Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Vysoká škola praní: Jak dobře vyprat každé prádlo

Jsem prací maniak. Není snad dne, aby u nás neběžela pračka. Pečlivě třídím a vybírám ten nejlepší prací prostředek. A jak jste na tom vy?

Pro správný začátek praní je potřebné i správné roztřídění. Prádlo se zpravidla třídí na bílé, barevné a černé resp. tmavé prádlo. Zároveň nezapomínejte na speciální materiály jako je např. funkční sportovní oblečení nebo vlna, které se perou úplně samostatně.  A hlavně speciálním prostředkem!

Na běžné prádlo vyrobené z často používaných materiálů, jako je bavlna nebo směsové tkaniny z kombinace bavlny a syntetiky, jsou určeny univerzální prací prostředky. Kvalitní značkové univerzální prací prostředky obsahují kromě základních složek, jako jsou např. tenzidy (odstraňují hlavně mastné skvrny), změkčovače vody a alkalické přísady i nadstandardní složky, např. enzymy (odstraňují zejména zbytky jídel). Univerzální prací prostředky jsou vhodné zejména na praní středně až silně znečištěného prádla.

 • Sypké prací prostředky – doporučenou prací dávku dávkujeme přímo do přihrádky v pračce.
 • Tekuté prací prostředky – doporučená prací dávka se ponechává v odměrce            a vkládá se přímo do bubnu na prádlo.
 • Předdávkované prací prostředky – požadovaný počet gelových kapslí se vkládá pod prádlo přímo do bubnu pračky; práškové tablety se vkládají přímo do přihrádky pračky.

Univerzální prací prostředky na bílé a stálobarevné prádlo, v jejichž složení mezi základními přísadami naleznete navíc např. optické zjasňovače (rozzáří prádlo) nebo bělící látky – percarborát (pro dokonale bílé prádlo). Produktová řada: Persil Expert, Persil Expert Tabs, Persil Expert Duo-Caps, Palmex 5, Rex 3x Action. Některé univerzální prací prostředky na bílé a stálobarevné prádlo jsou navíc obohaceny o svěžest, resp. svěží vůni aviváže. K takovým produktům patří např.: Persil Expert Fresh Pearls by Silan; Palmex5 2in1 Orchid & Lemongrass, Rex 3xAction 2in1 Japanese Garden, Rex 3xAction 2in1 Green Tea & Jasmine. Pro lidi s citlivou pokožkou se navíc vyrábí speciální dermatologicky testované prací prostředky, které nezpůsobí alergické reakce. Produktová řada: Persil Expert Sensitive.

Univerzální prací prostředky s označením „Color“ jsou určené na barevné prádlo. Ty neobsahují bělící látky, ale naopak zajistí ochranu barev. Stejně jako u variant pro bílé prádlo i v Color variantě naleznete regulátory pěnivosti a samozřejmě parfémy. Produktová řada: Persil Expert Color, Persil Expert Color Tabs, Persil Expert  Duo-Caps Color, Palmex5 Color, Rex 3x Action Color.

Vysoká škola praní: Jak dobře vyprat každé prádlo

Na jemné tkaniny a na prádlo znečištěné jen běžným denním nošením je vhodné používat speciální prací prostředky. Ty nejenže jemně vyperou, ale zároveň zabraňují vyblednutí barev a odstraňují zašedlá vlákna, kvůli kterým oblečení působí vybledle a sepraně. Díky tomu získají vaše oblíbené kousky zpět svou intenzivní barvu a jas, jako když jste je oblékli poprvé - a díky intenzivním barvám budou dlouho vypadat jako nové. Produktová řada: Perwoll Color, Perwoll Black a Perwoll White.

Pro speciální materiály, jako je například vlna anebo sportovní materiály, je běžný prací prostředek vysoce zásaditý, a proto by mohl způsobit zničení oblečení. V případě vlny by mohlo dojít ke zplstnatění, ztrátě elasticity a tvaru. Obsahuje-li etiketa na oblečení symbol „lze prát v pračce“, pak je praní takového oděvu v pračce v pořádku. Zvolte prací cyklus pro praní vlny. S použitím speciálního programu pro „ruční praní vlny“ můžete prát v pračce také jemné prádlo - stačí přidat prací prostředek Perwoll Care Balsam. Jeho speciální pěna obalí vlněné nebo jemné prádlo jako polštář a chrání je před škodlivým mechanickým působením. Takže vlna i jemné prádlo zůstanou jako nové. V případě sportovního oblečení by mohlo dojít k poškození ochranných funkcí. Nový speciální prací prostředek Perwoll Sport & Active zaručí velmi jemnou péči o každé vlákno. Nová patentovaná technologie se aktivuje při každém pohybu. Bezprostředně poté, kdy se pot dostane do kontaktu s tkaninou, účinně neutralizuje a osvěžuje nepříjemné pachy a oblečení tak provoní dlouhotrvající svěží vůní – jako kdyby bylo právě vyprané. Spolu s tím nový Perwoll Sport & Active zachovává vlastnosti funkčních materiálů a membrán a vy si můžete být jisti, že je o vaše sportovní oblečení dobře postaráno. Produktová řada: Perwoll Care Balsam, Perwoll Sport & Active.

Gely versus prací prášky

Práškové prací prostředky představují tradiční způsob praní a jsou vhodné zejména pro bíle a stálobarevné prádlo. Tekuté prací prostředky představují moderní způsob praní a jsou vhodné hlavně pro barevné prádlo. V současné době jsou novým trendem tzv. předdávkované varianty, se kterými, jak již označení napovídá, neřešíte otázku dávkování.

 • Opravář praček mi doporučil, ať prostředky střídám a určitě sem tam použiji ten klasický – práškový.

Jak plnit pračku

Co se týká plnění pračky, tu vždy plníme tak, aby mezi volně vloženým suchým prádlem a bubnem byla mezera na šířku dlaně.

Teploty praní

Vývoj v oblasti výroby značkových pracích prostředků a také značkových praček je velmi rychlý. Díky jejich vysokému účinku i kvalitě se teploty praní postupem času snížily. Předpírka se v dnešní době již téměř nepoužívá a ideální teploty praní se nyní pohybují v rozmezí od 40 °C do 60 °C, přičemž vždy je nutné brát ohled na doporučení výrobce textilie, které je u značkového zboží uvedeno na visačce.

Letem světem na Aerobic.cz (nejčtenější):

 1. StarDance od 3. listopadu 2012 každou sobotu na ČT1
 2. Jak fotila Dana Morávková v Egyptě pro značku značku Pevonia Botanica
 3. Jak se připravit na jaro
 4. Den matek: Co koupit hezkého? Jak si udělat radost?
 5. Kateřina Protivínská se vdala
 6. Dívka ČR 2013: 4. ročník soutěže
 7. Co zabalit na dovolenou?
 8. Tipy na hudební dárky 2008
 9. Jak být krásná v létě
 10. Česká Miss 2012 v plném proudu!
 

03. 08. 2013, 18.19:21

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist