Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Brenton Andreoli: Na co se ptala Kateřina Šmejkalová

Brenton Andreoli, foto: osobní archiv

Brenton Andreoli (26.6.1993) žije v Austrálii, z Bělehradu si přivezl dva světové tituly, v páru cvičí s Emily Daniels. V ČR zůstává až do ledna 2014, pomáhá trénovat FCHŠ, ADK a tvoří tu i choreografie pro některé závodníky.

KDY A PROČ JSI ZAČAL S AEROBIKEM? PŘEMÝŠLEL JSI NĚKDY O TOM, ŽE BY SES VĚNOVAL JINÉMU SPORTU?
S aerobikem jsem začal v roce 2004, to mi bylo 10 let. Základní škola, kterou jsem v dětsví navštěvoval, byla na aerobic přímo zaměřená a moje učitelka Mary Luke byla vedoucí aerobikového týmu. Tehdy mě oslovila, abych aerobic vyzkoušel  a já se do něj okamžitě zamiloval.
O ukončení aerobikové kariéry jsem zatím neuvažoval, ale do 16 let jsem také  závodně plaval. Bylo pro mě velmi těžké dělat oba sporty na vysoké úrovni, proto jsem skončil s plaváním a pokračoval pouze ve sportovním aerobiku.

JAKÝ JE TVŮJ NEJVĚTŠÍ ŮSPĚCH VE SPORTOVNÍM AEROBIKU?
Mým největším úspěchem ve sportovním aerobiku bylo nejspíš získání zlaté medaile na Mistrovství světa FISAF v roce 2010. Byl jsem prvním rokem v seniorské kategorii mužů a jako sedmnáctiletý jsem byl nejmladším v kategorii.
Ačkoliv i letošní Mistrovství světa v Bělehradě pro mě znamenalo velký úspěch. Získal jsem hned 2 zlaté medaile - v kategorii mužů a párů.

JAK BYS ZHODNOTIL MISTROVSTVÍ SVĚTA 2013, KTERÉ SE KONALO V BĚLEHRADĚ?
Tohle mistrovství  bylo pro mě jedním z nejlepších. Závod probíhal hladce, závodníci se chovali přátelsky, úroveň závodů byla podle mě velmi vysoká a atmosféra fantastická. Každý závodník to bude samozřejmě vnímat jinak, ale pro mě to byl jeden z nejlepších závodů, co jsem zažil.

JAKÝ VIDÍŠ NEJVĚTŠÍ ROZDÍL MEZI ČESKÝMI A AUSTRALSKÝMI ZÁVODNÍKY?
Určitě v jejich stylu cvičení. Hlavně tedy v kategorii týmů jsou Češi jsou více přesnější/preciznější v pohybech/přesunech. V tomto směru se Austrálie spíše přiklání k vyjádření hudby a jejího obsahu. Přesnost je na 2. místě pro Australany a na 1. místě pro Čechy.
V kategorii  jednotlivců (muži, ženy) má podle mě každý svůj vlastní styl bez ohledu na to, ze které je země. Jednotlivec si musí najít takový, který mu vyhovuje nejlépe, a držet se ho. V rámci ČR existuje mnoho závodníků s velmi odlišným stylem, to samé platí také v Austrálii.

PROČ JSI SE ROZHODL POBÝT V ČR DELŠÍ DOBU?
Jedním z hlavních důvodů je moje láska ke všemu, co souvisí s aerobikem. Rád bych tomuto sportu pomohl se dále vyvíjet kupředu  a hlavně se tedy budu snažit pomoci co možná nejvíce závodníkům.
Naplňuje mě vidět ostatní, jak dosahují toho, pro co tak tvrdě dřeli. Zvlášť když vím, kolik lásky a času se tomuto sportu musí věnovat .
Dalším důvodem, proč jsem se rozhodl zde zůstat o něco déle, byli mí přátelé, které tu teď mám, a které jsem poznal za ty roky na všech světových šampionátech. A vidět je jen jednou v roce pro mě bylo málo.