Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Karcinom slinivky břišní

Vyhlášení dne věnovaného karcinomu slinivky břišní je cestou, jak zvýšit obecné povědomí o mimořádněagresivním nádorovém onemocnění. Jeho cílem je ukončit opomíjení tohoto zákeřného onemocnění ve srovnánís ostatnímivíce “medializovanými“ zhoubnými nádory azvýšit informovanost veřejnosti.Dále pomoci tuto diagnózu zařadit mezi priority onkologického výzkumu. V letošním roce se tak 13. listopad poprvé stane Světovým dnem karcinomu slinivky břišní.

Karcinom slinivky břišní tvoří přibližně 2% všech zhoubných nádorůa zapříčiňuje 6% všech úmrtí na zhoubné nádory. Jedná se o zhoubný nádor s nejhoršími léčebnými výsledky ve všech stadiích onemocnění.Navzdory veškerému medicínskému úsilí 5letá doba přežití nemocných s karcinomem slinivky břišní je pouze 5%. Léčebné výsledky jsou obdobně neradostné ve všech vyspělých zemích a je nejvyšší čas vyhlásit stav “ohrožení”. Podle expertních předpovědí se dá očekávat, že v roce 2030 bude v Evropědruhou nejčastější příčinou úmrtí mezi zhoubnými nádory.V ČR se incidence tohoto onemocnění oproti osmdesátým letům zdvojnásobila.
„V současnosti neexistují jednoznačné testy umožňující časné zjištění nemoci a choroba probíhá plíživě,často bez výrazných zjevných příznaků. Proto je většina onemocnění odhalena pozdě ve stadiu znemožňující radikální chirurgické odstranění, které je jako jediné ze všech léčebných metod potencionálně kurativní,“vysvětluje prof. MUDr. Zdeněk Krška, DrSc., přednosta I. chirurgické kliniky – hrudní, břišní a úrazové chirurgie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK. 
Důležité je omezit rizikové faktory
Ke vznikukarcinomu slinivky břišní mohou přispět i známé rizikové faktory. „Přibližně 25 % případů onemocnění má souvislost s kouřením. Dále by se lidé měli vyhnout nadměrné konzumaci alkoholu, k rozvoji nemoci přispívá také nadváha. Ve větším riziku, že se u nich nemoc objeví, jsou i lidé po prodělaném chronickém zánětu slinivky břišní,“ dodává prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc., přednosta Onkologické kliniky VFN v Praze a 1. LF UK.

Nepřehlížejte příznaky onemocnění

Klinická symptomatologie je většinou plíživá,nespecifická a příznaky nemoci se často objevují pozdě až při šíření nemoci do okolních struktur. Mezi známé příznaky rakoviny slinivky břišní patří:
o    bolest v nadbřišku často vystřelující do zad
o    nechutenství
o    nevysvětlitelný váhový úbytek
o    pocity nevolnosti
o    žloutenka (neinfekční)
o    změna barvy akonzistence stolice (jílovitá)
o    opakující se záněty žil
o    nově vzniklý diabetes mellitus II.typu
o    depresivní syndrom, který může předcházet rozvoji nemoci

 

13. 11. 2014, 19.47:58

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist