Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

BabYoga - jemné cvičení pro posílení pouta mezi matkou a miminkem

Pojem BabYoga je na poli lekcí pro maminky s dětmi něco, s čím se nesetkáte tak často. Mnoho lidí si hned řekne, jak mohou děti, a to převážně miminka cvičit jógu a ztotožnit se snad s její filozofií! To je nějaký nesmysl. O tom, co vlastně toto cvičení a tento pojem znamenají, nám může nejvíce sdělit přímo jeho lektorka, propagátorka a zakladatelka značky Lenka Gajdoštíková.

„Mateřství je pro mnoho žen jako cesta do ciziny. Vše je pro nás nové a často úplně jiné než jsme očekávaly. Nese sebou řadu nejen pozitivních změn. Mnoho z nás tápe, necítí se fyzicky ani psychicky dobře a není schopno o svých pocitech otevřeně mluvit. „BabYoga je pro mě a troufám si říci i pro většinu mých klientek a jejich dětí cestou sama k sobě, ke svému srdci, intuici, k miminku - celkově prostě ke šťastnějšímu mateřství,“ říká Lenka Gajdoštíková. „Toto cvičení je vlastně jakýmsi bondingem - možností posílit propojení se matky s dítětem, pomáhá mamince i miminku zažít pocit uvolnění, pochopení a přirozené sounáležitosti,“ dodává Lenka.

Co si máme pod pojmem BabYoga představit?BabYoga - jemné cvičení pro posílení pouta mezi matkou a miminkem
Pro racionálně smýšlející rodiče by byla odpověď, že BabYoga je něžné a jemné cvičení pro maminky a jejich miminka. Vychází z Ayurvédského principu péče o miminko, vhodné manipulace s miminky, masáží, jógových asán a jógové filozofie. Z psychického hlediska BabYoga pomáhá mamince (po porodu) najít rovnováhu a vlastní klid, učí se důvěřovat vlastní intuici a především přináší vytvoření přirozeného pouta mezi ní a miminkem.  Díky cvikům z postnatální jógy zároveň povzbuzuje krevní oběh, pomáhá pomalu tonizovat bederní a břišní svalstvo, které bylo během gravidity přetěžováno a svaly pánevního dne, které byly po porodu poškozeny. Fyzická BabYoga po porodu tedy dodá novou sílu, energii, rovnováhu a ohebnost.Miminkům BabYoga nabízí kvalitní fyzickou stimulaci podpořenou specifickými pozicemi, dotekem a hlasem.  Umožňuje zábavnou formou poznávat vlastní tělo a sžít se s ním, odpočívat a přirozeně jej stimulovat.  V kombinaci s hlasem a podněty rozvíjíme jeho vývoj a hrubou motoriku. Pomocí dalších technik se učíme přirozeně podporovat jeho imunitní systém.

Jaké jsou typy BabYogy?
BabYoga je rozdělena do několika úrovní podle dovedností miminek/batolat. Začíná jako BabYoga 0 -od novorozeňátek, kterým pomáhá se aklimatizovat na tomto světě, podpořit láskyplný vztah mezi maminkou a dítětem a podpoření přirozeného plynutí apány. Miminkům,  která už umí držet hlavičku, ale ještě se nepohybují, je určena BabYoga I. Ta jim napomáhá poznávat své tělo a zjišťovat, co s ním vše je možné. Plazícím se a lezoucím batolátkům je určen stupeň BabYoga II, kde je čekají společné zábavné cviky, které přinášejí větší radost ze života. Pro starší, chodící dětičky do věku 2-4 let je určena BabYoga III, kdy pracujeme s jejich fantazií a radostí z pohybu.

www.babyoga.cz

Něco o Lence a jak k BabYoze vlastně přišla:
Lenka již jako malá holka věděla, že jednou by ráda dělala něco, co lidem a převážně dětem pomůže udělat život lehčí a klidnější. Jak už to tak bývá, i její cesta k současnému způsobu života a práci nebyla tak jednoduchá. Bývala úspěšnou manažerkou ve velké společnosti, kterou časem potkalo vyhoření z práce. Již tehdy přišel první pokus o změnu a absolvovala lektorský kurz jógy. Ačkoli ji jóga učarovala, zatím neměla pocit možnosti něco dále předávat. V další manažerské pozici vzal její život obrat, seznámila se s manželem a otěhotněla. Porod a následný první rok života ale Lenku totálně vykolejili. Pocit štěstí, lásky a něhy díky silnému vnitřnímu pocitu se nedostavil. Lenku v tomto čase zastihlo totální vyčerpání, nekonečné návštěvy nemocnic, lékařů, deziluze a pocit ztráty víry v sama sebe. „Byla jsem jak chodící negativní reklama na mateřství versus manažerský post v práci.  Po půl roce jsem se rozhodla to změnit a okolnostem se postavit. Našla jsem baby jógové cvičení pocházející z Velké Británie, nakoupila knihy a začala praktikovat. Zlepšení přišlo záhy a z prostého cvičení započala cesta. Cesta k sobě samé, cesta lásky k synovi, cesta k šťastnějšímu dnes už dvojnásobnému mateřství. Maminek, které to měly nebo mají podobně - nadšené očekávání versus tvrdá realita, nebo jen čistěji přání napojení v propojení se na miminko a ženský kruh - jsem potkávala docela hodně a ty mě namotivovaly založit značku BabYoga. Dodnes jsou pro mě velkou inspirací a hnacím motorem i tím prvotním impulzem, proč BabYogou dále žít, rozvíjet ji a šířit mezi více maminek.

 

 

15. 11. 2015, 21.07:20

Přečtěte si také

Nikol Maio: Reebok Yoga Sensation

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist