Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Nápovědníky

Lucie Čadanová: Moje tipy pro zdraví a pohodu

Lucie Čadanová: Moje tipy pro zdraví a pohodu

Co se v mém životě změnilo od Nápovědníku v roce 2009
Od doby, kdy jsem psala Nápovědník do Aerobic.cz, se staly zásadní věci v mém životě. Minulý rok jsem dokončila vysokou školu, pár dní poté jsem se přestěhovala do Prahy za přítelem a nyní již snoubencem Tomášem Dědičem. Začala jsem pracovat v Praze jako lektorka angličtiny a italštiny v různých firmách – sice mám vystudovanou kombinaci AJ a NJ, ale němčina mi přestala být blízká, jakmile jsem v 17ti začala jezdit jako delegátka CK do Itálie.

Mimo lektorování jazyků jsem se dále věnovala vedení lekcí aerobiku a tance, resp. Hip hopu. Ze všeho jsem byla nervózní, protože bylo vše nové, ale už na vysoké jsem si řekla, že po dokončení studia se stane něco přelomového – původní plán byl odjet do zahraničí, ale půl roku před dokončením VŠ se objevil Tomáš “na scéně“ a zahraničí mi nestálo za to, abych si nechala ujít šanci poznat takového milého člověka jako je on a jak to tak vypadá, vyplatilo se to – v současné době čekáme miminko, našeho Kubíčka, který by se nám měl narodit v listopadu tohoto roku.

Lucie Čadanová: Moje tipy pro zdraví a pohodu

Řekla bych, že roky 2011/2012 byly stěžejní, hodně změn se událo v krátké době. Podzim r. 2011 byl pro mě jeden z nejnáročnějších, protože jsem pracovala v Praze a každý pátek jsem jezdila na různé akce aerobiku nebo domů do Ostravyškolit pro Argent, pro který bych ráda školila i v budoucnu, protože lidé, kteří jsou v týmu Argent, jsou úžasní, ve vedení stojí jeden z nejspolehlivějších a nejvřelejších lidí, které znám, Hanka Mihulová.

Závěrem bych řekla, že si myslím, že těch změn a událostí, které se staly, bylo hodně, ale naštěstí je život jako řeka, která pořád plyne dál a dál, přizpůsobí se každému korytu a zůstává pořád krásná. Takže se s Tomášem těšíme na to, až se z nás stane tříčlenná rodina a já se těším, až si Kubíčka pochovám v náručí, protože teď mu nemůžu dát ani pusinku, jako to dělává nastávající tatínek  :-)

Jak se udržuji v kondici
Když je člověk lektor jakéhokoli sportovního odvětví, už to samo o sobě ho udržuje fit, nicméně já jsem od 1. září přestala vést všechny své lekce, ale snažím se chodit na procházky. V Praze je plno krásných míst jen je objevit a občas si zajdu na port de bras pod vedením Lukáše Kolka. Jako každá nastávající maminka jsem chtěla pro sebe a své mimi udělat maximum, takže jsem začala chodit na těhotenský kurz, který jsem ovšem po pár lekcích opustila, protože mi přišla část, kde se cvičilo, nefunkční – samozřejmě ne vždy, ale neměla jsem pocit, že by si cvičení lektorky nijak připravovaly dopředu nebo jsem neviděla ve cvicích opodstatnění. Snažila jsem se nad vše povznést a nebýt tak kritická, jak to mívám ve zvyku, ale nepodařilo se mi to. Říkala jsem si, že se neorientuji ve cvičení pro těhotné, nicméně věta „podsaďte pánev“  a další pokyny, se kterými jsem se nemohla smířit nebo jsem neviděla důvod proč je provádět, mě odradily natolik, že si cvičím doma sama nebo mě každý den „pokřupe“ a protáhne Tomáš, který je lékař, masér, má odborné znalosti a během pár minut je moje páteř a bedra zase v pořádku.

Jak si hlídám zdraví
U nás doma, když se jde na nákup, ¾ všeho je ovoce a zelenina, což nás dohnalo i k tomu, že jsme si koupili velkou lednici, kde jedním z kriterií bylo – hlavně velké úložné boxy na zeleninu a dlouhá doba uchování čerstvosti potravin. Samotné těhotenství vás doslova donutí mít správný stravovací a pitný režim, protože  vaše tělo vnímá  o to více, když má něčeho nedostatek, ale nejen že to vnímá, dá vám to najevo, např. tím, že omdlíte, alespoň v mém případě. Naučíte se dávat do kabelky automaticky pár kusů ovoce, zásobu tekutin, nějaké oříšky atd.

Jak jsem už psala, stará se o nás (o mě a Kubíčka) nastávající tatínek, který je pediatr, takže máme poradnu i doma, což je moc milé a dodává to i pocit jistoty a opory.

Nemůžu říct, že zásadně něco nejím, několika  extrémy jsem prošla, a kdyby člověk měl dávat pozor na vše, co je obsaženo v produktech, tak se asi nenají, ale musím říct, že jsem zklamaná z potravin v ČR obecně. Do Itálie jsem se chtěla přestěhovat také proto, že kvalita jídla a potravin v obchodech je mnohem vyšší. Popravdě mě někdy irituje i slovo BIO, jako by to měla být jakási výhoda, ale mělo by to být snad automatické, ale v podstatě to, aby to bylo automatické, je asi utopie … Jídlo se, dle mého, odráží nejen v tom, jak se cítíme – těžce, lehce apod., ale také v tom, jací jsme lidé do jisté míry, ale shrnuto ve zkratce jsem pro Aristotelovskou střední cestu.

Lékař, kterému důvěřuji
Zubař. Po příjezdu do Prahy jsem měnila všechny možné lékaře. A kdo si myslím, že mi do této doby nejvíce pomohl, byla má dentistka. Na podzim jsem v ordinaci strávila dost hodin, už nějakou dobu jsem řešila problémy se zuby, ale během pár měsíců se vše vyřešilo a zoubky mi, mám dojem, díky tomuto člověku, vydrží o hodně let déle…

Alternativní způsoby léčby, které se mi osvědčily
Moje maminka mě léčí homeopatiky, ke kterým osobně nemám zas tak velkou důvěru, ale musím přiznat, že se můj stav vždycky zlepšil, že by na tom něco bylo?

Už jako malá jsem s mamkou chodila na louky sbírat bylinky, sušily jsme je a pak měly na zimu různé čaje (z nějakého důvodu mamka sbírala hlavně třezalku na nervy), takže bylinky si myslím, jsou také dobrou pomocí nebo čaje z čerstvých surovin (zázvor, máta, šalvěj apod.), určitě nebude lepší čaj s BIO sirupem z máty, který podle některých má stejné nebo srovnatelné účinky …

Co mám v lékárničce/na okně/na zahrádce (bylinky)
Na okně máme bazalku, rozmarýn, pažitku, nově mátu, bývala i petržel, jednoduše řečeno čerstvé bylinky k přípravě jídel, ale záleží, jak dlouho se udrží –  já většinou spasu bazalku během pár dní – caprese bez čerstvé bazalky není ono.
 
Co se týče lékárničky, o to se stará hlavně Tomáš, ale je toho hodně …Nicméně se snažíme k lékům hned nepřistupovat, ale v zimním období preventivně dělat nějaké ty čajíky, jak bylo řečeno, limonády, jíst hodně ovoce apod.

Osvědčené prostředky na bolest hlavy, únavu, atd.
Životabudič – čerstvý zázvor, ale mám pocit, že bolest hlavy je u mnoha lidí spíše způsobena stresem, špatným držením těla, takže nejlepší asi bude cvičení a dostatek odpočinku, což  zní jednoduše, ale v dnešním světě cvičení a relax začíná být luxusem. Několikahodinové sezení v práci a neustálé starosti nevykompenzujeme hodinou cvičení týdně, ale je to určitě lepší než pro sebe neudělat nic.

Můj typický jídelníček
Snídaně: müsli s ovocem, jogurtem a medem
Svačina: nektrinka/y  - v prvním trimestru to byly mandarinky, v druhém meloun
Oběd – kuře se zeleninou
Svačina: další ovoce
Večeře: zeleninový salát (někdy s masem někdy bez masa)

V průběhu dne sezobu pár oříšků, ale na to už musím myslet.

Jak a kde relaxuji
Mimo město nebo v parku, v létě jsme rádi jezdili po různých zámcích.

Moje plány v roce 2013
Ten je jasný: rok 2013: rodina na prvním místě:  Kubíček, možná se stihne svatba, na jaře návrat ke školení aerobiku a fitness.

Nejčtenější Nápovědníky a tipy pro zdraví na Aerobic.cz:

 1. Denisa Barešová: Moje tipy pro zdraví a pohodu
 2. Moje tipy pro zdraví: Táňa Bednářová Vovsová
 3. Nápovědník : Kristýna Lásková
 4. Tamara Jiříková: Moje tipy pro zdraví a pohodu
 5. Nápovědník: Lucie Tvrdoňová, instruktor skupinových lekcí a výživový poradce
 6. Nápovědník: Lenka Velínská
 7. Nápovědník: Vendula Scheibová, Miss sportaerobic
 8. Nápovědník: Jiří Gruntorád
 9. Mili Pilátová: Moje tipy pro zdraví a pohodu
 10. Lea Grančič: Nápovědník
 11. Věra Macošková: Moje tipy pro zdraví a pohodu
 12. Iva Mojžíšková: Moje tipy pro zdraví a pohodu
 13. Hana Dvorská, známá česká kaskadérka a instruktorka boot campu: Moje tipy pro zdraví a pohodu
 14. Nápovědník: Radka Cihlářová
 15. Nápovědník: Zita Svobodová
 16. Michaela Dobrá: Nápovědník
 17. Daniel Müller: Moje tipy pro zdraví a pohodu
 18. Nápovědník: Radka Vandasová
 19. Veronika Buriš Vrzbová: Moje tipy pro zdraví a pohodu
 20. Tereza Tydlitátová: Nápovědník
 

16. 10. 2012, 15.14:16

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist