Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Kajča Jarošová: Na víkend v Římě

Kajča Jarošová: Na víkend v ŘíměKajča Jarošová: Na víkend v Římě
Kajča Jarošová: Na víkend v ŘíměKajča Jarošová: Na víkend v Římě

Zima už se nevyhnutelně blíží, a tak jsme se spolu s kamarádkou na poslední chvíli rozhodly, že si zajedeme aktivně odpočinout, načerpat síly a hlavně si ještě pořádně užít sluníčko. A kam jinam než do Itálie! Tuto překrásnou zemi naprosto zbožňuji, od úzkých uliček přes vynikající kuchyni, monumentální stavby až po charakteristický italský chaos. Jedno z posledních nenavštívených míst v mém italském seznamu bylo samotné srdce Itálie - Řím. A tak jsme vyrazily:

Po 16ti hodinové cestě  nás autobus vysadil přímo ve středu Vatikánu a už jsme si to kráčely k bazilice sv. Petra. Samotný Vatikán je nejmenším státem celého světa a bydlí zde jen 780 osob. Na rozlehlém náměstí se už od brzkého rána tvořila dlouhá fronta turistů ze všech koutů světa. Rozhodně doporučuji si přivstat a nezapomenout zahalit ramena a kolena, jinak vás do baziliky nepustí. Vstup je zdarma a po stranách náměstí jsou k dispozici WC. Na jedné straně se  nachází pošta, ze které došel pohled s vatikánským razítkem domů už za 3 dny. Kajča Jarošová: Na víkend v Římě

Po dvou hodinách čekání jsme měly jít už dovnitř, ale bylo nám  oznámeno, že bazilika se ve 12 hodin zavírá kvůli nadcházející mši. Nic naplat, musely jsme se začít prodírat davem do vatikánských muzeí. Vstupné bylo pro dospělé 16, pro děti a studenty 8 euro včetně vstupu do překrásné Sixtinské kaple. Tolik obrazů a soch! Nevěděly jsme, kam se podívat dřív. Asi po dvou hodinách procházení se po nekončících prostorách jsme naprosto vyčerpány sedly do krásné zahrady, občerstvily se v kavárně a užívaly si modré oblohy, sluníčka. Do srazu s naší průvodkyní nám zbývaly ještě 2 hodiny, které jsme využily procházením se po typických uličkách, ochutnáváním místních specialit a hlavně nepřekonatelné zmrzliny!

Náhodou jsme se opět octly před bazilikou sv. Petra. Najednou se před námi otevřel jedinečný pohled na zcela zaplněné náměstí s obrazovkami a tisíci a tisíci barevných balónků. Ozvala se známá píseň We are the world a na náměstí vstoupil sám papež Francesco. A lidé vypustili  všechny balónky do oblak. Naprosto jedinečný zážitek! Později jsme se dozvěděly, že mše byla věnována rodinám z celého světa, bohoslužby se konají každý víkend. Začalo se stmívat a my už se vydaly k Andělskému hradu, který nechal postavit římský císař Hadrián jako svoji hrobku, bohužel zemřel dříve než byla stavba dokončena. Ještě se projít po andělském mostě Ponte S. Angelo, prokličkovat večerním Vatikánem, naposledy zahlédnout papeže a už jsme se s tímto místem museli rozloučit.

Druhý den byl na programu samotný Řím. Nejdříve Forum Romanum. Vstupné je společné s Koloseem - 12 euro pro dospělé a 7,5 pro děti a studenty. Obě dvě památky jsou kousíček od sebe, ale stejně je potřeba si vyhradit alespoň 3 hodiny času. Forum Romanum je rozlehlý areál posetý klenutými oblouky, sochami a dalšími polorozpadlými antickými stavbami, nejstaršími v celém Římě. Koloseum je považováno za symbol věčného města a bylo dokončeno v roce 80 n. l.

Z poněkud přeplněného Kolosea jsme snadno unikly do útulné kavárny  a pochutnaly si na pizze, která se prodávala opravdu na každém rohu, ceny se pohybují do 10 euro. Pak už to šlo ráz na ráz, spolu s průvodkyní z cestovní kanceláře Diamant jsme navštívily několik náměstí, bazilik, vyzkoušely pravdomluvnost v Ústech pravdy jako Andrey Hepburnová ve slavném filmu Prázdniny v Římě, vystoupaly Španělské schody, obdivovaly největší stavbu z bílého vápence v Itálii- památník sjednotitele Itálie, krále Viktora Emanuela II, prohlédly Pantheon a mnohé další památky.

Viděly jsme toho opravdu hodně, a tak nám už nic jiného nezbývalo, než si pravou rukou hodit mincí přes levé rameno do Fontány di Trevi, abychom se do Říma ještě někdy vrátily.

 

23. 11. 2013, 13.52:31

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist