Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

EFT: Proťukněte si svoje problémy

Svět je malý, říkávala vždycky moje babička. A měla pravdu. Stává se mi poměrně často, že když poznám nějakého výjimečného člověka, ukáže se zcela jistě po pár minutách rozhovoru, že máme aspoň jednoho společného známého… S paní Zdenou Katayama (Sindy), zakladatelkou Institutu energetické psychologie, to bylo zrovna tak. I když jsem si ji zcela „náhodně našla“ na internetu, mohly jsme se díky této zvláštní propojenosti potkat dříve či později jinak. Jsem ráda, že to bylo dříve…

Moje cesta k EFT (Emotional freedom techniques) začala na doporučení mojí úžasné kamarádky Markéty Vostré, autorky knihy Škola života, a to zcela nevinně, neboť jednou jen tak mimochodem pravila: „Tak si to zkus nechat někdy oťuknout.“ I sedla jsem k internetu a začala zkoumat bližší informace ohledně „ťukání“. EFT je zkratka pro název metody, techniky emoční svobody, kterou¸ jak jsem se při svém zkoumání dozvěděla, k nám do České republiky přivezla z dalekého Japonska právě paní Zdena Katayama. Z jejího příjmení je zřejmé, že si kromě této revoluční metody, která se řadí mezi uznávané techniky spadající do oboru nazývaného energetická psychologie, přisvojila v Japonsku i něco dalšího. Ano, hádáte dobře. V její práci ji s láskou podporuje její japonský manžel, který zde provozuje vlastní tetovací salon.

„Když jsem se poprvé setkala s metodou EFT, moc mě nepřesvědčila,“ vzpomíná paní Katayama na svůj pobyt v Japonsku. „Zdála se mi příliš jednoduchá, než abych mohla uvěřit tomu, co se o ní všude psalo,“ Nicméně o ní dál se zájmem četla, ačkoliv přiznává, že byla velmi skeptická.  Je zajímavé, že ani skepticismus klientů nijak zvlášť dobrým výsledkům nebrání, EFT je neuvěřitelně účinná, i když nevěříte… Jde totiž v podstatě o mechanickou záležitost, jakousi "opravu vašeho vnitřního tělesného vedení“. Tvůrcem metody je pan Gary Craig, s jehož požehnáním ji paní Katayama přivezla před 5 lety do ČR. Pan G. Craig je Američan a z Ameriky také metoda EFT pochází.

Odstraňování problému metodou EFT vzbuzuje na začátku u některých klientů lehký údiv až úsměv.  Vypadá to napoprvé vskutku poněkud legračně, když vám terapeut ťuká na hlavu. Co se za tím, na první pohled dětinským úkonem skrývá? Při praktikování EFT se bere jako prvotní příčina našich emocionálních problémů porucha v jemných energiích, které cirkulují v našich tělech po tzv. meridiánech. Bez ohledu na to, jak zdravý  život člověk vede, nikdy nedosáhne ideálního zdraví, pokud mu  stojí v cestě, v proudění energie, emoční překážky! (objev dr.Callahana)

Paní Katayama vysvětluje princip metody na podobnosti fungování elektrického spojení. „Představte si, že vaše tělo je žárovka, vaše psychika vypínač a váš energetický systém je elektrické vedení,“ načrtává jednoduchý obrázek, který si všichni umí představit. „Začne-li vám doma blikat žárovka, tak ji utáhnete nebo vyměníte. Stejně tak když vás něco bolí, vezmete si prášek na bolest. Na chvíli to možná pomůže…,“ připomíná dobře známé situace a hned dodává: „Pokud problém přetrvává, žárovka stále zlobí, zaměříte svou pozornost na vypínač. To je podobné, jako když vás lékař pošle kvůli přetrvávajícím problémům k psychologovi. A opět se vám může načas ulevit, ale pak se problémy objeví znovu….“

Do podobného rozpoložení se pak člověk může pravidelně dostávat řadu let… „Vraťme se zpět k naší podobnosti se žárovkou,“ říká  přední česká autorita na metodu EFT. „Pokud problémy se světlem stále trvají, a není to ani v žárovce, ani ve vypínači, tak vám přivolaný odborník nejspíš prozkoumá elektrické vedení.“ Stejně jako dráty ve zdi nejsou ani výše zmíněné meridiány vidět, nicméně vedou energii. Pokud se opraví spoj (zeď je snadné narušit, dráhy prohlédnout a opět skrýt), světlo svítí. V případě že se „opraví dráhy v těle“, tak tělo také funguje. Skutečně, jak snadné!

Jako příčinu problému nebere EFT prožité trauma (tak jako většina jiných metod), ale považuje za ni právě onu poruchu v energetickém systému, která vznikla následkem prožitého traumatu. Vypínač, tedy psychika, slouží pouze jako indikátor poruchy. „Pokud bychom nezmáčkli vypínač, nezjistíme, že v našem systému vůbec nějaká porucha je,“ upozorňuje paní Zdena na důležitý fakt. Klasickým příkladem jsou fobie, např. arachnofobie. Pavouka se bojíte, jen když ho vidíte, nebo si ho představíte. A právě i pouhá představa může aktivovat související dráhu, kde kvůli poruše nemůže proudit energie. Člověk to velmi rychle pozná na negativním prožitku, který cítí na svém těle. K odstranění problému je tedy zapotřebí tento tok energie harmonizovat a obnovit. Naladěním se na daný problém a současnou stimulací (jemným poklepáváním, ťukáním) určitých akupresurních bodů na obličeji, těle a rukou dochází k doplnění energie v meridiánu a k zacelení poruchy - odstranění problému.

A s jakými problémy přicházejí klienti nejčastěji? Jsou to již zmíněné fobie, strach, stres, deprese, alergie, dětské problémy jako např.pomočování, neplodnost, fyzické bolesti, např. poúrazové bolesti, nespavost… Velmi úspěšně lze prý odbourat nadváhu, závislost a nízké sebevědomí. „Evergreenem“ jsou jako všude vztahové problémy.

Na rozdíl od jiných metod, EFT obvykle funguje rychle a podstatná úleva od problému je většinou dosažena bez bolesti nebo jen při malé bolesti z klepání na citlivé akupresurní body. „Bohužel metoda není zázračná,“ přiznává paní Katayama, „a problémy některých lidí jsou tak intenzivní, že už zmínka o nich přináší fyzickou či emocionální bolest“. Takže kapesníky s sebou! Každá konzultace je velmi individuální, začíná se vyhodnocením problému a plánováním postupného odstraňování jednotlivých emočních bloků. Ve většině případů pacient pocítí úlevu hned, případně několik dnů po sezení. 

Zajímavostí je, že základy metody EFT je velmi snadné se naučit a téměř každý si pak dokáže sám pomoci od řady problémů. Mnoho účastníků jednodenního kurzu EFT PRO KAŽDÉHO, které paní Katayama pravidelně pořádá, si už poradilo s mnoha svými neduhy.

Tak co? Už si ťukáte na čelo? (smích)

Více se o metodě EFT můžete dozvědět z knihy paní Katayama „EFT pro každého“ nebo na www.eft.cz.

Nejčtenější materiály z rubriky Zdraví:

  1. Denisa Barešová: Moje tipy pro zdraví a pohodu
  2. Tamara Jiříková: Moje tipy pro zdraví a pohodu
  3. Fakta a mýty o používání tamponu
  4. Mili Pilátová: Moje tipy pro zdraví a pohodu
  5. Hana Dvorská, známá česká kaskadérka a instruktorka boot campu: Moje tipy pro zdraví a pohodu
  6. Poruchy pigmentace kůže
  7. Veronika Buriš Vrzbová: Moje tipy pro zdraví a pohodu
  8. Daniel Müller: Moje tipy pro zdraví a pohodu
  9. Tereza Cihlářová: Moje tipy pro zdraví a pohodu
  10. Michal Šubr: Moje tipy pro zdraví a pohodu
 

text: MM – 12. 09. 2009, 13.04:11

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist