Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Rádce pro těhotné 1

Když s Luckou Markovou mluvíte, vůbec vás nenapadne, že je plachá a stydlivá. Když jsem s Luckou domlouval, že bych byl rád, kdyby vytvořila pro Body Mind Spirit Academy novou ediční řadu DVD s hlavním názvem Rádce pro těhotné, netušil jsem, jaké nervy ji přivodím. Přál jsem si, aby předala své zkušenosti ženám, které jsou doma, nemají možnost chodit cvičit do fitness center a přitom by chtěly cvičit. Na základě zkušeností, které má, kdo jiný by byl kompetentní víc, než Lucka. Jenomže kamera ukázala své. Lucka podlehla panice a několikrát po dobu natáčení, a vlastně už i před tím, to chtěla vzdát. Nevzdala se a jsem opravdu rád, protože vzniklo krásné DVD se cvičením pro budoucí maminky.     

V současné době těhotné ženy pracují, žijí stále stejný život, ale některé úpravy, dozví-li se, že jsou těhotné, by měly nutně přijmout s ohledem na zdraví své i očekávajícího ještě nenarozeného potomka. Lucka Marková, diplomovaná porodní asistentka, má za sebou řadu odcvičených lekcí pro těhotné, prošla mnoha školeními, která nemohu ani vypsat, protože by mi list A4 nestačil. Je majitelkou firmy Maternity-Care a také má v péči mnohé známé maminky před porodem a následně i po porodu. Cvičení pro těhotné, cvičení po porodu, cvičení s miminky, předporodní příprava, příprava tatínků k porodu, plavání pro maminky a miminka, masáže miminek, hlídání dětí - to vše ve své firmě Lucka Marková poskytuje. Lucku jsem poprosil o rozhovor na téma, které zajímá mnohé ženy: těhotenství.

VK: Je vhodné začít se cvičením, když se žena dozví, že je těhotná a nebyla zvyklá cvičit?
LM: První trimestr patří mezi nejrizikovější období celého těhotenství, proto bych ženám, které nebyly zvyklé dosud pravidelně cvičit, doporučila, aby začaly se cvičením až po 12. týdnu těhotenství.  V případě, že se cítí dobře, počátek těhotenství je fyziologický    a chtějí se cvičením začít již nyní, je potřeba je upozornit, aby byly v tomto období opatrné. 

VK: Jsou nějaká rizika cvičení v těhotenství? 
LM: Pokud si těhotná žena vybere bezpečný a vhodný druh sportovní aktivity, rozumně zváží své schopnosti a možnosti, poslouchá své tělo, nepřepíná se, vyhýbá se extrémní námaze a necvičí v období předpokládané menstruace, tak jsou rizika minimální (mluvím o fyziologicky probíhajícím těhotenství).  Doporučuji však těhotným ženám jakoukoliv aktivitu konzultovat s jejich gynekologem. Pokud těhotenství probíhá fyziologicky, tak je cvičení pro těhotné určené všem budoucím maminkám.    

VK: Jaký druh cvičení je vhodný pro těhotenství? 
LM: Mezi vhodné aktivity v těhotenství patří - jízda na kole (pomalým tempem a ne v městském prostředí), plavání (nedoporučuji však navštěvovat veřejné bazény a lázně), tanec (dnes zejména oblíbené břišní tance), yoga, golf a speciální cvičení pro těhotné, které nabízejí fitness centra a sportovní kluby pod vedením zkušených porodních asistentek či fyzioterapeutů.  

VK: Ve starší generaci stále panuje názor, že žena, když otěhotní, by měla být doma  v klidu a nic nedělat. Je to názor starší generace, nebo je dnešní? Co si o tom myslíš ty?
LM: Já jsem ráda, že v dnešní době nikdo nepochybuje o tom, že sport je nedílnou součástí našeho života. Věk těhotných žen se nyní pohybuje kolem třiceti let, do té doby téměř všechny žily aktivním způsobem života, proto nevidím jediný důvod, aby v těhotenství s aktivitami skončily (opět se to týká fyziologického těhotenství). Naopak, pravidelným cvičením lze předcházet změnám, ke kterým v těhotenství může docházet. Sport udržuje těhotnou ženu ve fyzické kondici, která jí pak napomáhá i při samotném porodu. Existují studie, které potvrzují, že fyzická kondice těhotných znatelně zkracuje délku porodu. Navíc při sportování dochází k vyplavování hormonů radosti, které navozují i psychickou pohodu. 

VK: Co tě přivedlo k práci, kterou děláš? Tvé stránky www.maternity-care.cz, jsou velice pěkné a hodně navštěvované. Tvé služby vyhledává mnoho klientek. Mezi tvé klientky patří mnoho známých osobností. Jak tě práce, kterou děláš, naplňuje a vidíš v tom svůj životní cíl?  
LM: Tím, že jsem vystudovala vyšší odbornou školu obor Porodní asistentka  jsem si myslela, že tímto je můj směr jasný a jednoznačný. Několik let jsem pracovala na porodním sále u Apolináře, a potom jsem zjistila, že bych ráda zkusila ještě něco jiného mimo zdravotnictví. Věděla jsem, že se do porodnice můžu vždy vrátit a nic mi neuteče. Odešla jsem tedy dělat do švédské gastronomické firmy manažerku, tedy úplně něco jiného. Zpočátku mě ta práce velmi bavila, byla to změna. Nicméně postupně jsem se opět různými aktivitami vracela ke své původní profesi a zjistila jsem, že je to práce, která mě naplňuje, baví a navíc mi došlo, že je to práce, která vám poskytuje nejúžasnější zpětnou vazbu.  Práce na porodním sále je atraktivní, jste u zrození nového života, je to vyvrcholení devíti měsíčního očekávání a neopakovatelný zážitek. Nicméně mi došlo, že aby samotný porod se stal pro všechny ženy pozitivním zážitkem, musí být maminka připravená na porod jak fyzicky, tak i teoreticky. Proto jsem se rozhodla nenastoupit zpátky na porodní sál, ale začít pracovat jako soukromá porodní asistentka.  

VK: Myslíš si, že ženy, které otěhotní, mají větší snahu se o sebe starat?
LM: Určitě, těhotenství patří mezi nejkrásnější období ženy. Obzvláště prvorodičky mají na své těhotenství čas, tak mám pocit, že si ho užívají. Je to daný i věkem dnešních matek, většina jich má již nějaké finanční zázemí, postavení a jasno v tom, co chtějí.    

VK: Natočila jsi své první DVD Rádce pro těhotné I s podtitulem Jak cvičit v těhotenství. Jak bys ho charakterizovala?
LM: DVD je určeno všem budoucím maminkám, které se cvičením začínají nebo naopak si chtějí kondičku během těhotenství udržet. Intenzitu cvičení si totiž můžou určovat samy počtem opakování jednotlivých cviků. DVD má za úkol ukázat maminkám, jak správně během těhotenství cvičit, tak, aby to bylo bezpečné.
 Existuje hodně mýtů o cvičení v těhotenství, tak doufám, že toto DVD tyto mýty pomůže odstranit a povede k podpoře sportování v těhotenství. Stále v ČR převládá mínění, že těhotná nic nemůže a pokud ano, tak jen lehké protahovací cviky a zaměřit se na dýchání. Já si myslím, že kvůli tomu však není nutné chodit cvičit, to může těhotná dělat sama doma. Cvičení pro těhotné vedu již 8 let a jsem velice ráda, že se toto odvětví stále vyvíjí, a to v dobrém slova smyslu.    

VK: Jak se ti natáčelo? Měla jsi strach?
LM: Natáčení DVD pro mě byla nová zkušenost. I když mám se cvičením pro těhotné  několikaleté zkušenosti, přesto mě natáčení před kamerou dostalo. Je to úplně něco jiného, není tam přímý kontakt a zpětná vazba s maminkami, navíc ta kamera mi moc na pohodě taky nepřidala, nicméně doufám, že dalšími DVD toho stresu bude méně :) 

Děkuji Lucce za rozhovor a věřím, že DVD se bude stejně tak líbit maminkám, jako tvé lekce v Energy studiu.

Rádce pro těhotné 1 – Jak cvičit v těhotenství vychází 20.11. 2007 na DVD (cena 399 Kč). Nyní v předprodeji na www.bmsa.cz do 20. listopadu za zvýhodněnou cenu 299 Kč.

 

text: Václav Krejčík, foto: archiv: www.energystudio.cz – 17. 11. 2007, 12.02:05

Přečtěte si také

DVD Rádce pro těhotné 1

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist