Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Pavla Rožumberská: Dancejóga je netradiční spojení jógy a tance

f095.jpgf096.jpgf098.jpg

Pavlo, jak ses ty jako absolventka taneční konzervatoře vlastně dostala k józe?

Po návratu z tanečního angažmá na zaoceánské lodi jsem vedla taneční lekce v novém jógovém studiu Vaška Krejčíka. Zde jsem měla možnost si vyzkoušet i lekce jógy. Nejprve jsem je využívala jako dobré kompenzační cvičení, trénink flexibility, síly a relaxaci zároveň. Čím déle jsem však jógu praktikovala, tím více jsem jí propadala. Po nějaké době jsem se rozhodla pro absolvování kurzu instruktora, abych mohla tuto svou potřebu a radost předávat dál.

Můžes nám nějak popsat, jak se liší klasická hodina dejme tomu Powerjógy od Dancejógy?

Powerjóga je cvičební styl, který využívá pozic z klasické jógy. Celá lekce je zaměřena na harmonii těla a mysli, na protažení svalů celého těla, jejich posílení a udržení naší tělesné i psychické kondice. Celá lekce probíhá v klidném rytmu a pohodě a je zakončena relaxací.

Dancejóga je taneční styl jógy. Její základ tvoří pozice z powerjógy. Ty jsou pospojovány tanečními prvky z klasického baletu, moderního tance i jazzu. Powerjóga je tak obohacena o různé vlny, pohyb do prostoru, izolacemi jednotlivých částí těla. Hodina začíná pomalým rozcvičením, zaměřeným na dýchání a rozehřátí celého těla. Navazují  dynamičtější cvičení na jednotlivé části těla, silově energetické pozice a rovnovážné pozice. Celá lekce graduje až v závěrečnou taneční choreografii,  ve které se objevují prvky z celé lekce.

Takže Dancejóga není nic speciálního jenom pro tanečníky? Může ji cvičit každý?Pavla Rožumberská: Dancejóga je netradiční spojení jógy a tance

Dancejóga rozhodně není zaměřená na dokonalou techniku provedení, nebo na velký rozsah v jednotlivých pozicích. Důležitá je elegance, radost z pohybu, z lepšího poznání vlastního těla, vyjádření sebe sama. Dancejóga je tedy určena pro širokou veřejnost, nejenom pro tanečníky. Mě samotnou velmi obohatila. Těším se na každou další hodinu, při které uvidím, jak jsou lidé překvapeni, co všechno se svým tělem dokážou. Včetně úplných začátečníků, co se s powerjógou, ani jakýmkoliv tanečním stylem předtím nikdy nesetkali.

Podle čeho začátečník pozná dobrého učitele jógy a kvalitně připravenou hodinu?

Jóga je cestou na celý život. Člověk, který se rozhodne předcvičovat, jí rozhodně nemusí naprosto stoprocentně ovládat, upřímně řečeno, to neumí nikdo a o to tady nejde. Důležité je, aby se vám lekce zamlouvaly a jak se po nich cítíte. Správný instruktor by měl během lekce dojít k protažení všech svalů na těle a měl by to dělat postupně, velmi citlivě, s upozorněním na správné dýchání, zpevnění centra těla a bezpečné cvičení. V pořádku je únava svalů, ne však bolest kloubů a zad. Každý lektor by měl mít certifikát o absolvování kurzu a doklad o zkouškách. Na požádání by se vám měl tímto certi fikátem prokázat. Dobrým lektorem není ten, co chce být za každou cenu středem pozornosti a předvádí vám, co všechno se svým tělem dokáže.

Kde si teď můžou případní zájemci vyzkoušet Dancejógu?

DanceJógu si nyní můžete přijít vyzkoušet na speciální dvouhodinové lekci v tanečním studiu Dancers’ Club, a to v neděli 3.6. od 16.30 hodin. Nebo můžete navštěvovat kurz pravidelně každou středu od 18:00. Více informací najdete na www.DancersClub.cz.

DVD na prodej zde

 

text: Mirka Toušová pro Aerobic.cz, foto: archiv – 01. 06. 2012, 20.58:54

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist