Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Mgr. Hana Mihulová: Aerobic v Ostravě

Přes periferní polohu v rámci ČR je Ostrava mekkou aerobiku. Souvisí to s osobností, která aerobik v ostravském regionu propagovala již od poloviny 70tých let. Mgr. Eva Buzková vzpomíná na dobu, kdy na počátku 70tých let ve spolupráci s Karlem Lambertem a organizací Sportpropag propagovala jazz gymnastiku: 

Cvičitelky se scházely jednou za měsíc, obdržely metodický dopis a hudbu, rozjely se do všech koutů republiky a šířily tak jazzgymnastiku – předchůdkyni aerobiku. Mgr. Eva Buzková vedla lekce aerobiku od roku 1975, kdy působila na Katedře tělesné výchovy a sportu VŠB – TUO jako odborná asistentka. „Grapewinová“ éra 80tých let byla provázena vznikem jednoduchých choreografií, ale vzdělávání v oblasti aerobiku nemělo takový rozměr  jako dnes. V roce 1995 založila Mgr. Eva Buzková Moravskou školu aerobiku. V období 1995 až 2005 realizovala 22 škol a vyškolila spolu s dcerou Mgr. Klárou Buzkovou velké množství instruktorů, kteří přispěli k popularizaci aerobiku na severní Moravě. Od roku 2001 probíhají Kurzy instruktorů aerobiku také na KTVS VŠB – TUO s odbornou garancí Mgr. Aleny Klimkové a lektorkami Mgr. Hanou Mihulovou a Mgr. Danou Bajgarovou.

Mgr. Hana Mihulová: Aerobic v Ostravě

Od roku 2008 vstupuje do vzdělávání Argent, vzdělávací agentura s.r.o, která v současnosti buduje komplexní vzdělávací systém v oblasti fitness a je garantována Mgr. Hanou Mihulovou, která úzce spolupracuje s výbornými lektory Lucií Čadanovou a Janem Jarošem. Tato agentura od podzimu 2009 rozšíří svou nabídku kurzů, především o Kurz instruktorů Body and Mind, jako reakci na nárůst popularity těchto forem cvičení a nedostatek instruktorů v této oblasti.

Díky dlouholeté tradici aerobiku na Ostravsku a dostupné vzdělávací nabídce, můžeme s hrdostí prohlásit, že ostravští instruktoři aerobiku patří ke špičce v ČR. Mistrovství světa instruktorů – Trophy 08 v Moskvě dokázalo, že někteří dosahují kvalit světových. Iva Mojžíšková v kategorii Fitness Aerobic, která odpovídá naší soutěži Aerobic Master Class a je doplněna o prezentaci lektorských dovedností, dosáhla úžasného stříbrného umístění. Lucie Čadanová v kategorii Hip Hop se stala Mistryní světa a v kategorii Fitness Aerobic získala bronzovou medaili.

Kvalita ostravských instruktorů se odráží v kvalitě klientely, která na lekce dochází v mnoha ostravských fitnesscentrech. Popularitu aerobiku dokládá vysoká účast z řad široké veřejnosti na dvou největších akcích aerobiku v Ostravě. Letos se již po deváté konal v prostorách areálu VŠB –TUO Ostravský aerobic maraton. Tradičním hostem – lektorem maratonu byl Lukáš Kolek, jehož instruktorské začátky také patří na území Ostravy.  K dalším zástupcům ostravských lektorů patří Lucie Čadanová s lekcí MTV Dance, která strhla účastníky k úžasnému uvolněnému výkonu, a Iva Mojžíšková se svým precizním a elegantním projevem.Novinkou maratonu byla lekce Hanky Mihulové - Creative Jóga, která snoubí taneční formu jógy s metodickou plynulostí a s detailním souladem mezi pohybem a hudbou.

Další významnou akcí je Aerobicfest Ostrava, kde si aeroveřejnost může vychutnat lekce nejen s populárním a výborným Lukášem Kolkem, ale také s dalším významným charismatickým mužem z našeho regionu, Honzou Jarošem. Jan Jaroš v současnosti provozuje nejen Sportovní klub Honzy Jaroše v Bílovci, je také propagátorem Fitnessboxu a k mé velké radosti je i lektorem Kurzů instruktorů pod Argent, vzdělávací agenturou s.r.o. Ženskou ozdobou Aerobicfestu je tradičně již zmiňovaná Iva Mojžíšová.

Nesmíme zapomenout na úspěchy Junior aerobicu. K hlavním osobnostem, které se úspěšně věnují dětem, patří Mgr. Jana Jurčáková. Její týmy pravidelně dosahují úspěchů na republikové úrovni. Jana se věnuje nejen trenérské a choreografické práci, ale také organizuje ostravský Crazy Aerobik – soutěž pro děti, která je zařazena do  tzv. Moravské ligy aerobiku. Dalším významným subjektem, který se zaměřuje na aerobik dětí a mládeže, je Aerobic team KN Ostrava reprezentovaný Martinem Nováčkem a Vendulou Grabaczovou.

S dalších instruktorů bych ráda vyzdvihla jména jako: Pavlína Jančová, Ondřej Peterka zvaný Pitris, Markéta Jedličková, Martina Fallerová, Helena Čajčíková a další.

Obyvatelé ostatních regionů v ČR se mohou o kvalitě ostravských instruktorů přesvědčit na vlastní kůži na akci Moravský Dance Den 12. 9. 2009, která se koná v Palkovicích, v okrese Frýdek Místek, kde se bude celá řada ostravských instruktorů prezentovat.

V Ostravě působí velké množství výborných instruktorů a omlouvám se těm, které jsem ve výše uvedeném textu neuvedla. Budoucnost aerobiku a dalších forem cvičení v ostravském regionu vidím v růžových barvách, protože aerobní aktivity jsou přirozenou součástí obyvatel Ostravy. Je na nás, instruktorech, aby nám klientela zůstala věrná, abychom přitahovali nové zájemce, abychom měli stále co nabídnout!

Nejčtenější články o Ostravě:

  1. Fotogalerie: Aerobicfest 2008
  2. Fotogalerie: Ostravský aerobik maraton
  3. Fotogalerie: Aerobicfest 2009
  4. Fotogalerie: 10. Ostravský aerobik maratón
  5. Zlatíčko Iva Mojžíšková, instruktorka z Ostravy
  6. Ostravská zastavení - 1. část: Eva Buzková
  7. Lucie Reichlová v Síni slávy VŠB-TUO
  8. Ostravská zastavení - 2. část: Daniel Muller
  9. Ostravská zastavení - 3. část: Alena Klimková
  10. Ostravská zastavení - 4. část: Daniel Muller podruhé
 

01. 05. 2009, 20.33:43

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist