Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Alena Palasová: Rozhovor s Charlotte Tegenmark (Andersson)

Důvod, proč jsem chtěla udělat rozhovor s Charlotte, je prostý. Byla to první zahraniční prezentérka, kterou jsem viděla - a naprosto mě tehdy nadchla! Bylo to v roce 2004, kdy jsem byla čerstvě certifikovanou instruktorkou. Její dance aerobic byl úžasný, zábavný, na krásnou hudbu, ona usměvavá a sršela energií... a dokázala roztančit i mě (poměrně dřevo na kroucení v bocích apod.)...A proto se pro mě stala velkým vzorem! :-)

Jsem proto opravdu ráda, že kromě rozhovoru Charlotte všem instruktorům nabízí i možnost něco se od ní přiučit! Jedinečná šance – video kurz zdarma o učení choreografií a využití hudby v lekcích! Stačí se zaregistrovat na Charlottiných stránkách www.aerobicsmusicformula.com pak dostávat reporty zdarma a tipy instruktorů na email + avíza na další výdání hudby. Pokud se chcete mrknout na videa, pospíchejte, tato kampaň se zavírá v úterý 14. 5. o půlnoci - přímý odkaz zde)

Pod aerobicsmusicformula ji najdete i na Facebooku, má tam videa pro inspiraci, co se týče choreografií, hudby atd. Určitě se mrkněte! A ještě jedna dobrá zpráva, již brzy si budete moct koupit hudbu, kterou Charlotte sama mixuje!

Jak jsi se dostala k aerobiku? Kdy jsi s ním začala?
Poprvé jsem byla na lekci aerobiku v roce 1991. Kamarádka mě vzala ve Stockholmu na lekci  instruktora Staffana Permana (óóó, pamatuji toho fešáka velmi dobře, ještě mám někde fotku - poznámka Marcely Macákové, provozovatelky www.aerobic.cz). Tehdy jsem vůbec nevěděla, kdo to je. Jeho lekcím jsem úplně propadla a potom jsem začala chodit na spoustu různých hodin aerobiku, stepu a funky. V roce 1993 jsem si udělala kurz instruktora SAFE se školiteli Staffanem Permanem a Jesperem Magnussonem. Já sama jsem začala vést lekce na podzim 1993 ve World Class fitness centru v Linkopingu, kde jsem studovala na univerzitě.

Alena Palasová: Rozhovor s Charlotte Tegenmark (Andersson), foto: www.aerobicsmusicformula.com

Jak ses vlastně dostala do Prahy a jak dlouhou dobu jsi tu strávila?
Když jsem promovala v roce 1998, dostala jsem práci jako Sales a Marketing manager pro World Class International v nově otevíraném centru v zahraničí -  v Praze. Nejdřív jsem se rok školila - v Bruselu (6 měsíců) a v Budapešti (6 měsíců). Do Prahy jsem se přestěhovala v lednu 1999. V roce 2004 jsem se rozhodla vrátit do Švédska, takže jsem ve World Classu skončila. Nicméně to bylo zrovna před prvním Nike Dance a já dostala šanci pracovat na tomto projektu. Proto jsem zůstala dalšího půl roku a nakonec jsem se vrátila do Švédska v dubnu 2005. Takže celkem jsem v Praze strávila přes 6 let.

Kdy tě v ČR opět uvidíme?

To nevím. :-) Během prvních dvou let, kdy jsem byla zpět ve Švédsku, jsem se vracela do Prahy docela často, ale teď jsem tam dlouho nebyla.

Je aerobik tvoje práce na plný úvazek? Je ve Švédsku možné uživit se vedením lekcí?
Ne, nikdy jsem neměla aerobik jako práci na plný úvazek. Vlastně jsem nikdy neučila moc hodin. Nejvíc jsem měla 4 lekce týdně, když jsem studovala. Teď mám jen 2 lekce za týden. Pokud vím, tak tady nejsou instruktoři, kteří by se živili jen vedením lekcí. Někteří pracují ve fitness průmyslu, ale kombinují vedení lekcí se vzděláváním, nebo jsou zároveň osobní trenéři.

Kde bereš inspiraci a energii do svých lekcí?
Můj hlavní zdroj inspirace je hudba. Před šesti lety jsem začala mixovat vlastní hudbu a od té doby experimentuji s různými způsoby, jak synchronizovat mojí lekci s hudbou a naopak. Našla jsem způsoby, jak opravdu používat hudbu efektivně a to mi dává nejvíc energie.Inspiraci nacházím i v různých stylech hudby a tance. Často používám hudbu, které není typická pro aerobik, jako např. swing, tango nebo samba, abych dostala inspiraci pro novou choreografii. Také se dívám na taneční videa a klipy, abych pochytila různé styly. Ty potom přetvořím tak, aby se daly použít v aerobiku.

Máš nějaký vzor, koho obdivuješ?
Těch je spousta a z mnoha různých důvodů. „Staří“ guru Marcus Irwin kvůli metodice, Staffan Perman kvůli energii a komunikaci. Mnozí kvůli choreografiím, kreativitě a stylu: Balazs Fuzessy, Anastasia Alexandridi, Robert Sorenssen, Sasha Oshkin (viděla jsem ho jen na videu, ale opravdu se mi líbí, jak spojuje choreografii s hudbou). Také hodiny Lenky Velínské a Romana Ondráška jsou skvělé – stylové, bez toho že by byly zbytečně složité.

Děláš pořád dance aerobik, nebo jsi začala vést i body and mind lekce, Zumbu, případně další nové směry?
Dva roky učím Zumbu. Mám opravdu ráda latinu a hodně jsem tančila salsu, když jsem žila v Praze.  Nicméně číslem jedna pro mě stále zůstává aerobik.:-)

Co je teď ve Švédsku „in“? Je něco nového, co frčí?
Žádná konkrétní lekce, ale každý rok přijde spousta novinek. Hlavně jsou to choreograficky jednoduché a fyzicky náročné lekce, inspirované kruhovým tréninkem, intervalovým tréninkem a crossfit. Bohužel lekcí jako aerobik a step stále ubývá.

Jak se staráš o své zdraví?
Cvičím s osobním trenérem. Od podzimu mám problémy se zády, takže teď hodně pracuji na posílení coru a flexibilitě. Jsou to věci, na které jsem se dříve nezaměřovala.

Alena Palasová: Rozhovor s Charlotte Tegenmark (Andersson), foto: www.aerobicsmusicformula.com

Které věci dělají dobrého instruktora dobrým instruktorem? Jaký by vlastně měl být?
Myslím si, že nejlepší hodiny jsou pečlivě připravené s dobře postavenou choreografií, hladkými přechody a plynulým, logickým učením. Připravit dobrou lekci nějaký čas zabere. Řekla bych, že dobrý instruktor je ambiciózní. Chce se neustále zlepšovat a hledá způsob, jak udělat ze svých lekcí skvělý zážitek pro klienty. Dobrý instruktor je na hodině přátelský a komunikativní. „Prožívá“ lekci se skupinou, nepředvádí jen nějakou show, ale vede skupinu, tak jak je v daný moment potřeba.

Co ti daly všechny ty roky s lidmi na tvých hodinách?

Daly mi spoustu energie a radosti. Myslím, že je fantastický pocit, když se lidem líbí moje lekce a mohu inspirovat ostatní. Ten pocit je ještě více intenzivní na kongresech, kde je spousta účastníků. Vedení lekcí na kongresech zlepšilo moje instruktorské sebevědomí.

Je nějaký rozdíl mezi klienty, kteří chodí na tvé hodiny ve Švédsku a v Čechách?

Když jsem v ČR začínala učit, mnoho lidí se mě ptalo, proč dělám asymetrické choreografie. Ty byly ve Švédku běžné. Tady se v té době učily jen symetrické choreografie a při mých lekcích se klienti obávali nestejného zatížení pravé a levé nohy. Dnes už asi v podstatě žádný rozdíl není.

Rozhovor připravila Alena Palasová. Děkujeme.

Rozhovory na Aerobic.cz:

Alena Palasová: Rozhovor s Charlotte Tegenmark (Andersson), foto: www.aerobicsmusicformula.comAlena Palasová: Rozhovor s Charlotte Tegenmark (Andersson), foto: www.aerobicsmusicformula.comAlena Palasová: Rozhovor s Charlotte Tegenmark (Andersson), foto: www.aerobicsmusicformula.com
  1. Tři otázky pro Anetu Kuklínkovou, ředitelku soutěže Dívka ČR
  2. Jana Havrdová, ta, co není Sama doma: Ruční práce, tanec, aerobik a rady, jak zhubnout
  3. Bára Ptáčková Šulcová: O aerobiku a Vánocích!
  4. Eva Vlachová, stylistka soutěže Dívka České republiky 2015: Přirozenost v sobě mohou ženy objevit, pokud naslouchají svému tělu a naučí se je milovat!
  5. Rozhovor: Zuzana Švíková
  6. David Holzer, Jakub Strakoš, Vláďa Valouch opět v akci: Legendy se vracejí
  7. Daniel Komarov a Kateřina Šmejkalová: Rozhovor s mistry
  8. Dr. Georgis Patenidis: Odcházení
  9. Milan Ondruš: Rozhovor před Funaerobic show 2013
  10. Zuzana Šoltysová, trenérka vítězného klubu Mistry s Mistry 2016
 

text: Alena Palasová pro Aerobic.cz – 04. 05. 2013, 10.41:19

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist