Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Jak to udělat, aby děti jedly rády ryby

Dobře víme, že rybí maso by mělo být vedle ovoce, zeleniny a mléčných výrobků základem zdravé stravy. Přesto mnoho rodičů musí děti do jejich konzumace nutit. A někdy i my – dospěláci – máme problém splnit předepsané množství.  Jak nenápadně, chytře a zábavně zařídit, aby ryba v našem  jídelníčku našla své místo, vám poradí Rio Mare,  italská značka, která vyrábí chutné tuňákové konzervy již šedesát let.

Rio Mare

1. Neodkládejte začlenění ryb do jídelníčku

Čím dříve dětem ryby představíte, tím větší je šance na úspěch. Malé děti, které krmíme lžičkou, ještě většinou tak důkladně nezkoumají obsah své misky a navíc lze rybu nenápadně vmíchat do oblíbených těstovin, rýže nebo kaše.  Děti si tak zvyknou na rybí příchuť. 

Osobní tip

Moje dnes již pubertální dcera stále vzpomíná na jednoduchou pomazánku z tuňáka, kterou jsem ji mazala na kolečka z rohlíku a vozila na umělohmotném vozíku (to jí byly asi dva roky). Přitom se jednalo o velice snadný a rychlý recept. Konzervu tuňáka Rio Mare v oleji jsem rozmíchala s krabičkou lučiny. Pro dospělé pak ještě přidala lžíci hořčice, případně pokrájenou cibulku.

2. Vyhrajte si s přípravou pokrmu 

Jednoduchá rada zní: probudit v sobě umělce a při servírování rybí večeře dát prostor své fantazii.

3. Používejte opravdu chutné recepty

Konzervované ryby se nabízí na různé druhy pomazánek a salátů. Ty pak lze doplnit oblíbeným pečivem, slanými krekry nebo těstovinami.

4. Zapojte děti do přípravy

Děti milují, když se mohou aktivně zapojit. Jsou vděčné za pocit dospělosti ze svěřeného úkolu - rády míchají a ochucují.

5. Nepodceňujte dětskou zvídavost

Děti se rády učí, poznávají nové věci, zpracovávají informace a ty si pak spojují s realitou a vlastními zkušenostmi. Bavte se s dětmi o rybách a také o tom, proč jsou pro nás tak důležité. Považovat dítě za rovnocenného partnera v konverzaci na toto téma, není ztráta času. Vyprávění o pestrobarevném podmořském světě, dvoumetrových tuňácích, krevetách žijících v noci, dravých štikách a rybolovu je bude fascinovat. Také fakt, že rybí maso obsahuje víc živin, než kterékoliv jiné, má velkou dávku bílkovin, vitaminy, vzácný jód a rybí tuk, si dítě zapamatuje jako důležitou informaci, kterou je třeba se řídit.

6. Pomáhejte si navzájem a jděte příkladem

Pokud se budete sami ošklíbat nad doporučovaným jídlem, nepochodíte.  Máme-li naopak doma dítě, kterému ryby chutnají, může o tom kamarádům říci… Zkrátka příklady táhnou, to je bez diskuse.

Chutné recepty najdete na http://www.riomare.cz/recepty

 

text: redakce, foto: iStock/AMI Communications – 10. 12. 2011, 14.04:22

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist