Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Pozvánky

Na Václavák proti kožní rakovině

Letos již potřetí po obrovském úspěchu minulých ročníků postaví dermatologové z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady pod vedením Prof. MUDr. Petra Arenbergera, DrSc., MBA v dolní části Václavského náměstí na Můstku speciálně upravený lékařský stan.  Ve dnech 27. a 28.4.2008 zde budou lékaři zdarma vyšetřovat kůži návštěvníků a zaměří se především na výskyt kožních nádorů. Akce je součástí tradičních jarních „protimelanomových“ aktivit pořádaných celoevropsky.

Melanomem u nás každoročně onemocní 1500 lidí a pětina tohoto počtu na něj zemře. Průměrný věk pacienta s melanomem je 54 let. Nejvíce přibývá melanomů ve skupině mužů nad 50 let, kteří podle statistik podceňují riziko kožní rakoviny. V minulých letech byla ve skupině pacientů s melanomem čtvrtina lidí mladších 40 let!

Tato čísla přiměla odborníky k tomu, aby se zaměřili na tyto dvě věkové kategorie. Starším mužům bude zdůrazňována nezbytnost používat ochranné prostředky proti slunci a  nutnost pravidelných vyšetření u kožního lékaře. Mladší generaci by měla oslovit se svým projektem „Prevence je léčba“ moderátorka a modelka Diana Kobzanová, která se stala tváří letošního Stanu proti melanomu a na svém příkladu demonstruje nutnost preventivních vyšetření kůže.

V minulém roce projevilo zájem o  kontrolu své kůže ve stanu neočekávaně velké množství lidí. Během 2 dnů se podařilo vyšetřit celkem 1267 lidí  z toho 155 dětí . U těchto 1267 příchozích diagnostikovali lékaři klinickým vyšetřením, optickým a digitálním dermatoskopem 36 bazaliomů, 3 spinaliomy a 15 melanomů. Je to vysoký záchyt, který přesahuje běžný výskyt melanomu v populaci více než 80krát.

Pokud si klademe otázku, proč byl o tuto formu vyšetření větší zájem než o již etablované screeningové akce, můžeme hledat odpověď v  průzkumu, který provedli techničtí pracovníci stanu. Z něho vyplynulo, že  zájemci o vyšetření se při tomto způsobu vyhledávání rizikových pacientů oprostí od zábran spojených s návštěvou nemocnice nebo lékařské ordinace. Zdá se, že tento přístup je z psychologického hlediska pro preventivní screeningové akce vhodný, protože lékař z pohledu pacienta nezůstává sedět v bezpečí za hradbami své nemocnice nebo ordinace, ale prolomí pomyslnou bariéru a přiblíží se nejen svým přístupem, ale i fyzicky do prostředí, které je pacientovi bližší.

Tváří Stanu proti melanomu se letos stala moderátorka a modelka D. Kobzanová.

Každý z nás má v průměru 5-10 pigmentových mateřských znamének. Kdybychom chtěli preventivně všechna alespoň jednou ročně vyšetřit všem obyvatelům České republiky, jednalo by se o vyšetření 50-100 miliónů znamének za rok a takovou službu zatím není v lidských silách poskytnout. Proto lze toto vyšetření doporučit všem, kteří patří do rizikové skupiny. To jsou jedinci:
• s nízkým fototypem (otestovat si jej můžete na 
www.melanomy.cz)
• s větším množstvím mateřských znamének (> 50)
• u jejichž příbuzných se melanom vyskytl
• kteří se v dětství spálili
• pravidelně trávící dovolenou u jižních moří nebo blízko rovníku
• s nově vzniklým nebo měnícím se pigmentovým znaménkem

Nejen ti, kteří jednoznačně patří do některé z těchto skupin a vědí, že mají na kontroly znamének chodit alespoň jedenkrát ročně, ale i my všichni ostatní bychom měli alespoň jednou navštívit kožního lékaře, který posoudí, zda jsou na naší kůži znaménka, kterým je třeba věnovat zvýšenou pozornost.

Co je letos ve stanu nového?
• Vzhledem k velkému zájmu rodičů s dětmi o toto vyšetření bude letos opět vyhrazena 1 ordinace pouze dětským pacientům. To zkrátí čekání této věkové skupiny na prohlídku.
• Letos nově zavádíme i bezbariérovou ordinaci tak, aby vyšetření bylo umožněno opravdu všem
• Jedná se o preventivní vyšetření, které nepodléhá regulačnímu poplatku. Ani použití digitálního dermatoskopu se v těchto dvou dnech nehradí, tedy vyšetření ve stanu je bezplatné.
• Každý z návštěvníků dostane informační brožurku k této problematice

Tváří Stanu proti melanomu se letos stala moderátorka a modelka D. Kobzanová.

 

26. 04. 2009, 14.44:07

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist