Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Lenka Šnajdrová, Z-COM reprezentant pro ČR a SR: Zumba má svoje klady a zápory jako každý sport

Taky už se vám stalo, že jste ze zvědavosti dorazili na hodinu Zumby a celkem zklamaně jste odcházeli, že se to nikdy nenaučíte? Nebo jste se někde dočetli či slyšeli, že vás budou po Zumbě bolet záda, takže jste na lekci raději ani nešli? Tak pro koho ta Zumba vlastně je, když všude píšou, že je pro každého...

V tomto článku bych ráda nasměrovala čtenáře k tomu, aby se Zumby nebáli a vyzkoušeli ji, nebo ji vyzkoušeli znovu, a upozornila na to, že ač je Zumba  „pro každého“, tak se přece jenom najdou lidé, pro které to není dobrý sport.  A to co může být pro někoho pozitivem, je pro jiného  nepřekonatelnou překážkou.

Zumba® fitness má více odnoží

Plus: Můžete si vybrat.  Klasickou lekci bych určitě nedoporučila lidem s velkou nadváhou kvůli zátěži kloubů, takže pro ně je tu Aqua Zumba® a nebo Zumba Gold®, přičemž Gold mohou cvičit i lidé 65+ a těhotné.  Chcete posilovat? Pak zvolte lekce Zumba® Toning nebo žhavou novinku Zumba Sentao™ .  Pro děti máme Zumbatomic® a v expreskách se můžete potkat s lekcí Zumba® in the Circuit.

Minus: Speciální lekce Zumby bohužel nejsou v každém městě, a tak se někdy stává, že se člověk ocitne na nesprávné hodině.

Zumba® nemá pokročilostní úrovně

Plus:  Zjednodušeně řečeno, lekce na sebe nenavazují a každá by měla být uzpůsobena tak, aby se ani úplný začátečník neztrácel.  Pokud někde vidíte lekce Zumby jako kurz, není to uplně v souladu s filozofií Zumby. Kurzy by měly být pouze pro děti (Zumbatomic®). Na rozdíl od jiných kolektivních cvičení , když pár lekcí vynecháte, nic nezapomenete.

Minus: Když se úplný začátečník ocitne na lekci s 20 dalšími účastníky, kteří Zumbu cvičí třeba půl roku, přece jenom se v závislosti na své obratnosti a čitelnosti pokynů instruktora může trochu ztrácet. Někoho to bohužel úplně odradí.

Lenka Šnajdrová, Z-COM reprezentant pro ČR a SR

Zumba® není tanec

Plus:  Opravdu, ale opravdu nemusíte mít žádné taneční zkušenosti. Zumba je sice inspirovaná tancem, ale z těch tanců jsou vybrány ty nejjednodušší kroky, které je téměř každý schopen se naučit. Cvičíte sami, nepotřebujete partnera, takže plus pro ty ženy, které na rozdíl od svého životního partnera mají rády hudbu a tanec.

Minus:  Pro Zumbu je ohromně důležitý rytmus, lidé bez rytmického cítění mohou mít problémy  - sice se naučí krok, ale nedokážou ho provést ve správném rytmu. Instruktorovi ani ostatním to většinou nijak nevadí, ale sám cvičící mimo rytmus se nemusí cítit pohodlně. Výsledné spojení kroků vypadá jako tanec, takže kdo nemá tanec rád, také se mu na Zumbě nebude příliš líbit.

U Zumby se nemluví

Plus:  Instruktor nepoužívá na běžné lekci mikroport ( jinak je to na Zumba gold® nebo lekci pro děti) a předem neříká účastníkům, co mají dělat. S účastníky komunikuje pouze neverbálně, gesty, mimikou... Pro mnoho lidí i instruktorů jiných skupinových lekcí je to nepochopitelné, ale  věřte, že si na to zvyknete, a má to samozřejmě svůj důvod. Za prvé se nemusíte učit a pamatovat si cizí názvy typu leg  curl, knee-up, cross back a za druhé nic neruší nádhernou hudbu, která je tím nejdůležitějším prvkem a vede vás k pohybu. Instruktoři samozřejmě nejsou němí a před začátkem cvičení řeknou začátečníkům pár slov o tom, co je čeká a nemine.

Minus:  Výjimečně si na to někdo nezvykne a také můžete narazit na instruktora, který nevydává žádné nebo vydává pro vás nesrozumitelné neverbální pokyny – viz další bod.

Každý Zumba instruktor je jiný

Plus:  Můžete si vybrat, jestliže se vám nelíbí lekce s jedním instruktorem, nikde není řečeno, že jiného si nezamilujete.

Minus:  Zvlášť pro začátečníka je těžší se orientovat a rozpoznat kvalitu lekce. Začátečníkům proto doporučuji, aby si nejprve zjistili, zda zvolený instruktor má ponětí o fitness (vzdělání v oboru fitness je u nás podmínkou pro práci cvičitele) a licenci k výuce Zumby (http://www.zumba.com/en-US/instructors/search/) a vyzkoušeli instruktorů více. Počáteční chaos, kdy Zumbu vyučoval kdekdo, už naštěstí mizí.

Lenka Šnajdrová, Z-COM reprezentant pro ČR a SR

Zumba® je spontánní

Plus:  Během lekce si můžete (ale nemusíte) zpívat, křičet,  ječet, vyměnit si místo s instruktorkou... krásně uvolníte nahromaděné emoce, odpočinete si od běžných starostí a získáte energii do dalšího dne.  Zumba lekce je velmi veselá, barevná, společenská záležitost, cvičenky se spolu baví už v šatně a rychle se seznamují.

Minus:  Více introvertní člověk se může vyděsit :-)

Zumba® je zdravá

Ano, to platí pro každého člověka bez větších zdravotních potíží  (nebo i s potížemi – Zumba Gold®), který cvičí s rozumem, nepřepíná své síly  (netřeba cvičit každý den)  a k Zumbě si vybere dobrý kompenzační sport na protažení a uvolnění (jóga, pilates) a posilovaní hlubokého stabilizačního systému. Pokud si navíc upraví jídelníček podle zásad zdravé výživy  a začne se pravidelně více hýbat (chůze, posilování, aerobní sporty) tak není důvod, proč by neshodil přebytečná kila.

Nezapomeňte však na to, že když se rozhodnete sportovat po letech „nicnedělání“, můžete si rychlými, prudkými pohyby na Zumbě ublížit, takže začínejte opatrně, zkuste třeba nejprve lekce Gold.

Závěrem se dá říci, že když si vyberete správný typ lekce a „svého“ instruktora, tak je Zumba opravdu téměř pro každého. Ale pozor, někdo až asi na 3. lekci zjistí, že to je to pravé, takže se nevzdávejte hned. Zumba se vám odmění novými kamarády, lepší náladou,  větší obratností  a radostí  z pohybu.

Zumba se dá cvičit i doma s originálním DVD nebo hrou pro XBox.

A kdy na Zumbu nechodit?

Když jste nemocní nebo nastydlí, to je jasné.  Také když nesnášíte tanec, nesnášíte hlasitou hudbu a všeobecné kolektivní veselí. V tom případě si vyberte jiný sport, dnes máte opravdu velký výběr.  Každý pohyb je lepší než žádný pohyb.

Lenka Šnajdrová, www.zumbaholky.cz

Nejčtenější materiály z rubriky Zdraví:

  1. Denisa Barešová: Moje tipy pro zdraví a pohodu
  2. Tamara Jiříková: Moje tipy pro zdraví a pohodu
  3. Mili Pilátová: Moje tipy pro zdraví a pohodu
  4. Hana Dvorská, známá česká kaskadérka a instruktorka boot campu: Moje tipy pro zdraví a pohodu
  5. Fakta a mýty o používání tamponu
  6. Daniel Müller: Moje tipy pro zdraví a pohodu
  7. Veronika Buriš Vrzbová: Moje tipy pro zdraví a pohodu
  8. Tereza Cihlářová: Moje tipy pro zdraví a pohodu
  9. Poruchy pigmentace kůže
  10. Michal Šubr: Moje tipy pro zdraví a pohodu
 

text: archiv autorky – 07. 09. 2012, 20.58:20

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist