Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Jak se správně píše skupinové cvičení Zumba a jiné oříšky k rozlousknutí

Čas od času se mi na www.aerobic.cz objeví takový tvrdý editorský oříšek. Vlastně už samotná doména „aerobic“ mi od začátku dělá trochu problémy. Je sice super mezinárodní, ale kdekoliv ji vyslovuji, musím zdůraznit, že Aerobic.cz  s „C“ na konci, protože u nás prostě lidí přirozeně píšou a říkají aerobiK – na konci s „K“.

Já vlastně také. Používám-li v textu slovo aerobik, píšu hezky česky. Navíc se to i tak nějak elegantněji skloňuje. To vše mi ovšem každou chvíli narušuje název webu, takže kolikrát už ani nevím, co a jak psát.

To je ale stará historie a snad si všichni čtenáři na mé češtinářské poklesky s aerobikem zvykli.

Power jóga vs. Power yoga

Docela nedávno jsem řešila jiný rébus, respektive věštění a sázení na výhru v duchu SEO (aby byl článek dobře k nalezení). Připravovala jsem totiž pro ženský magazín Zena-in.cz článek o power józe a přemýšlela, zda psát právě power jóga, což u nás hezky zavedl Vašek Krejčík, nebo prostě power yoga.

Mně spojení češtiny s angličtinou nějak nesedí
- to není, proboha, nic proti Vaškovi, on to má jistě promyšlené a také jsem to s ním živě diskutovala, jde o můj čistě subjektivní pocit – asi jako když se někdo jmenuje Scarlett Voňásková... Prostě vás to na chvíli zarazí.

Ale zpět k té józe. Dokonce jsem na facebooku udělala mezi čtenářkami anketu... Uf, samozřejmě se objevili zastánci obou táborů a do toho ještě nějaké novotvary navíc. I tak jim všem děkuji za zájem. Vážím si vašich příspěvků.

A k čemu jsem nakonec došla? No, vypátrala jsem, že na rozvrzích hodin bývá většinou uvedeno power yoga, ale lidé by prý na internetu toto cvičení hledali pod názvem power jóga...   a teď, babo a internetový vyhledavači, raď.

Aerobic.cz na facebook.cz

Intermezzo na téma pilates

Velmi zábavné také bylo, než jsem svůj word naučila psát slovo pilates – neustále mi to totiž přepisoval na „pilatek“ a já pak u vydavatelů a mnohých čtenářů vypadala jako naprostý idiot. Ale budiž. Když si neumím na svém PC zjednat pořádek…

Zumba Fitness®.

No a aby to nebylo málo (ono je toho teda daleko víc, ale to už by vás nudilo) máme tu hit posledních let – ZUMBU. Ano, vidíte, že zcela vyčůraně píšu VŠUDE velká písmena, neboť jak kdysi pravil jeden můj moudrý šéf: "Nevíš-li jak napsat, použij verzálky". Ve škole by to neprošlo, ale všimněte si, že v mnoha redakcích to účinně aplikují :-)

Ale já jsem žena zvědavá. A když nevím, tak se zeptám. I položila jsem záludný dotaz. A přišla jasná odpověď, jež můj první dojem, že jde o druh cvičení a  mělo by se tedy stejně jako například u slova aerobik psát s malým písmenem, razantně vyvrátila.

Dle slov Lenky Šnajdrové, Z-COM reprezentanta pro ČR a SR Zumba není slovo, je to značka. Prý je to stejné jako když si kupuji boty Reebok, a ne reebok. Správně by se tedy neměla Zumba ani skloňovat, ale to je v našem jazyce zřejmě nereálné ... A úplně nejsprávněji to má být Zumba Fitness®.


Tak jsme zase o trochu moudřejší, nemyslíte?

Nejčtenější zamyšlení na Aerobic.cz:

  1. Pour féliciter 2015
  2. Jirka Alarzach: Náhody neexistují
  3. Recept pro uživatele aplikace Kalorické tabulky: Jednoduchá dýňová polévka, kterou zvládne úplně každý
  4. pour feliciter 2014
  5. Vánoční variace
  6. Jak se správně píše skupinové cvičení Zumba a jiné oříšky k rozlousknutí
  7. Blízká setkání internetového druhu
  8. 14.2.2005
  9. Včera, dnes a zítra
  10. Nebezpečné myšlenky
 

19. 03. 2013, 15.24:18

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist