Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Olga Šípková: Nedovedu si představit, že se lidé před sportováním nerozcvičí

Kolem ¾ populace deklaruje, že sportuje alespoň několikrát měsíčně. Vícekrát týdně sportuje 52 % Čechů a 55 % Slováků. V obou zemích je struktura pohybových aktivit velmi podobná – jak uvedlo 27 % dotázaných, v obou zemích je nejoblíbenější pohybovou aktivitou jízda na kole (27 %).

Dalším oblíbeným druhem pohybu je turistika (20 % v ČR a 18 % v SK), posilování a běh (10 % v obou zemích). Mezi další častěji uváděné pohybové zájmy patří Olga Šípková: Nedovedu si představit, že se lidé před sportováním nerozcvičínapříklad plavání, in-line brusle, tanec nebo také manuální práce. Obvyklá délka pohybové aktivity je nejčastěji 20-45 minut, případně kolem jedné hodiny, což uvádí v průměru 63 % Čechů a 60 % Slováků.

Rozcvičce před sportovní aktivitou překvapivě nevěnují ani Češi, ani Slováci velkou pozornost. Rozcvičuje se pouze kolem 1/3 lidí (31 % ČR a 36 % SR). Tento průzkum si nechala vypracovat značka Airwaves u příležitosti startu kampaně Nadechni se a hýbej se!, která má mimo jiné za cíl spotřebitelům připomenout význam rozcvičky před všemi pohybovými aktivitami.

Pokud však vynecháme protažení před sportovním výkonem, významně zvyšujeme riziko úrazu. Své o tom ví Olga Šípková, která si sport bez pořádné rozcvičky vůbec neumí představit: „Čím déle cvičím a sportuji, tím více si uvědomuji, jak je protažení pro naše tělo, ale i mysl důležité. Nedovedu si představit, že se lidé nerozcvičí. Sama sportuji celý život, ale především jsem přes 10 let trénovala vrcholové sportovce a již 22 let předcvičuji lidem v rekreačním sportu. Rozcvička před sportem znamená prevenci před zraněním, připravení svalového a kardiovaskulárního systému a samozřejmě si v neposlední řadě danou aktivitu daleko více užijeme a s mnohem větším efektem. V mých lekcích je strečink a nastartování organizmu naprosto nepostradatelnou součástí.“

 

02. 08. 2014, 11.40:09

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist