Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Český svaz aerobiku byl založen před dvaceti lety

Je to tomu dvacet let, kdy PaedDr. Jitka Polášková, bývalá a nezapomenutelná prezidentka FISAFu,  založila v roce 1992 Český svaz aerobiku. Ten je ve svých začátcích spojen se jmény jako  Olga Šípková, Radka Hanáková, David Huf, Vladimír Valouch, David Holzer, Jakub Strakoš a mnoho dalších.  A samozřejmě s ředitelkou ČSAE a mistryní světa v gymnastice - Ing. Bohunkou Řešátkovou. V roce 2010 byl název svazu rozšířen na Český svaz aerobiku, fitness a tance FISAF.cz, který odráží jak výrazné rozšíření jeho aktivit v oblasti fitness v České republice, tak příšlušnost k mezinárodní sportovní federacy FISAF International sdružující vice než 25 zemí z celého světa.

Olga Šípková

Česká reprezentace si odváží medaile z každého mistrovství Evropy i světa, čeští instruktoři prezentují své lekce na mezinárodních kongresech. K tomu všemu nevedla krátká ani snadná cesta. V těchto místech je nutné i zmínit Mgr. Helenu Jarkovskou, autorku řady krásných knih, které ještě před něžnou revolucí propagovaly aerobik – i když po názvy, které byly přijatelné pro tehdejší společnost, např. Gymnastika pro moderní ženu.

První mistryní světa ve sportovním aerobiku se v roce 1997 stala v Austrálii Olga Šípková. V následujících letech měli úspěch také muži - sportovní trojice Holzer, Strakoš, Valouch obhájili titul mistrů světa celkem třikrát. Mezinárodního úspěchu se dočkal i pár Radka Hanáková a David Huf. Po roce 1998 byl na Mistrovství světa zařazena soutěž fitness týmů. Divácky velmi atraktivní step aerobik, měl v seniorské kategorii zastoupení týmu Těžká směs, kde  závodila současná prezidentka Českého svazu aerobiku, fitness a tance FISAF Jana Havrdová.

Jana Havrdová

Co ve vás vzbuzuje spojení slov Český svaz aerobiku?
Stabilní sportovní svaz,  který dlouhodobě propaguje sportovní aerobic a fitness, a to jak ve formě organizace soutěží všech věkových i výkonnostních kategorií, tak i vzděláváním instruktorů skupinových forem cvičení a trenérů sportovního aerobiku. V poslední době také propágator pravidelné fyzické aktivity v každodenním životě pod značkou Česko se hýbe.

Na co nejraději za dobu kariéry pod ČSAE vzpomínáte?
Jako sportovec rozhodně na roky 2002 a 2003, kdy jsem jako členka týmu Těžká směs 2x vybojovala titul mistra světa v kategorii fitness step. Jako sportovní manažer a aktuální prezidentka svazu velmi intenzivně prožívám všechny nové a perspektivní projekty, na kterých FISAF.cz v posledních letech participuje či je přímo realizuje, tedy zejména kampaň Česko se hýbe, přesun mezinárodní federace FISAF International do Prahy a realizaci Sektorové dohody fitness.

Olga Šípková

Co pro vás znamená spojení slov Český svaz aerobiku?
S českým svazem aerobiku jsem byla velmi silně spojena v letech 1993-2005. S Bohunkou Řešátkovou, Jitkou Poláškovou a mým manželem Ivanem (šéftrenérem reprezentace v té době) jsme objížděli a doslova dobývali svět sportovního aerobiku.V roce 1994 jsme s manželem sehnali peníze a vycestovali na MS v počtu 1 závodník, 1 trenér a Jitka Polášková jako rozhodčí - no a pár let na to už jezdily celé zástupy závodníků. V roce 1997 jsme přivezli první zlatou medaili. Pojem ČSAE ve mně vzbuzuje tedy nádherné vzpomínky na úspěšná léta a velké přátelství, která přetrvávají dodnes.

A na co ráda vzpomínám? Byli jsme taková velká rodina, Navzájem se podporovali, fandili a pomáhali si. Tím, že jsem stáli na začátku a tento sport se stal velmi divácky populární, měli jsme zástupy fanoušků a prožívali překrásné chvíle plné euforie před vyprodaným sálem v Kongresovém centru na Vyšehradě. Na základě těchto úspěchů jsme šli dál i v rekreačním aerobiku -  zejména s mými velkými přáteli Vláďou Valouchem, Davidem Holzerem a Jakubem Strakošem, se kterými spolupracuji dodnes. Nikdy nezapomenu, jak jsem pod hlavičkou ČSAE předcvičovala jako čerstvá mistryně světa  dětem na soutěžích Master class a viděla jejich nadšení, které všem zůstalo do současnosti.Vzpomínek mám spoustu i jako trenérka velmi úspěšných svěřenců. Zažila jsem s touto institucí nádherná období a nikdy na ně nezapomenu!

Vladimír Valouch, David Holzer, Jakub Strakoš

Bohunka Řešátková

Na co nejraději za dobu kariéry pod ČSAE vzpomínáte?
Na profesně nejúspěšnější období života. Byla jsem u zrodu, bylo to něco úžasného, sledovat jak z úplných “nýmandů” jsme se dostali na světovou špičku. Byla to úžasná parta - ze začátku jsme dělali vše společně, trenéři, závodníci i my z managementu - byli jsme jedna velká parta. A co přeji do budoucna? Hodně dalších úspěšných let. Není důležité jenom reprezentovat, ale připravovat i radostné chvíle pro rekreační aerobik. A také hodně rodičů, které mají chuť podporovat své děti.

Tip redakce Aerobic.cz:

Fotografie bývalých i stávajících reprezentantů najdete v archivu na Aerobic.cz v rubrice Sportovni aerobik a Fotogalerie.

Na Facebooku Aerobic.cz již několik dní pravidelně přinášíme vtipná ohlédnutí za minulými závodními sezonami. Připojte se k nám a dejte nám LIKE. Díky, 

Marcela, www.aerobic.cz.

Nejčtenější články z rubriky Sportovní aerobik:

 1. Fotogalerie: FISAF International European Fitness & HIP HOP UNITE championships 2012
 2. I. nominační závod Fisaf aerobic 2014 Louny
 3. Top hvězdy aerobiku a tanečního sportu 2008
 4. Fotogalerie: M-aerobik cup 2016
 5. Fitness Center Báry a Hanky Šulcové letos na MČR 2015 ve sportovním aerobiku a fitness teamech opět potvrdil svou pozici jedničky ve světe aerobiku
 6. Fotogalerie: Junioři na ME 2104 ve Vídni
 7. Kdo bude reprezentovat Česko na ME a MS ve sportovním aerobiku?
 8. Fotogalerie: Srdečné pozdravy z Ruska
 9. Fotogalerie: Phar Service Aerobic Cup Open 2005
 10. Fotogalerie: Ve dnech 10.-13.3.2016 se ve Zlíně uskutečnil jubilejní desátý ročník populárního mezinárodního závodu v aerobiku
 11. Fotogalerie: Stupně vítězů na ME ve sportovním aerobiku 2014
 12. Zprávy z FISAF WORLD FITNESS CHAMPIONSHIP - Den 5.
 13. Fotogalerie: Mistry s Mistry - jaro 2016
 14. Dvacet let Českého svazu aerobiku FISAF: Hledání ztraceného času
 15. Fotogalerie: ME FISAF INTERNATIONAL EUROPEAN
 16. Fotogalerie: ME 2009
 17. Fotogalerie: Kadeti na MS 2013 - všechny kategorie
 18. Fotogalerie: Základní kola na MS 2013
 19. Fotogalerie: MČR '99 ve sportovním aerobiku
 20. Fit Studio D na ME ve sportovním aerobiku 2016
 21. 2nd FREEPORT AEROBIC OPEN CUP: DREAM ABOUT
 22. Fotogalerie: Mistrovství světa ve sportovním aerobiku
 23. Zprávy z FISAF WORLD FITNESS CHAMPIONSHIP - Den 3.
 24. Vánoční poděkování trenérce Lence Procházkové za dvojnásobný hattrick
 25. Fotogalerie: Kadeti na MS v Praze
 26. Hana Volfová v proudu času sportovního aerobiku
 27. Kompletní zpráva o FISAF European Fitness Championships 2013
 28. FISAF European Fitness Championships 2013: Fotogalerie a průběžné informace II
 29. FISAF International World Fitness & Hip Hop Unite Championship 2012: Den třetí
 30. Denisa Barešová: Moje tipy pro zdraví a pohodu
 

text: tisková zpráva FISAFu/přepracována , foto: archiv FISAF.cz – 05. 12. 2012, 09.45:43

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist