Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Zuzka Klingrová: Jóga vám pomůže se na chvilku zastavit a vnímat sílu přítomnosti

Pražskou o2 arenu znovu ovládne klidná síla a úžasná atmosféra Reebok Yoga Sensation. Už 21. června zažije oslavu jógy s hvězdnou Tarou Stiles z USA a dalšími skvělými českými a slovenskými lektory, mimo jiné Zuzanou Klingrovou.

Držitelka mnoha sportovních instruktorských licencí, která sportovní vědu vystudovala v Praze a Spojených státech, se věnuje několika stylům jógy, mimo jiné chakra yoga - the hidden power of yoga, což bude její lekce na největším svátku jógy ve střední Evropě, který bude hostit vysočanská aréna.

Říkala jsi mi, že tvoje první setkání s jógou byly pozdravy slunci jako nejlepší rozcvička při tréningu juda. Pořád si myslíš, že podrav slunci je nejlepší cvik na protažení a zahřátí?
Určitě ano. Pozdrav slunci rozproudí tok krve, vody, lymfy i prány. Navrací pružnost páteře a stimuluje činnost vnitřních orgánů. Omlazuje nás.

Studovala jsi mnoho jógových stylů. Který je podle tebe nejlepší a jak ses k němu dostala?
To je pravda, ale nakonec stejně zjistíte, že jóga je jen jedna. Všechny vedou ke stejnému cíli a to je sebepoznání, nalezení svého opravdového já. Dnes se více vidím v Prana Flow józe a Tantra józe, která nás navrací k přirozeným rytmům přírody. A hodně se věnuju jógové terapii.

Co jógová terapie přesně znamená?Zuzka Klingrová: Jóga vám pomůže se na chvilku zastavit a vnímat sílu přítomnosti
Jógová terapie pomáhá stimulovat činnost vnitřních orgánů, pracuje s orgánovými dráhami. Ovlivňuje pozitivně endokrinní systém, navrací sílu i pružnost svalům, má vliv na nervovou soustavu. Pomáhá hledat příčinu onemocnění, poté jóga společně s ájurvédou pracují na zlepšení zdravotního stavu. Výsledky jsou úžasné a to mi přináší velkou radost. Když přijde klient, který kvůli svému zdravotnímu stavu musel změnit svůj život, vzdát se svých zálib, práce a díky jógové terapii je znovu zdravý a může se věnovat svým oblíbeným aktivitám – to je to, co mě naplňuje.

Změnilo tě cvičení jógy? Nebo ještě jinak: Jsi takhle vyrovnaná díky józe, nebo naopak díky své vyrovnanosti tě jóga tolik oslovila?
Určitě jóga ovlivnila mě. Já jsem byla dost šílené dítě a myslím, že to byl spásný nápad mých rodičů, nasměrovat mě k východním filosofiím. Funguje to, pomáhá mi to ve spoustě životních situací. Díky józe znám sebe sama a naslouchám si.

Myslíš, že je jóga dobrá pro každého?
Určitě. Vím, že to zní trochu otřepaně, ale každý z nás by měl poznat sebe sama a vědět, po čem touží, co mu přináší pocit čisté radosti. Jóga vám pomůže se na chvilku zastavit a vnímat sílu přítomnosti.

K józe patří kromě cvičení i určitá filozofie a způsob života. Můžeme pocítit sílu jógy, i když budeme „jenom“ cvičit?
Cvičením to u lidí v západním světě začíná. Pomůže vám cítit se dobře ve svém těle a pomalu, postupně vám lidská zvídavost nedá a vy začnete chtít odhalovat, co je za tím dále, co je jóga.

Studovala jsi jógu i v zahraničí. Jaké máš zážitky ze svých jógových cest? Kde ses naučila nejvíc?
Určitě v USA a v Indii. Studium v USA bylo skvělé pro pochopení pozic, správné techniky, pohledu na jógu očima západního člověka. Indie pro spiritualitu a filosofii. Pobyty v Indii pro mě znamenaly vždycky velký posun v komunikaci sama se sebou.

U nás byla jóga před pár desítkami let celkem exotické cvičení, dnes už se jedná pomalu o módní záležitost a mainstream. Jak tu změnu v poslední době vnímáš ty?
Souhlasím. Nejlepší ukázkou jsou mé veřejné lekce při pobytech v Resortu Svatá Kateřina. Před sedmi lety, když jsem se zeptala, kdo nikdy necvičil jakoukoliv jógu, zvedla ruku polovina lidí, dnes nikdo. To je pro mne skvělá zpráva, že lidé zařadili jógu do svého běžného života.

Na Reebok Yoga Sensation povedeš hodinu Chakra yogy. Jaká to bude lekce? Na co se můžeme těšit?
Na tradiční jógu v moderním kontextu. Přiblížení přírodním cyklům, živlům, přirozenému pohybu, toku prány. Provedu jogíny poznáním energetických kol – čaker. Poznají intenzivní prožitky při spojení s čakrami i s živly s nimi spojenými. Můžete se těšit na úžasnou kombinaci jógy, vnímání toku energie, hudby i světla.

Kde všude působíš? Kam si s tebou kromě Reebok Yoga Sensation můžou zájemci přijít zacvičit?
Své individuální jógové terapii i veřejným lekcím a workshopům se věnuji v Praze v jógovém studiu Yoga Lounge (dříve Fitlight). Také vedu lekce a speciální jógové víkendy v Resortu Svatá Kateřina. Pokud je to pro někoho z ruky, může si se mnou zacvičit na Kondice TV.

Nejčtenější rozhovory na Aerobic.cz:

 1. Tři otázky pro Anetu Kuklínkovou, ředitelku soutěže Dívka ČR
 2. Jana Havrdová, ta, co není Sama doma: Ruční práce, tanec, aerobik a rady, jak zhubnout
 3. Eva Vlachová, stylistka soutěže Dívka České republiky 2015: Přirozenost v sobě mohou ženy objevit, pokud naslouchají svému tělu a naučí se je milovat!
 4. Bára Ptáčková Šulcová: O aerobiku a Vánocích!
 5. Rozhovor: Zuzana Švíková
 6. David Holzer, Jakub Strakoš, Vláďa Valouch opět v akci: Legendy se vracejí
 7. Daniel Komarov a Kateřina Šmejkalová: Rozhovor s mistry
 8. Dr. Georgis Patenidis: Odcházení
 9. Milan Ondruš: Rozhovor před Funaerobic show 2013
 10. Zuzana Šoltysová, trenérka vítězného klubu Mistry s Mistry 2016
 11. Kristina Růžičková: FUN rozhovor
 12. T. Tydlitátová, K. Brabcová, V. Kubíčková: Úspěšné Kapitánky
 13. Vašek Krejčík: Dvacet let v pohybu
 14. Alena Palasová: Rozhovor s Charlotte Tegenmark (Andersson)
 15. Ing. Josef Křetinský: Moje FRČÍME s.r.o. je cestovní kancelář pro aktivní lidi
 16. Ivana Kožmínová: Rozhovor po finále soutěže Mistry s Mistry
 17. Dominika Herzánová z klubu Corridoor
 18. Seznamte se: Carlos Ramirez, hvězdný prezentér bratislavského FACE kongresu
 19. Odpovídá Monika Horáková
 20. Matěj Kubec: Od aerobiku do SuperStar
 

text: nedori.cz – 14. 06. 2015, 13.54:27

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist