Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Co si vzít na dovolenou? Dobře vybavenou lékárničku na cesty!

Správně vybavenou cestovní lékárničku zajisté oceníte na tuzemské i zahraniční dovolené, zvlášť když vás v noci rozbolí zub nebo vás překvapí žaludeční nevolnost.

Vždy připraven

„Čeští cestovatelé vybavení lékárničky spíše podceňují a řeší problémy až ve chvíli, kdy nastanou,“ říká laborant Roman Dajč z lékárny v Hradci Králové a dodává: „Je dobré si před cestou rozmyslet, jaké možné zdravotní problémy či komplikace v dané zemi hrozí. Zdravotní situaci člověka lze těžko předvídat, a tak je lepší být vybaven na nenadálé situace.“ Vybavení cestovní lékárničky závisí na délce pobytu, na zdravotním stavu a na oblastech, které hodláte navštívit. Pokud jste vyznavači aktivní dovolené, výlety vám mohou znepříjemnit otoky, výrony či odřeniny. Jestliže se raději oddáváte sladkému lenošení v přímořských letoviscích, jistě neodoláte nabídce místních pochoutek a dopřejete si vydatnější stravu. Zažívací obtíže pak na sebe nenechají dlouho čekat. Pokud jste chronicky nemocní, měli byste před odjezdem navštívit odborného lékaře a požádat jej o doporučení léků, které by přicházely v úvahu při zhoršení stavu, zejména pokud směřujete do míst, kde je obtížná dostupnost lékařské péče.

Berete s sebou děti?

„Nevolnost, teplota, nachlazení, zánět spojivek, horních cest dýchacích, ušní obtíže, průjem a další zdravotní problémy u dětí nastupují zpravidla velmi rychle a mohou znepříjemnit dovolenou celé rodině,“ varuje pediatr MUDr. Petr Žáček. Optimální lékárnička je pro každého trochu jiná. Kdybyste poslechli všechny dobře míněné rady, jaké léky si vzít na dovolenou, neodjedete s malou krabičkou, ale s kufrem plným léků a zdravotních pomůcek.

Pomoci vám může například nový internetový nástroj Lékárnička na cesty, který byl vyvinut odborníky z lékáren Dr. Max a slouží ke snadné přípravě cestovní lékárničky před odjezdem na tuzemskou či zahraniční dovolenou.  Stránky  www.lekarnickanacesty.cz popisuje spoluautorka Ing. Barbora Svobodová, marketingová manažerka sítě lékáren Dr. Max: „Do vstupního dotazníku zadáte specifikaci cestovatelů (počet dospělých a dětí vč. jejich věku), destinaci a charakteristiku plánovaných aktivit“.

Je libo exotiku?

Čím méně vyspělou zemi se chystáte navštívit, tím lépe je třeba vybavit si cestovní lékárničku. V zahraničí může být problémem kromě snížené dostupnosti zdravotní péče též jazyková bariéra a vyšší cena léků.  V úvahu je rovněž třeba vzít legislativní omezení, díky kterým nemusí být některé léky, které se u nás běžně prodávají, v zahraničí volně dostupné.  Podle MUDr. Rutsche z Centra cestovní medicíny je nejčastější chybou podcenění včasného očkovaní. „Klienti k nám často přicházejí příliš pozdě na to, abychom stihli potřebný očkovací program, který pak musíme zkracovat a omezovat,“ říká MUDr. Rutsch.

Problémy na hranicích

Pozor. Pokud bude vaše cestovní lékárnička obsahovat více léků, můžete mít problémy s jejich celním odbavením. Do některých zemí je dovoz určitých léků zakázán, popř. celníci požadují jejich proclení. V takových případech si obstarejte v Centru cestovní medicíny potvrzení, že převážené léky jsou určeny výhradně pro vaše léčení a prevenci, popřípadě že jsou životně důležité.

Nejčtenější články o zdraví na Aerobic.cz:

  1. Denisa Barešová: Moje tipy pro zdraví a pohodu
  2. Tamara Jiříková: Moje tipy pro zdraví a pohodu
  3. Fakta a mýty o používání tamponu
  4. Mili Pilátová: Moje tipy pro zdraví a pohodu
  5. Hana Dvorská, známá česká kaskadérka a instruktorka boot campu: Moje tipy pro zdraví a pohodu
  6. Poruchy pigmentace kůže
  7. Veronika Buriš Vrzbová: Moje tipy pro zdraví a pohodu
  8. Daniel Müller: Moje tipy pro zdraví a pohodu
  9. Tereza Cihlářová: Moje tipy pro zdraví a pohodu
  10. Michal Šubr: Moje tipy pro zdraví a pohodu
 

15. 06. 2013, 11.10:32

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist