Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Dana Jirásková: Jak si vybrat dobrou sportovní podprsenku a starat se o ni, aby nám dlouho vydržela

1.otázka Aerobic.cz:

Sehnat dobrou sportovní podprsenku je celkem náročné, zvláště pro ženy s větším poprsím. Jak by taková správná podprsenka měla vypadat?

Cílem sportovní podprsenky je zabránit nebo minimalizovat pohyb poprsí při sportu a zamezit tak veškerým následkům, které s prudkým pohybem poprsí souvisí (bolest, potrhání vaziva, pokles poprsí, psychické negativní pocity kvůli nadměrnému poskakování poprsí, aj.). Je dobré si tento cíl uvědomit již před nákupem sportovní podprsenky a každou potenciální podrobit pořádnému testu již v kabince.

Vybírat sportovní podprsenku na internetu může být stejné jako loterie, to co sedí kamarádce nemusí sedět vám.

Sportovní podprsenka

Správná velikost podprsenky

Navíc ne každá podprsenka, která vypadá jako sportovní, sportovní podprsenkou je. Ženy se středně velkým až plným poprsím by se měly vyhnout sportovním tílkům a vybírat tzv. nekompresní sportovní podprsenky, u kterých je každé prso umístěné zvlášť do samostatného košíčku. To umožní blokaci poprsí ve všech směrech. Hodně napoví číslování, mělo by být stejné jako u podprsenek, ne pouze S, M, L. Pokud nejste úplně plochá, dejte se odborně přeměřit. Až 80% žen nosí špatnou velikost podprsenky a u té sportovní je důraz na správnou velikost o to větší.

Materiál a zpracování sportovní podprsenky

Preferujte technické materiály, které dobře odvádí pot a navíc jsou pevné. Sportovní podprsenka nesmí pružit jako běžné bavlněné triko. Musí být pevná jak v košíčkách tak i obvodu. Zpracování musí být kvalitní, švy by neměly dráždit ani se párat. Ramínka by měla být širší a podložená s možností nastavení.  Šíře obvodu by měla být taktéž nastavitelná. Pokud má podprsenka kostici, měla by být zpracovaná tak, aby v žádném případě kostice nevylézala. Ideálně aby byly  kostice měkké a ploché, vyvinuté zvláště pro sportovní podprsenky.

Pokud hledáte doporučení na internetu, v odborných portálech nebo u kamarádek, dávej si pozor: Zajímejte se o názory podobných žen jako jste vy. Pokud nevíte, jaká prsa referentky mají, nebo jaký sport dělají, neztrácejte s referencí čas. Nikdy nekupujte zajíce v pytli bez ohledu na krásu obrázku. Již při koupi si musíte být jistá,  že v té správné sportovní podprsence je i pohyb velkého poprsí minimální.

Bra Expert

Osobní tip Dany Jiráskové

Já osobně doporučuji Freya Active. Vyrábí se v anglických velikostech košíčků B – H. V bezkosticové verzi jsem běhala i v čase kojení a má velikost byla 70F. Časem jsem přešla na kosticovou verzi, která mi momentálně lépe vyhovuje v mé velikosti 70DD – mimochodem jsou to středně velká (spíš podprůměrná) prsa. Podprsenka mimo jiné získala nejvyšší ocenění sportovního magazínu Health&Fitness.

2. otázka Aerobic.cz

Můžete v kostce připomenout, na co by měla zákaznice myslet, když si kupuje novou podprsenku, aby vybrala dobře?

Mnoho odborníků z módní oblasti se shoduje, že prádlo je základ šatníku. Správnou podprsenkou lze výborně vytvarovat postavu a dokonce i zlepšit držení těla. Hezký dekolt je pak až druhotným efektem. Je dobré si na začátek uvědomit, co od podprsenky očekáváme. Očekávání může být jednoduché, např. chci červená ramínka, aby mi ladily s topem, složitější, např. chci hezký důlek mezi prsy nebo velmi složité - chci zvednout svá prsa a nosit je jako zamlada. Ženy často vybírají podprsenky způsobem od nejlehčího požadavku po nejsložitější, to znamená nejdřív se mi musí líbit na ramínku, pak ji zkusím, zda bude hezká i na mně a udělá důlek. A další už ani neřeší.

Já doporučuji alespoň jednou zkusit opačnou cestu. Navštívit profesionální prodejnu s poradenstvím a nechat si ukázat, co umějí. Pokud mi vykouzlí hezkou siluetu, zvednou prsa, pak požádám ještě o důlek a v závěru si vyberu z barev, které mi nejvíc slušely nebo jich nejvíc využiji. S těmi, které v mojí velikosti neexistují nebo jsou tvarově nevhodné, neztrácím čas, bez ohledu na to, jak krásně si visí na ramínku.

Jak určím správnou velikost podprsenky

Základním úspěchem správné podprsenky je správná velikost. Mnoho žen si myslí, že ji zná, ale není tomu tak. Často se podvědomě bojí větší velikosti košíčků, protože F – je již „Fúúj“ a vůbec si neuvědomují, že obvod je to, čeho bychom se měly bát. Obvod podprsenky totiž vypovídá o naší konfekční velikosti, o tom jaké jsme štíhlé, nebo naopak. Ženy nosící velikost S tak v žádném případě nemohou mít obvod 85, který je určen pro dámu velikosti XXL a více. Obvod by měl nést většinu váhy poprsí, nesmí se vzadu zvedat, to by nám klesaly prsa v přední části.

Jak vybrat správný tvar podprsenky podle velikosti poprsí

Dalším neméně důležitý je tvar podprsenky. Push-up jsou určeny pro ženy se žádnými nebo velmi malými prsy. Střednímu a většímu poprsí spíše uškodí a to tím, že těžší poprsí už nezvedne a vycpání ještě přidá objem ve spodní části. Opticky tak nosíte svá prsa příliš nízko, vypadáte starší a unavenější. Kupujete si zbytečně větší konfekční velikost halenky (nebo je nenosíte vůbec), protože do zúžené části halenky již svá prsa nenacpete. Pro větší prsa doporučuji balkonetový střih nebo dekoltový střih, může být i vyztužený, ale již bez vycpávky.

Podprsenka - střihy: Dekoltová, Balkonetová, Push up

3. otázka Aerobic.cz

Jak prát spodní prádlo, aby dlouho vydrželo?

Aby prádlo dlouho vydrželo, je třeba ho hlavně střídat. Pokud máte jednu podprsenku a točíte ji stále dokola, vydrží tak půl roku, ideálně rok v závislosti na kvalitě a bez ohledu na to, jak o podprsenku pečujete. Doporučuji tedy minimálně čtyři na běžné nošení, jednu odepínací do topů bez ramínek, jednu až dvě sportovní a pokud máte chuť, přidejte ještě nějakou pro speciální příležitost. Při správné péči vám vydrží  klidně několik let.Dana Jirásková, Bra Expert

Každá podprsenka má určitě prací symboly, které by vás měly navést ke správné údržbě. Žádnou podprsenku za nic na světě nebělíme, nepoužíváme aviváž, která ničí elastické materiály v podprsence a zapříčiňuje její předčasné stárnutí. Podprsenka se tak rychleji vytáhne a zešedne.

Velmi jemné luxusní a hedvábné prádlo pereme jenom ručně, moc nemačkáme. Prádlo na běžné nošení je možné prát i v pračce na jemný program max. 30-40 stupňů. Do pračky plníme spíše méně a lehčí prádlo. Spodní prádlo nedáváme nikdy do přeplněné pračky a s těžkými džínami - i kdyby měla podprsenka stejnou barvu. Používáme jemný prací prostředek na barevné prádlo. Pozor hlavně na prášky, které obsahují bělící složku. Nikdy nedávejte na prádlo prášek, který nemáte odzkoušený.

Prádlo je dobré prát ve speciálním pracím sáčku, háčky by měly být zapnuté, aby se nezachytily. Sušíme volně, ne moc zprudka na horkém topném tělesu. Nežehlíme. Prádlo udržujeme v samostatné zásuvce s dostatečným prostorem. U velkých a vyztužených podprsenek může být pohodlné pověsit za ramínka na plastové ramínko.

Zdroj: Na otázky odpovídala a skvělé tipy dávala Dana Jirásková, Bra Expert: www.braexpert.cz

 

Nejčtenější články na Aerobic.cz posledního týdne:

  1. Fotogalerie: Finále Miss aerobik 2013
  2. Fotogalerie: Česko-Slovenská Tipsport Miss Aerobic 2014
  3. Fotogalerie: FISAF International European Fitness & HIP HOP UNITE championships 2012
  4. Velká fotogalerie: Finále soutěže Dívka České republiky 2014
  5. Fotogalerie: Finále soutěže DÍVKA České republiky aneb Hledáme sympatickou sportující dívku
  6. Fotogalerie Miss Aerobik 2007
  7. I. nominační závod Fisaf aerobic 2014 Louny
  8. Velká fotogalerie: Finále Dívka ČR 2015
  9. Módní přehlídka Miss Aerobik
  10. Top hvězdy aerobiku a tanečního sportu 2008
 

28. 03. 2012, 17.54:45

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist