Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Beto Perez alias pan ZUMBA potřetí v Praze

Jedni Zumbu milují, druzí ji zatracují. Já patřím k těm, kteří od útlého věku tancují a nejlépe na melodickou a rytmickou hudbu. To vše pro mě Zumba splňuje. Když jsem přemýšlela, na co se Beta Peréze zeptám, jako instruktorka jsem se těšila, jak si poklábosíme o jeho zkušenostech a hlavně o jeho cestě za svým snem. Na druhou stranu z pohledu člověka jsem si říkala, že to musí být opravdu náročný život hvězdy - jezdit po světě, tancovat den co den pořád to stejné dokola a po tísícstopadesátýpátý se usmívat na fotce s každým fanouškem, který ho o to požádá. A věřte mi, je jich opravdu hodně!

Byla jsem jedna z posledních, kteří měli tu možnost s ním udělat rozhovor při jeho 3. pražské účasti na Reebok Wellnes Marathonu v O2 Aréně. Čekala jsem, že si alespoň trochu po česku postěžuje, ale nic takového nepřišlo. Byl milý, omlouval se mi za zpoždění a hned se nabízel, abychom si udělali fotku. Pokud to byla jen póza, pak je přinejmenším opravdový profesionál!

Řiká se, že ty pravé hvězdy se poznají podle toho, že jsou úplně normální a chovají se k ostatním bez povýšení a zbytečných manýrů. Přestože jeho hvězda vyletěla do oblak, na mě udělal dojem, že zůstal stále oběma nohama na zemi. Možná právě proto, že dělá, co je jeho vášeň a co opravdu umí!

Beto Perez alias pan ZUMBA potřetí v Praze

Tak mě hned na úvod napadá. Je nějaká součást vaší práce, kterou opravdu nemáte rád?
Ani ne, stačí mi , když si po cvičení dám sprchu a jsem připraven na další lekci, nebo focení atd.

Ani rozhovory?
Ne, rád si povídám. Není to vážný rozhovor, je to příjemné popovídání o něčem, co je mojí vášní. Je důležité, aby novináři psali o Zumbě a informovali třeba právě ty, kteří ještě na lekci Zumby nebyly. Díky článku ji třeba zkusí a oblíbí si ji. Bez nich by nebyla Zumba tam, kde je! Chci také, aby lidé věděli, jaký jsem. Občas na mě lidé koukají, jako bych byl nějaká superstar, ale já jsem obyčejný instruktor. Ano můj obličej je prostě nálepka jménem Zumba, ale dnes už to není jen o mě. V každé zemi máme skvělé prezentéry, kteří dobře reprezentují to, co já začal.

Kdo tedy byl Beto Perez před Zumbou?
Vlastně ani nevím. Celý můj život dělám Zumbu! S tancem jsem začal, když mi bylo asi 6 let. Tenkrát jsem miloval Pomádu. V dospívání jsem se inspiroval Michaelem Jaksonem a break dancem. Kombinace toho všeho a navíc faktu, že jsem se narodil v Kolumbii, zemi bohaté na hudbu, mluví za vše. Lidé v mém rodném městě Cali (Santiago de Cali) tancují každý den, je to součástí jejich života.

Četla jsem, že jste si zapomněl hudbu na aerobik, a tak jste improvizoval na latinskou hudbu, kterou jste měl zrovna s sebou. Víte já mám třeba noční můru, že buď přijdu pozdě na hodinu, nebo si zapomenu CD!
Haha, tak to je legrační. Mě se zdá něco obdobného, nebo že třeba mám CD, ale přehrávač nefunguje. Je to celkem stresující, protože hudba je to nejdůležitější. Pak se probudím a hned myslím na produkci, aby vše fungovalo, tak jak má!

Byl to tedy záměr nebo náhoda vytvořit zcela nový druh cvičení?
Ani ne. Znáte to heslo z 90. let. No pain, no gain? (Bez bolesti není výsledku), tak to na mě nefunguje. Mojí filozofií je: Bez úsměvu nic nezískáš! Samozřejmě se snažím, aby lidé na mých hodinách makali a cítili efekt cvičení, ale zároveň se u toho cítili dobře jako nějaká hvězda. Pro mě jako instruktora je nejdůležitější, aby se lidé na mých hodinách bavili.

Jaká byla cesta od lekce, kterou jste učil v Maimi, k dnešnímu celosvětovému stylu cvičení?
Na moje hodiny chodila cvičenka, která mi navrhla, abych se sešel s jejím synem Albertem (Alberto Perlman - spoluzakladatel Zumby) a popovídal si s ním o tom, jak by se dala Zumba posunout dál. Ona tu hodinu milovala, takže zafungoval nejlepší způsob reklamy - osobní doporučení. Alberto se rozhodl do mě investovat peníze a já mu věřil, protože jsem znal jeho mámu. Nejsem dobrý obchodník, ale když se rozhoduji, řídím se intuicí. Společně s ním a ještě jedním partnerem podnikáme už přes 14 let a za tu dobu jsme neměli jediný problém. Jsme k sobě upřímní a naopak dnes ještě cítíme větší odpovědnost za dnešní společnost. Já se více věnuji umělecké  struktuře, oni marketingu, produkci atd. Oni chápou moji filozofii a to co chci a pomáhají mi to zrealizovat. Jednoduše fungujeme jako tým. Bez nich bych to nezvládl a nebyl tam, kde jsem. A za to jsem opravdu šťastný!

Jak si vybíráte kolegy?
Dříve jsem spolupracoval s hodně lidmi, ale měl jsem špatné zkušenosti. Takže jak už jsem říkal, nejsem dobrý obchodník a když něčemu nerozumím, nechám to na ty, kteří vědí co dělají. V současné době si myslím, že náš podnik jménem Zumba je skvělý, pracuje v něm spousta mladých a čestných lidí, na což jsem patřičně hrdý.

Jak si vybíráte hudbu a jakým způsobem tvoříte choreografie?
Dříve jsem se snažil při tvorbě choreografie spolupracovat s dalšími lidmi, ale lidé si chtěli vždy něco urvat.

Co byste poradil instruktorům Zumby, aby se z nich stali ne průměrní, ale vynikající lektoři?
Je toho spousta, ale ze všechno nejdřív, by měli dát své ego stranou. Nejhorší je, když si instruktor myslí, že on je ten nejdůležitější. Stojí vepředu a všichni musí poslouchat. Pro mě samotného jsou nejdůležitější cvičenci. Měli by se cítit uvolněně, jistě, být schopní mě následovat a úplně vypnout, a to je opravdu těžké! A to je myslím to, proč mám úspěch. Mám kolem sebe spoustu instruktorů, kteří jsou více pohybově nadanější než já, lepší tanečníci nebo choreografové, ale největší chybu, kterou dělají je: Koukej se na mě, jak já umím tancovat, jak jsem lepší než vy ostatní. Mě osobně je jedno, jestli t  jde někomu lépe nebo hůře, ale zda se baví.

Další moje rada zni: Každá lekce by měla vypadat jinak! A musíte hlavně znát to, co budete hrát a pamatovat si jednotlivé choreografie. Pokud bude ne mé hodině i kdyby jen jediný muž, tak tu hodinu upravím tak, aby nebyla příliš zženštilá a nedám tam třeba břišní tanec. Používat selský rozum, co se pro koho hodí a co ne!

V neposlední řadě, je důležité mít zkušenosti a praxi a pracovat sám na sobě. Díky síti ZIN mají instruktoři možnost se dostat k novým choreografiím, nové hudbě, oblečení. Co bylo in před 5 lety, už dnes tak neletí, obzvláště v hudbě. Je jednoduché začít, ale nejtěžší je se udržet.

Co plánujete teď?
Naší poslední novinkou, kterou teď školíme, je Zumba Step, ale máme i spoustu jiných variant pro všechny věkové kategorie. Junior Zumba pro děti a Zumba Gold je určena pro seniory. Obzvláště k starším lidem bychom se neměli chovat, jako kdyby byli nemocní! Starý nutně nemusí znamenat nemocný. Stačí tu lekci přizpůsobit tak, aby ji zvládli i oni.

Učíte lidi Zumbu po celém světě, jsou mezi jednotlivými zeměmi nebo kontinenty rozdíly?

Každá země je jiná. Má jinou kulturu, náboženství, školství. Lidé žijí jinak a i počasí dělá s lidmi hodně. Když jsem například učil v Beijingu, lidé na mě čekali v tichosti a s respektem. Moc se neusmívali, nicméně po 20minutách se vše změnilo. V Londýně lidé reagovali skvěle. Kolegové mě třeba varovali před finským publikem, že lidé jsou tam příliš "studení", neusmívají se, ale já takovou zkušenost neměl. Lidé přímo šíleli.

Jak začala Vaše spolupráce s hudebníky jako Pitbull, Shakira a další?

Hudební svět se změnil. Dnes je těžší a těžší propagovat nové album/CD. Zumba je teď pro hudebníky velkým podiem. Takže chytří zpěváci dnes vědí, že spolupráce s námi jim přinese do jisté míry další popularitu a kolikrát zavolají oni nám a pak společně vymyslíme choreografii.

Viděla jsem Vaši choreografii na song WE ARE ONE, která bude oficiální songem mistrovství světa ve fotbale, a tak mi nedá, abych se nezeptala, jestli budete fandit?

Ano určitě budu. Jsem rád, že po 15ti letech se světového šampionátu zúčastní i Kolumbie. Už se moc těším. Co vy?

Bohužel ČR se nekvalifikovala, takže tentokrát bude mistrovství bude bez české účasti.
To je škoda.

Jak jinak kromě sledování fotbalu relaxujete? Děláte nějaký jiný sport?
To, jak vypadám, je díky Zumbě. Pokud zbude čas, zajdu si zacvičit do posilovny, ale to je asi tak všechno! Na víc nezbývá času.

Děkuji za příjemný rozhovor. Přeji příjemný pobyt v Praze a šťastnou cestu domů do Miami.


O autorce rozhovoru

Mili Pilátová

kvalifikace:

Aerobik, Step, Aqua, Kick Box Aerobik, Dětský Aerobik, Body Attack, RPM, Mel B Training, Strictly FIT, Supple Strength, TRX, Yogalates, Bosu.

rok narození: 1979
cvičím od roku: 1996

motto:
Buď sám sebou!

Více zde.

Rozhovor s Mili :-)

Nejčtenější rozhovory:

  1. Tři otázky pro Anetu Kuklínkovou, ředitelku soutěže Dívka ČR
  2. Jana Havrdová, ta, co není Sama doma: Ruční práce, tanec, aerobik a rady, jak zhubnout
  3. Bára Ptáčková Šulcová: O aerobiku a Vánocích!
  4. Eva Vlachová, stylistka soutěže Dívka České republiky 2015: Přirozenost v sobě mohou ženy objevit, pokud naslouchají svému tělu a naučí se je milovat!
  5. Rozhovor: Zuzana Švíková
  6. David Holzer, Jakub Strakoš, Vláďa Valouch opět v akci: Legendy se vracejí
  7. Daniel Komarov a Kateřina Šmejkalová: Rozhovor s mistry
  8. Dr. Georgis Patenidis: Odcházení
  9. Milan Ondruš: Rozhovor před Funaerobic show 2013
  10. Zuzana Šoltysová, trenérka vítězného klubu Mistry s Mistry 2016
 

29. 05. 2014, 21.32:23

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist