 14.16:54

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist