Fakta a mýty o používání tamponu
Přestože je tampon moderním průmyslovým produktem, princip vnitřně používaného ženského hygienického produktu není nový a ve skutečnosti se datuje až do doby před několika tisíci lety, kdy si egyptské ženy zaváděly rolky měkkého papyru, aby absorbovaly menstruační tekutinu, a byzantské ženy používaly tampony vyrobené z měkké bílé vlny. Průmyslově vyráběné tampony byly nejprve uvedeny na trh v USA v roce 1936, ve Spojeném království v roce 1938 a v Německu v roce 1950. Od té doby byly použity miliardy tamponů po celém světě. V posledních několika desetiletích se tampony staly dobře přijatou formou menstruační ochrany zvláště v Evropě, Severní Americe, Japonsku a Austrálii / Novém Zélandu. Zájem spotřebitelek o používání tamponů roste i v ostatních regionech světa, včetně Asie.
Klinické, spotřebitelské a laboratorní studie a zkušenosti miliard spotřebitelek s používáním potvrdily zákaznicím a odborníkům v těchto regionech bezpečnost a akceptovatelnost tamponů obecně. Standardy týkající se absorpční schopnosti, označení obalů, návodů k použití a testování bezpečnosti byly stanoveny mezi výrobci a regulačními agenturami. Došlo k vývoji designů, ke zlepšení účinnosti a ke zjednodušení použití. Po celou moderní historii tamponů si spotřebitelky uvědomovaly jejich přínosy pro životní styl, lékaři se ujistili o všeobecné bezpečnosti tamponů a výzkumní pracovníci zjistili další zdravotní výhody tamponů.
Tampony se umisťují do vagíny, aby absorbovaly menstruační tekutinu ještě předtím, než opustí tělo, na rozdíl od dámských menstruačních vložek, které ji absorbují až poté, co opustila tělo. Právě díky tomuto umístění mohou být tampony menší než produkty používané vně, a přitom poskytovat dostatečnou ochrannou absorpční schopnost tak, aby vnější oblast pohlavních orgánů zůstala suchá a čistá.
Dámské hygienické vložky (včetně ultravložek, normálních vložek, slipových vložek a mikrovložek) absorbují menstruační tekutinu, jakmile opustí tělo. Musí být dostatečně dlouhé a široké, aby chránily prádlo před skvrnami. Kromě toho stále více značek nabízí produkty s křidélky, aby zajistily lepší ochranu po stranách kalhotek. Na opačné straně vložek je adhezivní materiál. Ten zajistí, aby vložka spolehlivě přilnula ke kalhotkám a nemohla vyklouznout z místa. Absorpční vlákna tamponů jsou pevně slisovaná a mají kapilární tah, který do sebe nasává menstruační tekutinu. Při tom dochází k roztahování tamponu proti stěnám vagíny. Tampon se správně zavádí do střední části vagíny nad místo, kde vagína prochází svaly pánevního dna. Tato část vagíny se dobře přizpůsobuje tamponu: stěny vagíny jsou elastické; okolní měkká tkáň je nezpevněná a sousedící orgány jsou pohyblivé; tampon je přidržován na svém místě svaly pánevního dna; a kromě toho je zde velmi málo citlivých nervových zakončení, takže při používání není tampon vůbec vnímán.
Lze tampony používat při plavání a jiných sportech?
Tím, že nejsou používány vně těla, tampony nezasahují do fyzických aktivit, např. během sportu. Tampony je možné dokonce používat i při plavání. Tampony byly skutečně doporučovány jako preferovaný způsob menstruační ochrany při plavání. Několik publikací informovalo, že voda se během koupání nebo plavání do vagíny nedostane. I kdyby se přece jen malé množství vody dostalo do vagíny, nepředpokládá se, že by to způsobilo problém, pokud je voda jako taková bezpečná. Jestliže je tampon na svém místě, voda se odstraní s výměnou tamponu. Doporučuje se, aby byl nový tampon zaveden před plaváním pro zajištění optimální ochrany (pokud tampon nebyl právě vyměněn nebo nebyl vyměněn krátce předtím) a vyměněn ihned po plavání.
Může se tampon ztratit uvnitř těla?
Správně zavedený tampon se nachází ve střední třetině vagíny. Ženy nemusí mít obavu z příliš hlubokého zavedení tamponu, ať už používají prstem aplikovatelný tampon (bez aplikátoru) nebo tampon s aplikátorem. Prst i aplikátor jsou si podobné délkou a umožňují zavedení tamponu až do střední části vagíny (což je přesně místo, kde by tampon měl být umístěn pro optimální účinek a pohodlí). Zde bude na svém místě udržován svaly pánevního dna a hydrostatickým tlakem pánevních orgánů, a to i v případě, že žena učiní náhlý pohyb nebo bude provozovat fyzickou aktivitu. Jsou-li dodrženy pokyny pro použití, vytahovací šňůrka zůstane mimo tělo a bude ji možno snadno uchopit, jakmile bude uživatelka chtít tampon vytáhnout. Protože otvor děložního čípku je příliš malý (obvykle o velikosti špendlíkové hlavičky) a také protože neexistuje síla, která by tampon vytlačovala vzhůru do děložního čípku a dělohy, tampon nemůže samovolně vklouznout do dělohy.
Může se vytahovací šňůrka odtrhnout od tamponu?
Při výrobním postupu tamponu je vytahovací šňůrka přivázána a pevně připevněna k absorpčnímu tělu tamponu. Různí výrobci používají různé metody připevňování vytahovací šňůrky k tamponu, ale všechny metody zajišťují pevné připevnění. Chce-li se uživatelka ujistit, zda je šňůrka dobře připevněna, zatáhne za ni před zavedením tamponu do vagíny silným, krátkým pohybem.
Co by měla žena učinit, nemůže-li vytahovací šňůrku nalézt?
Nemůže-li žena nalézt vytahovací šňůrku, zatímco je tampon zaveden, měla by počkat do úplného nasáknutí tamponu krví. Poté by měla být schopna jemným tlačením ve dřepu (jako při stolici) vytlačit tampon k vaginálnímu otvoru, kde jej může uchopit dvěma prsty a vyjmout. Není-li opravdu možné tampon vytáhnout, měla by navštívit gynekologa.
Co se stane, když je tampon zavedený příliš dlouho?
Zapomene-li žena a ponechá tampon zavedený příliš dlouho (několik dnů), je pravděpodobné, že může tampon zasáhnout do fyziologického prostředí a přirozených čisticích schopností vagíny. Po čase to typicky vede k silnému páchnoucímu výtoku, který ženě napoví, že by měla vyhledat svého lékaře a tampon si nechat odstranit (v případech, kdy není schopna jej sama vytáhnout). Po vyjmutí tamponu se lokální příznaky obvykle rychle upraví a vagína se vyčistí běžně do několika dnů díky rychlé regeneraci vaginálního epitelu a obnovení normální mikroflóry. Jestliže žena ignoruje indikativní příznaky a v závislosti na době, po kterou byl tampon ponechán uvnitř, může se vyskytnout místní podráždění nebo zanícení a ve vzácných případech i infekce vagíny. Pouze v těchto uvedených výjimečných případech bude indikována antibiotická léčba nebo jiný lékařský zásah. V příbalovém letáku, který je součástí každého balení tamponů, je vždy zdůrazněno, že tampony se musí pravidelně vyměňovat. V USA například příbalové letáky k tamponům poučují uživatelku, aby jeden tampon používala maximálně 8 hodin. A to je všeobecně považováno za bezpečné doporučení. Zavedený tampon by měl být vyjmut před zavedením jiného a poslední použitý tampon by měl být vyjmut vždy na konci periody.
Jak tampon zavést a vyjmout? Návod na použití krok za krokem.
Před prvním zavedením tamponu by žena měla věnovat čas seznámení se s vlastním tělem a jeho anatomií. Dále by se měla řídit pokyny prezentovanými na níže uvedených obrázcích. Např. správné zavedení o.b.® tamponu spočívá pouze v šesti krocích.
Krok 1. Před použitím si vždy umyjte ruce. Odstraňte spodní část obalu zatáhnutím za odtrhávací pásku.
Krok 2. Natáhněte vytahovací šňůrku a rychle a silně za ni zatáhněte. Tímto způsobem se můžete ujistit, že šňůrka je dobře připevněná k tamponu a může být použita ke snadnému vyjmutí tamponu.
Krok 3. Stiskněte konečkem vašeho ukazováčku vroubkovanou spodní část tamponu a odstraňte vrchní polovinu obalu. Jemným pohybem vašeho prstu můžete rozšířit tělo tamponu tak, aby vám při aplikaci lépe držel na prstu.
Krok 4. Volnou rukou jemně roztáhněte stydké pysky, abyste otvor do vagíny zpřístupnila. Vaginální otvor se nachází mezi močovou trubicí a řitním otvorem.
Krok 5. Uvolněte se! Jemně zasuňte tampon do vagíny co nejdále směrem dozadu a šikmo nahoru (tj. zasuňte do vagíny tampon i prst).
Krok 6. Pociťujete-li odpor, změňte trošku směr. Pokud tampon stále cítíte (např. při sezení či chůzi), zaveďte jej trochu hlouběji. Po zavedení tamponu si opět umyjte ruce.
Chcete-li tampon vyjmout, uvolněte svalstvo a zatáhněte slabě, ale pevně za vytahovací šňůrku ve stejném úhlu, pod jakým byl tampon zaveden. K vyjmutí tamponu by mělo dojít po jeho úplném nasáknutí, neboť vyjmutí je potom snadnější. Když zatáhnete za šňůrku, plně nasáklý tampon lehce vyklouzne. Máte-li problém s vyjmutím o.b.® tamponu, při následující výměně zkontrolujte, zda je tampon plně nasáklý. Shledáváte-li vyjmutí tamponu vždy obtížným, měly byste vyzkoušet tampony s nižší absorpční schopností.
Nejčtenější články na téma Zdraví:
- Denisa Barešová: Moje tipy pro zdraví a pohodu
- Tamara Jiříková: Moje tipy pro zdraví a pohodu
- Mili Pilátová: Moje tipy pro zdraví a pohodu
- Fakta a mýty o používání tamponu
- Hana Dvorská, známá česká kaskadérka a instruktorka boot campu: Moje tipy pro zdraví a pohodu
- Daniel Müller: Moje tipy pro zdraví a pohodu
- Veronika Buriš Vrzbová: Moje tipy pro zdraví a pohodu
- Tereza Cihlářová: Moje tipy pro zdraví a pohodu
- Poruchy pigmentace kůže
- Michal Šubr: Moje tipy pro zdraví a pohodu
text: Ogilvy/Doc. Vít Unzeitig – 07. 06. 2008, 18.39:14