Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Just keep on dancing: Taneční směry ve fitness

Sláva (1980), Flashdance (1983), Božská těla (1984), Footloose (1984), Chorus Line (1985), Hříšný tanec (1987), to jsou filmy, které přivedly do tělocvičen tisíce žen v osmdesátých letech, jež se chtěly umět hříšně hýbat stejně jako hlavní hrdinky těchto líbivých romancí.

Muzikál Chorus Line údajně velmi ovlivnil život například také Lucii Vondráčkové, která miluje tanec a je to na její práci znát. „Tam je tolik variací a kroků,“ říká nadšeně o filmu oblíbená zpěvačka a tvář značky REEBOK. „Můžete se je učit celý život“. Sama takto získané pohybové návyky zúročuje ve svých videoklipech, která tak ráda točí.

Lucie Vondráčková pro REEBOK


ZUMBA FITNESS

A co nabízejí pro milovnice tanečního pohybu fitcentra dnes? Jednoznačným vítězem popularity je ZUMBA FITNESS, fenomén, který nyní „jede“ snad ve všech městech ČR.  Vychází z latinsko – amerických rytmů (salsa, merengue, hip hop aj.) a úžasné na něm je, že jej díky jednoduchosti kroků, které vycházejí z výše jmenovaných tanců, zvládne téměř každá zdravá žena (i chlap :-)). Oblibu zumba získala nejen kvůli relativní snadnosti a strhující hudbě, ale také faktu, že na hodinách je uvolněná a emotivní atmosféra bez strohých povelů instruktora. Oficiální slogan „Zbav se rutiny a přidej se k párty“ mluví za vše.

  • „Současné taneční směry ve fitness jsou určovány momentálními hudebními a tanečními trendy,“ říká Lucie Reichlová, ostravská instruktorka, která se zaměřuje právě na taneční styly a má na svém kontě i řadu soutěžních úspěchů.

HOUSE DANCE 

Po zumbě je na vysokém místě v žebříčku obliby také například HOUSE DANCE  (street dance, hip hop), kde jde o uvolněné a houpavé pohyby v typickém rytmu.  Příznivci tohoto specifického stylu si mohou i zasoutěžit na mezinárodních kláních a čeští reprezentanti nedopadají nijak špatně. 

HOOP DANCE

Značné popularity poslední dobou dosáhl také HOOP DANCE  - tanec s barevnou obručí, která rozhodně není žádnou novinkou. Její předchůdkyně patřily k vybavení tělocvičen už za našich maminek. Cvičení skvěle formuje i jiné partie než jen pas, jak by se na první pohled mohlo zdát. Odstraňuje rovněž blokády a příjemným bonusem je i účinné spalování kalorií.

JAZZ DANCE

Dále nesmíme zapomenout na klasický JAZZ DANCE – spojení evropských a afrických tradičních pohybů doprovázený jazzovou hudbou, které vzhledem k svému „historickému“ trvání prošlo velkým vývojem. Mezi základní jazzové pohyby patří chůze, skoky, poskoky, běh, piruety, pády, práce v nízkých polohách a jejich kombinace. Nejlépe si tanec představíte při vzpomínce na slavné broadwayské muzikály Chigaco a Kabaret, které se dostaly i na plátna kin.

AFRO DANCE

Velmi specifické jsou rovněž lekce AFRO DANCE – tance žhavých západoafrických rytmů, nespoutané energie a zábavy. Zde je důraz kladen na typickou izolaci jednotlivých částí těla a přirozenou koordinaci pohybů.  Těžiště těla je při zemi, cvičí se ve volném oděvu naboso. A proč si nepředstavit, že při něm vyháníte všechno špatné z těla ven? :-)

LATINO DANCE

V nabídce také můžete narazit na LATINO DANCE – veřejnosti velmi oblíbená směs latinsko – amerických tanců jako např. salsa, merengue, reagaeton, cha-cha atd. Choreografie jsou jednoduché a nápadité. Emocionální složka vysoká!

REEBOK

PORT DE BRAS + DANCE YOGA

Ve výčtu tanečních směrů nelze nezmínit také PORT DE BRAS, tanečně-kondiční trénink ve stylu "body and mind", kde díky estetice plynulých pohybů v souladu se specifickou zklidňující hudbou zažijete jedinečnou psychickou relaxaci ruku v ruce s úžasným procvičením celého těla. A v přibližně stejném duchu se pak nese DANCE YOGA, v které jsou jógové pozice propojovány tanečními prvky z klasického baletu, moderního tance i jazzu.

FLIRT DANCE + POLE DANCE

Na závěr pak jmenujme dva sexy styly. Prvním z nich je FLIRT DANCE  – relativně nový taneční směr, se kterým se můžete setkat ve vybraných fitcentrech. Jedná se o kombinaci orientálních tanců, moderny a jazzu. Smyslné prvky propojené S Faktorem – sexy protahováním, o kterém u nás vyšla i kniha. A třešničkou na dortu pro náročné je pak POLE DANCE – tanec u tyče. Skvělý trénink, při kterém se formuje postava a probouzí až rafinovaná ženskost.

Jaké oblečení na sebe, abyste byla na lekcích IN?

  • „Oblečte si to, v čem se vy osobně cítíte dobře. Mohou to být volné tepláky a triko i upnuté věci na tělo. U tanečních hodin je to skutečně jedno,“ říká Lucie Reichlová a dodává s úsměvem: „Pokud se v tom budete cítit svobodně a dobře, tak je to to pravé!“ A co si obléká Lucie? Mezi její oblíbené modely patří „turecké“ kalhoty a tričko. Na všechny taneční styly můžete zkusit oblečení značky REEBOK, která používá inovativní technologie, propracované střihy, zajímavé detaily a trendy barevné kombinace, jež si zamilujete. I když cvičíte pro zábavu, budete se cítit jako profík!

Dobré boty – základ cvičení pohody

Až na výjimky, kdy se cvičí naboso, jsou u jakéhokoli cvičení vždy důležité boty.  Na street, house či hip hop se většinou volí „skate“ boty s rovnou podrážkou. Na dance aerobik pak klasické fitness boty, v kterým hraje léta prim značka REEBOK.

  • Vzkaz pro ženy od Lucie Reichlové: „Pokud jste tancování propadly, tak si lze pořídit i přímo speciální taneční boty, v kterých lze díky nezpevněné klenbě krásně propnout špičku. Je ovšem nutné počítat s tím, že nejsou nikterak až tak pohodlné jako ty fitness.“

Odborný konzultant: Lucie Reichlová

Absolventka VŠB-TU Ostrava, obor Sportovní management. Pochází z města Karviná, aerobiku se věnuje přes 13 let. Pravidelně se účastní vzdělávacích kongresů a soutěží (Master Class, Individual Trophy…). Lekce vede v Aerobic studiu Ostrava, SC Fajne a Pure Jatomi Fitness Nová Karolina.

Lucie Reichlová, foto: Michal Janošec

O REEBOK

Značka REEBOK svými výrobky podporuje každého v hledání vlastní cesty, jak využít svůj potenciál na maximum a dosáhnout vysněných cílů. Ať už to znamená vypracovat si postavu, zaběhnout skvěle těžký závod, být hvězdou v tělocvičně nebo si jen užít sportovní odpoledne se svými přáteli.

Poznámka redakce Aerobic.cz:

Zkrácená verze článku vyšla během února a března v řadě časopisů (Cosmopolitan, Dieta…) v rámci propagace značky REEBOK, která je hlavním partnerem Aerobic.cz. Děkujeme za skvělou spolupráci.

 

02. 04. 2013, 20.34:26

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist