Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Port De Bras

Port De Bras je zcela nová lekce body nad mind, která byla vytvořena před několika lety ruským tanečníkem a choreografem Vladimirem Snežikem a španělským instruktorem a trenérem Juliem Papim. V současnosti je prezentována na kongresech po celém světě.

Jde o cvičební program vycházející z pohybů klasického i moderního tance, které jsou doplněny  pohyby pro funkční a efektivní, ale zároveň šetrné a přirozené,  posílení i protažení svalů celého těla. Autoři označují Port De Bras  jako tanečně-kondiční trénink pro všechny, tzn. nejde o lekci pro tanečníky, ale pro běžnou veřejnost, které je uzpůsobena mírou obtížnosti, postupným způsobem výuky, respektováním fyziologického rozsahu pohybů, důrazem na pozitivní zdravotní aspekty jednotlivých pohybů atd.

Důvodů, proč Port De Bras vyzkoušet, je celá řada.  Pozitivní efekt tanečních tréninků, jako například rozvoj pohybové koordinace, estetiky pohybu, smyslu pro rytmus, kontroly pohybů a držení těla, je prohlubován  aplikací poznatků  fitness disciplín a zdravotního cvičení, jejichž cílem je zlepšovat schopnost správného zapojení hlubokých i povrchových svalů podílejících se na správném držení těla a správných pohybových stereotypech. Protože většina sekvencí Port De Bras je prováděna ve stoje, učí klienty správně zapojovat svaly právě v těchto polohách, které se rovněž nejčastěji vyskytují v běžném životě.

Jako ostatní lekce Body and mind přináší i tato psychickou relaxaci, a to díky estetice plynulých  pohybů v harmonickém souladu s jedinečně motivující a zároveň i zklidňující hudbou, hlubokému pravidelnému dechu a koncentrací na vlastní tělo a jeho pohyb.

Já osobně jsem se poprvé s Port De Bras lekcí setkala v roce 2006, kdy jsem ji našla v nabitém programu mezinárodního kongresu Intrernational Showcase v anglickém Black Poolu, vedenou pro mě a asi i pro ostatní neznámým ruským instruktorem Vladimírem Snežikem. Lekcí jsem byla doslova okouzlena, protože tak originální, srozumitelná (byť vedená bez jediného slova), funkční a v neposlední řadě krásná lekce se nevidí často, i když organizátoři těchto akcí po celém světě se snaží novinky hledat a do programů zařazovat. Zanedlouho jsem se od Julia Papiho, kterého snad ani není třeba představovat, protože jde v současnosti asi o nejznámějšího světového prezentéra nejen aerobiku, ale i řady body and mind lekcí a tvůrce Power stretch programu, dozvěděla, že začal s ruskou školou a Vladimirem úzce spolupracovat a vytvářejí společný koncept prezentace Port De Bras a také systém vzdělávání instruktorů.

V dubnu 2008 byla lekce Port De Bras poprvé představena v České republice, a to na 28. Mezinárodním kongresu FACE v Praze a zároveň proběhl vzdělávací workshop, ve kterém byli vyškolení první čeští instruktoři Port De Bras, kteří mohou podle licenčních práv vést lekce ve fitness centrech, a vytvořen český team Port De Bras, jehož členové mohou tento program prezentovat na kongresových akcích, v médiích apod.

Všechny případné dotazy k lekci Port De Bras a k dalším plánovaným školením všem ráda zodpovím, Lenka Velínská (antispam)

 

 

text: Lenka Velínská, foto: archiv autorky – 20. 07. 2008, 11.50:54

Přečtěte si také

CD v našem obchodě

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist