Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Kde jsou zlaté časy aerobiku aneb Proč dnes aerobik u lidí prohrává? 3. díl

První dva díly byly napsány na jeden zátah. Tudíž jsou si podobné. Psal jsem je na jedné cestě vlakem mezi Prahou a Brnem. Na cestě, kde jsem měl čas přemýšlet. Přemýšlet o lidech, kteří se vzdělávají v našem oboru fitness. V oboru, který je tak dynamicky se rozvíjející a přitom tak zastaralý.  Zastaralý v myšlení. V myšlení lektorů, instruktorů a trenérů. Samozřejmě, že ne všech. Znám světlé výjimky. Je jich poskromnu, ale jsou. A snad jich bude čím dál tím více. Mám z toho již dopředu radost. Snad pak zamoříme celou republiku tím správným pojetím fitness – tím, jak má vypadat správný pohyb. Pohyb, který neuškodí. Pohyb zdravotně nezávadný. Pohyb, který jsme se učili ve školách. Jen ho malinko upravíme a bude to. Ale co je vlastně ten správný a zdravotně funkčně nezávadný pohyb? Když jeden říká toto a druhý říká ono…

Když jsem začínal s aerobikem, tehdy ještě frčely kazety a CéDéčka skoro vůbec nebyla, jsme si nedovolili začít učit, vést lekce bez nějaké licence. Bez odbornějších znalostí. Bez praxe. Když si vzpomenu na Evu Buzkovou na začátku své kariéry, vždy mám před očima sál na VŠB-TU, kde po nás jela. Jela - v tom dobrém slova smyslu. Dřela nás, abychom vše uměli nejen teoreticky ale i prakticky. Co je to za lektora, který umí teorii a neumí praxi? Z praxe už však vím, že na druhou stranu udělá méně chyb na lidském zdraví, než ten druhý. Ten, co umí rádoby praxi a neumí a hlavně nechápe teorii. Teorii, na které je celá praxe postavena. Jak by to taky mohl znát, když na to má hodinu v celém svém kurzu. V rekvalifikačním kurzu pro danou specializaci. A to je ještě ten lepší kurz. Někde totiž dostanou jen knihu anatomie. Knihu v rekvalifikačním kurzu, který má podle MŠMT trvat 15 dní po 10 vyučovacích hodinách, se slovy: „To se naučte doma. To není potřeba vysvětlovat.“ No nevím, asi jsem z jiné planety, nebo co jako? Avšak oficiálně 15 dní učí podle netu málokterá škola. Škoda. Škoda pro fitness. Pak nám mají lékaři a fyzioterapeuté věřit? Pak to nemá vypadat, tak jak to vypadá? Nikdo nic nezná, neví, proč to dělá. Hlavně, že to viděl na školení a nechápe, o co v tom cviku jde. Proč taky? Když kurz oficiálně trvá 15 dní, ale ve skutečnosti trvá jen cca šest. Asi MŠMT by měla začít dělat čistku. To v dobách zlatého aerobiku si to nikdo nedovolil. Ale dnes… 

Kde jsou zlaté časy aerobiku?

Kde jsou zlaté časy aerobiku?

Když se poohlédnu po všech možných webech, co nabízí nějaká cvičení, tak se ani nedivím, že ten náš aerobik prohrává. Stále vede něco nového. Něco, co opět za pár let tady nebude. Tedy doufám, neb jinak v budoucnosti nebude již s kým cvičit. Kdysi dávno se na to dbalo. Dnes je to každému jedno. Nikdo se nedívá a nekontroluje, zda ten či onen směr podléhá nějakému zdravotnímu cvičení. Zda jsou řádně instruktoři školeni. Zda vůbec mají rekvalifikační kurz a zda vůbec něco umí. Dnes, bohužel, nebo pro nás zkušené pardály ve výuce pohybu, Bohu dík, je to každému jedno. A v tom je možná ten zakopaný pes. Pes, co ho každý vidí, ale nic pro něj neudělá. Neudělá nic, aby se sjednala náprava. Pro aerobikáře je to určitá pohroma. Pro ostatní novodobé styly je to skvělý bussines. Však čím více budete aerobikáři mlčet o cvičení, o tom, jak učit metodicky své svěřence nejen nějaké choreografie, ale třeba i správnému fyziologickému posilování, tak tím více bude národ chromých a nemohoucích. A to vy tak opravdu chcete? No pokud ano, mám co dělat do své penze. Neb lidí s problémy je čím dál tím více. Bohu díky za ně.

Teď však něco pro klienty:

Zamysleli jste se někdy nad tím, milé dámy, a možná i pánové, s kým vlastně cvičíte? Ke komu chodíte a komu svěřujete své zdraví? Svou páteř a klouby? Nebo vám je to úplně fuk. Úplně fuk, hlavně, že je tam plno a je to zábava.  Zkuste se zamyslet nad tím, komu se svěříte v nemocnici a komu se svěříte ve fitness? Bude to možná pro vás nemilé překvapení, kdo si pohrává s vaší nejcennější věcí. S vaší páteří, s vašimi meziobratlovými ploténkami. Všichni si můžete vybrat.  Je to na vás! Je to vaše páteř. Vy možná budete mít před penzí problémy s koleny, zády a nevím čím ještě. Třeba taky ne. Což by bylo nejideálnější. Ale tomu já a ani vy určitě nevěříte. Když si brouzdám po netu, tak se nestačím divit, kdo co dokáže napsat o daném cvičení. Kdo už dneska školí. Školí ty nové instruktory, trenéry. Myslíte, že když někdo objede pár školení, tak už může školit další instruktory? Další trenéry? Vymyslí si nějakou novinku a hurá všichni po hlavě do toho. Zlatý aerobik. Tam mělo vždycky všechno své místo, svůj řád. Nic se nedělalo jen tak. Jen tak pro prachy.

Mgr. Daniel Müller, Centrum funkčního pohybu Praha – Smíchov

Před časem mi jedna kamarádka napsala, že nějaké cvičení je nejpopulárnější cvičení všech dob. A že statistiky jsou nejlepší za posledních pár let. Věřím tomu. A přeji to tomu cvičení. Na druhou stranu říkám, že opět bude práce. A bude jí dost. Je stále potřeba se učit novým metodám, jak těm lidem, co pak chodí na fyzioterapii, pomoci. Jak po fyzioterapii by měli začít cvičit. S výhřezem ploténky to jde dost špatně, ale jde to.

Když se učil aerobik, tak bylo taky pácháno dost zvěrstev, pokud to tak mohu napsat. Ale na druhou stranu po daném zjištění se hned pracovalo na jejich odstraňování. Když se něco prokázalo, že je škodlivé a nevhodné, tak se to rychle vymazalo ze světa aerobiku a jelo se dále. Ale dnes? Upřímně nevím. Obecně platí jedno z přísloví:“ Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky.“  Opak je však pravdou.

My jsme jak malé děti, my tam znova vlezeme, znova si nabijeme. Však ona ta páteř to vydrží. Co dva roky ji dám pořádnou dardu. No ne? Tady už možná nepomůže ani osvěta. Však ta páteř až jednou prdne, tak to té hlavě dojde… možná že bude pozdě, ale však vy to víte sami. Kde není vůle, není zbytí.
Ó můj Bože, zlatý systém výuky aerobiku devadesátých let…

Mgr. Daniel Müller

Centrum funkčního pohybu Praha – Smíchov – www.centrumfunkcnihopohybu.cz
zakladatel a lektor Smart Fitness Academy – www.smartfitness.cz
zakladatel a lektor Pilates Clinic Academy – www.pilatesclinicacademy.cz
propagátor webu o inteligentním cvičení – www.iqpohyb.cz

Nejčtenější články na Aerobic.cz:

 1. VZP TOUR s Hankou Kynychovou vyvrcholilo v Praze
 2. Antonio Maria Ribet: Jeho život s aerobikem
 3. Proč dnes aerobik u lidí prohrává?
 4. Mistry s Mistry 2015 v Plzni
 5. Fotogalerie: Lektoři a instruktoři IFAA v roce 1996
 6. Miss aerobik ČR 2007
 7. Retro: Iveta Daňková pro Aerobic.cz
 8. Olga Šípková: Aerobik pro všechny
 9. Český svaz aerobiku byl založen před dvaceti lety
 10. 4 věci, které musíte vědět o hudbě na aerobik!
 11. Proč dnes aerobik u lidí prohrává? 2. část
 

text: Daniel Muller, foto: archiv autora – 22. 03. 2013, 09.58:05

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist