Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Fenomén nové doby: Ženy padající z koní

Páteřní chirurg MUDr. Jiří Chrobok, PhD. z Neurochirurgického oddělení pražské Nemocnice Na Homolce operuje páteře již třicet let. Ze svých začátků si nepamatuje, že by řešil jakýkoliv případ poraněné páteře po pádu z koně. Zato v posledních deseti letech frekvence těchto úrazů prudce narůstá. A co je zajímavé – téměř sto procent takto zraněných pacientů tvoří ženy. Při pomyslném dělení zájmů na ženské a mužské by totiž novodobé jezdectví na koních jednoznačně připadlo do skupiny činností, provozovaných převážně ženami.
„O tom, kdo si pořídil koně, kdo na něm jezdí, nebo o tom, kdo z něj spadl, slyším každou chvíli. Moje dobrá kamarádka se zabila po pádu z koně, neteř mého přítele také takto ztratila život – spadla z koně, a ten ji pak ještě velký kus za sebou táhl za nohu, zachycenou ve třmenu,“ říká doktor Chrobok. „Během jednoho víkendu jsem nedávno operoval hned dvě ženy, které si při pádu z koně rozdrtily páteřní obratle. Stále mluvím o ženách, protože se mi ještě nestalo, že bych musel ošetřovat z koně spadnuvšího muže.“

Nejohroženější  jsou při pádu z koně  krční  nebo bederní část páteře, málokdy si ženy poraní páteř v hrudní části. Záleží na mechanismu pádu:
-    Pokud žena přeletí přes koně při jeho prudkém zastavení a dopadne na hlavu, nebo pokud se při jízdě prudce udeří do hlavy o větev, hrozí posun nebo zlomení krčního obratle, případně zhmoždění páteře. Tato poranění jsou vysoce riziková, protože při současném poškození míchy, probíhající v těchto místech páteřním kanálem, hrozí úplné ochrnutí.
-    Jezdkyně naštěstí většinou padají na hýždě nebo na bok a zraněna pak bývá bederní páteř. Pokud by byla zasažena i mícha, je nebezpečí ochrnutí dolní poloviny těla.

Na co pamatovat? Jednoznačně to jsou ochranné pomůcky, tedy jezdecká přilba a speciální pás, chránící páteř. Pád může mít menší následky i v případě, že jezdkyně spadne do měkčího materiálu, který zmírní náraz - nejbezpečnější je asi písek na jezdeckých tréninkových okruzích.

Pokud je bolest po pádu slabá a nijak nebrání v pohybu, obvykle se jedná jen o naražení. Poranění bederních páteřních obratlů se projevuje silnou, intenzivní, krutou bolestí v zádech, která, pokud se postižený může hýbat, činí přesto pohyb téměř nemožným. Podobně zlomeniny krčních obratlů vyvolávají obrovskou bolest za krkem, na šíji i mezi lopatkami, která může vystřelovat do hlavy, ramen, rukou, někdy se objevuje mravenčení v prstech (tzv. parestezie). „Existují lidé, kteří mají zúžený páteřní kanál, ať už geneticky, nebo sekundárně vlivem degenerativních procesů v páteři. Ti jsou náchylní ke zhmoždění, neboli kontuzi míchy i při banálních úrazech páteře,“ doplňuje doktor Chrobok. Může se u nich proto stát, že i po nezávažném pádu na krátký čas – třeba jen pěti ž deseti sekund – ochrnou, protože dojde ke krátkodobému funkčnímu přerušení míchy. Poté se hybnost obnoví a tito lidé okamžitě začnou pociťovat mravenčení v prstech.

I když jezdkyně po pádu z koně na hýždě či bok může přes silnou bolest hýbat nohama a pravděpodobně by vstala a mohla nastoupit do auta, lékařskou pomoc je jí třeba zajistit jiným způsobem. „Musí se počítat s tím, že může být zlomený nebo i na mnoho částí rozdrcený bederní obratel. Kostní úlomky z něj by se při jakémkoliv pokusu o pohyb, sed či chůzi mohly posunout do páteřního kanálu a utlačit či nevratně poškodit míchu,“ varuje před horlivým laickým odvozem do nemocnice doktor Chrobok. Poraněnou jezdkyni je třeba nechat co nejpohodlněji ležet na zemi na místě pádu a přivolat záchrannou zdravotní službu. Platí, že pokud pacienta se zraněnou páteří zachraňují laici, měli by jej na lehátko přenášet čtyři, aby ho zvedli „jako jeden kus“ a zamezili pohybům páteře. Profesionální záchranáři jsou vybaveni speciální podložkou, kterou pod pacienta podsunou a na ní ho již ve dvou přemístí na vzduchem naplněné lůžko. V případě podezření na zlomení krčního obratle je rovněž nutné okamžitě fixovat krční páteř a volat záchrannou zdravotní službu.

Jak probíhá odborná zdravotní první pomoc? Sanitka odváží zraněnou jezdkyni do nejbližší nemocnice, která má úrazové oddělení, ortopedii či chirurgii. Tady provedou rentgenové a CT vyšetření, jež mají určit typ poranění. V nemocnicích, kde páteře neoperuji, nedokážou lékaři odhadnout, zda se jedná o stabilní zlomeninu (kterou by bylo možné léčit i konzervativně), nebo zlomeninu nestabilní, vyžadující operační řešení. Proto kontaktují některé z 18 páteřních center, splňujících kriteria České spondylochirurgické společnosti pro provádění operací a stabilizací páteře. K tomuto kontaktu slouží takzvané metropolitní PACS, jejichž prostřednictvím elektronicky odesílají do specializovaného centra snímky poraněné páteře. Páteřní chirurg se na ně podívá, telefonicky pak s lékařem, který přebral od záchranné služby zraněnou jezdkyni, konzultuje její klinický zdravotní stav.  Poté rozhodne, jestli je třeba pacientku přesunout do specializovaného centra k operaci a jak je tato operace naléhavá (zda stačí převoz sanitkou, nebo raději vrtulníkem).

Páteřní chirurgové používají pro stabilizaci zlomenin páteřních obratlů různé implantovatelné systémy, čili fixátory, což jsou šrouby, tyče nebo dlahy, vyrobené obvykle ze slitin kovů, především z titanu. Organismus tyto implantáty až na výjimky dobře toleruje, navíc nejsou překážkou pro případně vyšetření magnetickou rezonancí. „Stabilizační operace páteře, které zpevňují poraněné obratle, se mohou provádět z přístupu zezadu, k páteři se tedy dostáváme přes záda. Někdy taková stabilizace úplně stačí. Jindy by ale postačovala pouze půl roku či rok, a poté by hrozilo selhání fixátoru. To znamená, že by se ošetřené místo bederní páteře začalo hroutit směrem dopředu – odborně se tomu říká kyfotizace páteře,“ vysvětluje doktor Chrobok. V takových případech páteřní chirurgové pacienty operují ještě jednou buď hned druhý den, nebo nejpozději do týdne od první operace. Tentokrát použijí přední přístup a zpevní páteř i odsud. Zabrání tím pozdním deformitám páteře. Stejný operační postup se využívá v případech, kdy nebyla zasažena mícha, i v případech současného neurologického postižení. Rovněž pro budoucí vozíčkáře je nutné, aby měli dobře zpevněnou, nehroutící se páteř.

Již druhý den po stabilizaci páteře jsou pacientky stavěny, čili vertikalizovány. Dostávají u zlomenin krční páteře límec, u zlomenin bederní páteře korzet a začínají chodit. Sezení se v prvních týdnech doporučuje jen na dobu nezbytně nutnou, například na toaletě. Plné sezení je možné čtyři až šest týdnů po operaci, záleží na jejím typu. Fyzioterapeuti pacientky již v prvních dnech po operaci naučí některé potřebné rehabilitační cviky. Poté pacientky pokračují v rehabilitaci buď za hospitalizace v rehabilitačním zařízení, nebo v domácí péči. Doma cvičí naučené cviky a teprve, když jsou již pohyblivější, nastoupí na ambulantní rehabilitaci. Celková rehabilitace trvá dva až tři měsíce.

 

02. 08. 2014, 17.46:13

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist