Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Profesionální bělení zubů pro zářivý úsměv

Každý, kdo při vykonávání svého povolání přichází pravidelně do styku s lidmi, dbá na svůj vzhled.  Bílé zuby jsou pomyslnou třešničkou na dortu vaší vizáže.

Bohužel i při sebevětší běžné péči o zuby,  zubní sklovina propouští barvu dentinu, u něhož v průběhu života dochází k jeho postupnému žloutnutí, ať už přirozeným vlivem stárnutí nebo například díky kouření, konzumaci kávy, čaje nebo červeného vína. Jednoduchým řešením je dnes bělení zubů.

Profesionální bělení zubů pro zářivý úsměv

Doc. MUDr. Eva Gojišová z kliniky AmbiCare, jež byla hostem na tiskové konferenci, kde byly nové postupy bělení představeny, má s bělením zubů bohaté zkušenosti a ráda se s vámi podělí o několik užitečných informací:

Bělení zubů je stomatologicko-kosmetický proces, při kterém dochází k zesvětlení barvy zubu. V zásadě existují dva způsoby bělení zubů – mechanický a chemický.

Mechanické "bělení" je založeno především na působení abrazivních částic na zubní sklovinu. Při tomto procesu dochází k odstranění pigmentací z povrchu zubů. Nejlepší možný výsledek při použití této metody je dosažení přirozené (vrozené) bělosti zubů, což lze vzhledem k dispozicím většinové části populace považovat za nedostatečné. Velkou nevýhodou mechanické metody je možné poškození zubní skloviny.

Chemický způsob je nejčastěji založen na působení látky zvané peroxid vodíku. Ta se od doby svého objevení stala ve stomatologii běžně používanou a díky řadě klinických studií bylo potvrzeno, že zuby prokazatelně bělí, aniž by je poškozovala. Látka prostupuje  do dentinu zubu a odbarvuje pigmenty v něm usazené.Koncentrace látky peroxid vodíku se liší dle způsobu použití a z tohoto pohledu se tedy chemické bělení dále dělí na dvě kategorie - domácí bělení a ordinační bělení.

  • Domácí bělení patří mezi nejrozšířenější techniky bělení zubů a je-li prováděno pod kontrolou lékaře s využitím správným prostředků, lze ke považovat za bezpečnou proceduru vhodně doplňující systematickou péči o hygienu dutiny ústní. O domácím bělení se více dočtete v samostatném článku.

Ordinační bělení není až tak náročné na spolupráci pacienta. Probíhá v ordinaci zubního lékaře, kde jej může provádět zubní lékař sám nebo dentální hygienistka pod jeho dohledem. Je určeno lidem, kteří požadují okamžitý efekt. Nevýhodami této metody je větší časová náročnost a vyšší cena. K ordinačnímu bělení zubů se používají bělící gely s obsahem peroxidu, aktivované či neaktivované světlem. Pacient je v průběhu celého zákroku pod odborným dohledem, který neprodleně řeší případné komplikace. Jedno ordinační sezení trvá obvykle 60 – 90 minut.

  • Zásada č. 1 - bělit lze jen zdravé a čisté zuby!

Je třeba si uvědomit, že bělení zubů není rozhodně určeno pro kohokoliv a mělo by být doporučeno vašim zubním lékařem. Pokud se pro tuto proceduru rozhodnete, měli byste také důsledně dodržovat ústní hygienu a pravidelně spolupracovat s dentální hygienistkou. Z toho důvodu by každému správně vedenému ordinačnímu bělení měl nejprve předcházet pohovor se zájemcem o bělení, kdy lékař zjistí aktuální stav chrupu, doporučí/provede nápravu, případně si vyžádá ještě návštěvu u dentální hygienistky. Teprve po odstranění veškerých usazenin (zubní kámen, pigmentace) se může určit barva chrupu, pro srovnání po bělící kůře. Součástí úvodní schůzky by měla být i správná motivace pacienta, poučení a seznámení s bělící metodou a působením použitého materiálu, stejně jako s detailním plánem ošetření a s finanční otázkou.

Profesionální bělení zubů pro zářivý úsměv

V rámci úvodního rozhovoru by měl být pacient od ošetřujícího lékaře objektivně informován také o možných vedlejších účincích, o možnosti remise barvy, možnosti nedostatečné změny zabarvení, stejně jako neovlivnitelnosti vybělení umělých materiálů v ústech,“ komentuje doc. MUDr. Eva Gojišová, přední lékařka kliniky AmbiCare a přednostka Stomatologické kliniky 3. Lékařské Fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. “Zároveň by měl být upozorněn na nutnost dodržování režimu při proceduře, stejně jako na dodržování pokynů lékaře. Souhlas s procedurou by pak měl být stvrzen pacientovým podpisem“, dodává doc. MUDr. Eva Gojišová.

Víte, že...

  • Bělení zubů může někdy způsobit dočasné zvýšení citlivosti zubů. Symptomy postupně vymizí, avšak během 1 - 3 dnů po aplikaci mohou být znatelné.Tomu to se snaží Philips ZOOM zabránit.
  • Důležitá je opět komplexní a pravidelná péče o chrup a ústní dutinu. Přestože proces bělení zubů lze opakovat, je důležité pro maximalizaci bělícího efektu omezit konzumaci kávy, čaje, červeného vína a omezit kouření.
  • Dlouhodobé užívání některých léků, především tetracyklinových antibiotik, může také působit negativně.
  • Profesionální bělení je možné zopakovat nejdříve za rok. Pro průběžnou péči je tak možné zvolit některý z přípravků určených pro domácí bělení zubů, který vám doporučí zubní lékař (např. Philips ZOOM DayWhite nebo Philips ZOOM NiteWhite).
  • Koncentrace bělících látek obsažených v jednotlivých přípravcích se od sebe liší, pro domácí bělení by měly být daleko nižší, přičemž limity v jednotlivých kategoriích jsou specifikovány příslušnými zákony. Koncem roku 2012 došlo k legislativní úpravě a zásadní změně v povolení koncentrace obsahu přítomného nebo uvolněného peroxidu vodíku v bělících přípravcích. Podle aktuální legislativy EU přípravky určené pro domácí bělení zubů, které jsou k dispozici v maloobchodní síti, lékárnách apod., mohou obsahovat maximálně 0,1% koncentraci přítomného nebo uvolněného peroxidu vodíku.
  • V případě bělení v zubní ordinaci jsou z důvodu dosažení výraznějších výsledků a v kratším čase používány produkty se silnější koncentrací. Nicméně i na ně zákony myslí a zde legislativa EU nařizuje maximálně 6% koncentraci přítomného nebo uvolněného peroxidu vodíku. Ačkoliv oproti minulosti došlo k ponížení koncentrací, tyto produkty by měly být i nadále aplikovány pouze v ordinacích, a to odborníky se stomatologickou praxí.
  • Philips ZOOM je osvědčený světlem aktivovaný bělicí systém, který díky využití bělicího gelu s 6% koncetrací peroxidu patří mezi bezpečné metody bělení zubů. Navíc zásluhou obohaceného složení gelu o látky snižující citlivost zubů je to metoda velmi jemná a šetrná. 
  • Nový ordinační bělicí systém Philips ZOOM mohou pacienti využít například na zubních klinikách AmbiCare Clinic (www.ambicare.net), DentalCare, Mediestetik, DesignDent. Ceny bělení se liší podle ordinace a pohybují se mezi 8 000 – 12 000 Kč. Více informací k dispozici na www.philips.cz/ZOOM
 

09. 06. 2014, 23.30:52

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist