Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Zuzana Šoltysová, trenérka vítězného klubu Mistry s Mistry 2016

Zuzana Šoltysová, trenérka vítězného klubu Mistry s Mistry 2016Zuzana Šoltysová, trenérka vítězného klubu Mistry s Mistry 2016Zuzana Šoltysová, trenérka vítězného klubu Mistry s Mistry 2016
Zuzana Šoltysová, trenérka vítězného klubu Mistry s Mistry 2016Zuzana Šoltysová, trenérka vítězného klubu Mistry s Mistry 2016Zuzana Šoltysová, trenérka vítězného klubu Mistry s Mistry 2016
Zuzana Šoltysová, trenérka vítězného klubu Mistry s Mistry 2016Zuzana Šoltysová, trenérka vítězného klubu Mistry s Mistry 2016Zuzana Šoltysová, trenérka vítězného klubu Mistry s Mistry 2016

Jarní sezóna celorepublikové soutěže Mistry s Mistry byla zakončena finálovým závodem v Praze. Vítězným klubem se pro tento rok stal klub A-styl Liberec.

A je to poprvé, kdy putovní pohár Mistry s Mistry bude hostit klub v Čechách. Pohár si převzala hlavní trenérka klubu paní Zuzana Šoltysová. A tady je s ní zajímavý rozhovor.

Jak dlouho jezdíte na závody Mistry s Mistry?
Soutěž Mistry s Mistry jsme si vybrali jako začínající klub v roce 2012. V tomto roce jsme začali závodit, prostě jsme to jen zkoušeli a nic jsme od toho neočekávali.  Obrovským úspěchem byly první medaile hned z prvního závodu. Netušili jsme, do čeho jdeme, jelikož jsme dříve měli zkušenosti jen z jiné federace - a to trochu rozdílné, tzv. gymnastického aerobiku.
Dnes už víme, že soutěž tohoto typu nám mnohem více vyhovuje, jak po stránce choreografické, rozhodcovské, tak i lidské. Musím říct, že nás baví se prát o medaile v kategoriích, kde je mnoho závodnic. Máme rádi konkurenci, s kterou se můžeme měřit a soupeřit. Jelikož dcera dělala aerobik na vysoké úrovni a byla i v reprezentaci, kde si prošla mistrovstvím světa i Evropy (je několikanásobná mistryně ČR v gymnastickém aerobiku), tak ta sama říká, že tady to je úplně jiné.

Mistry s Mistry nám nabídly neregistrovat se (neplatit registrační poplatek), vyjíždění na závody ne tak daleko, jak jsme znali ze závodních let dcery (Německo, Rakousko, Maďarsko, apod.). Není nutné, kvůli už teď vrcholnému aerobiku jezdit na druhou stranu Evropy... Je úžasné vidět tu výkony, které by mohly být srovnatelné s republikovými sestavami v jiných federacích. Jen škoda, že zde nemůžeme mít titul mistryně ČR. To je asi jediné, co nám chybí. Nepotřebujeme to kvůli sobě, ale kvůli svěřenkyním.
 
Na závody Mistry s Mistry jste přišli s osobitým stylem a choreografií. Kde berete inspiraci a kdo se věnuje tvorbě závodních sestav?
Sestavy máme opravdu odlišné a možná je to právě tím, že jsme zvyklé z jiné federace. Nicméně musím říct, že za 4 roky co   soutěžíme na Mistry s Mistry, tak jsme se hodně přizpůsobili. Velkou část sestav vymýšlela dcera Tereza a v kategorii show to byla Jana Fléglová. Obě děvčata jsou bývalé reprezentantky v gymnastickém aerobiku a zkušenosti nasbíraly v dětství. Teď mohou zúročit vše, co se naučily. Holky jsou dlouholeté kamarádky a je vidět, že se doplňují. Veškeré sestavy konzultujeme společně. Např. Vánoce a Letušky vznikaly od loňského léta, kdy jsme se na zahradě sešly a vymyslely téma a hudbu, které do toho dáme. Sporťáky vymýšlí z větší části Tereza, která se v tom opravdu vyžívá a moc ji to baví. Já jsem si nechala ty nejmenší. Jako dlouholetá trenérka sportovní gymnastiky se snažím holkám připravit děti, na kterých mohou dál pracovat. Sestavy pro kategorii D si vymýšlely závodnice samy. Potřebovaly jen konzultaci. Z těchto děvčat se nám také pomalu tvoří budoucí trenérky.

Co se vám na aerobiku líbí?
Co se mi líbí? Kreativita, variabilita, hudba, prvky, aerobní vazby, přechody a hlavně dynamika a především radost z pohybu. Jsem moc ráda, když vidím, že si holky sestavu užily a zacvičily tak, jak jsme je to naučily. Dále mě moc baví parta dětí. Je super, že si holky najdou spousty nových kamarádů - a nejen ze stejného klubu, ale na závodech se potkávají i s ostatními děvčaty z jiných klubů a měst. Moc ráda pracuji s dětmi, nakonec to dělám již 25 let. Mám ráda děti, které chtějí závodit. Bohužel někdy se mi stane, že narazím na dítě, které závodit nechce, ale chce to jeho rodič. Tak to je jedna z věcí, která mě opravdu nebaví a nelíbí se mi. Ale to by byla kapitola na celou knihu, vzhledem ke zkušenostem, které z trénování gymnastiky i aerobiku mám. O tom někdy jindy…  
 
Kolik máte v klubu závodníků? Jste na to sama? Máte čas i na nějakého koníčka?
A-styl Centrum Liberec je veliká taneční škola, které čítá téměř 600 členů. Je to jedna z největších tanečních škol v Libereckém kraji. My jsme tu zprvu začínali jako malá sekce, která čítala cca 15 aerobiček, které vůbec nezávodily, ale cvičily si pro radost. Postupem času jsme se rozrostli a v sekci aerobiku je dnes cca 80 aerobiček, z toho jich závodí cca 40.
Jak už jsem říkala, nejsem na to sama. Já mám na starosti gymnastickou přípravku a aerobik MINI (nejmladší kategorii A). Dcera Tereza má na starosti sportovní aerobik a Jana Fléglová show aerobik. Dále se nám pomalu zaučují nejstarší děvčata jako budoucí trenérky. Největší problém je s tím, že když si někoho zaučíte a připravíte na trenéra, tak on odejde na vysokou nebo střední školu mimo Liberec.
Čas na koníčky opravdu nemám a ani mít nemohu. Jelikož jsem vždy chodila do práce a pak trénovala, tak koníček je moje práce s dětmi - trénování. Práce s dětmi mě neskutečně naplňuje a nabíjí. Je to něco, co mám opravdu ráda a co mě moc baví.

Co se vám na práci trenéra líbí?
Pracuji s dětmi již od 15 let. Dělala jsem 12 let sportovní gymnastiku a sport mě moc bavil, tak jsem začala trénovat. Pak jsem začala cvičit komerční aerobik a postupně jsem začala trénovat i sportovní aerobik. Moc ráda trénuji děti, které chtějí cvičit a baví je to. To je hned jiná práce. Mám ráda pokroky, které jsou vidět vždy po každé sezoně a nemusí to vždy končit medailí či pohárem. Pro mě jako pro trenéra je úspěch, když svěřenkyně zvládnou, to co jsme si na začátku sezony stanovily. Bonus je ta medaile nebo pohár. Ale nebudu vám lhát, letošní rok byl úplně super. Ty dva poháry, které jsme dostali, jsou odměnou za práci, které jako trenéři děláme.
 
Jak relaxujete a dobíjíte baterky?
Moc času na relax nemám. Moc ráda si užívám zahrady, psa a rodiny. Jelikož mám již dospělé děti, které sportují, tak se nám to moc často nestává. Jak říká můj muž -  jsme si na sebe zbyli :-) Tak toho využíváme. Jakmile je volnější víkend, vyjedeme společně pryč od reality a pryč od PC techniky. Příroda, pes, kolo, inlajny a společné outdorové aktivity. Největší relax je tedy moje rodina a veškerý čas, který spolu trávíme.
 
Jak se vám líbí poháry? Máte pro ně nějaké místo?
Poháry, které jsme letos vyhráli, tak ty jsme umístili v A-styl Centru u hlavního vchodu, kde je i recepce. Chodí se na ně dívat děti ze všech kurzů. Jsme na ně moc pyšní a jsme moc rádi, že se nám povedl takový úspěch. Poháry jsou SUPER! Celý rok se o ně budeme pěkně starat.  
Na závěr bych chtěla poděkovat všem lidem, kteří nás podporují v tom, co děláme. Obrovskou pochvalu si zaslouží dcera, trenérka, výborný človíček v mém životě Tereza Šoltysová a další trenérka, skoro moje dcera Jana Fléglová, které jako mladé trenérky, ale zkušené závodnice, výborně připravily společně se mnou všechna závodní děvčata. Velké poděkování patří našim svěřenkyním za jejich tvrdou práci v trénincích. Poděkování patří i  jejich rodičům. A úplně nejvíc bych chtěla poděkovat  organizátorům Mistry s Mistry, že vymysleli soutěž, která nás baví, a která nám dává smysl. MOC DĚKUJEME!

 

text: připravila Eliška Strakošová, foto: archiv Zuzany – 29. 06. 2016, 19.00:06

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist