Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články čtenářů

Pilates je především o mužích, a s Julianem Littlefordem!

 Koncem března do České republiky zavítá Julian Littleford, a jelikož jeho přístup k fitness tréninkům považuij za více než přínosný, položil jsem mu předem několik jistě i pro Vás zajímavých otázek:

 Julian Littleford (Kalifornie, USA)  

Původem brit žijící od roku 1990 v USA. Je to zakládající člen o Physical Mind Institutedržitel zlaté certifikace a člen Pilates Method Alliance. Jako hosta pro výuku ve svém Pilates Master Mentor Programu si ho vybrala i sama Lolita San Miguel!
Své 
vlastní studio otevřel již v roce 1990. Stal se také atletickým trenérem známého francouzského cirkusu Cirque du Soleil.  Pravidelně pořádá Pilates školící programy v Mexico City pod názvem:  “Pilates de Mexico”. V roce 2006 vydal své 1. DVD "Pilates pro tanečníky". Svoje znalosti předává na světových akcích  "Pilates on Tour" a také jako host řady workshopů po celém světě, kde prezentuje Pilates principy z dlouholetých zkušeností trenéra amerických vrcholových sportovců, tanečníků i klientů s vážnými zdravotními problémy. Jeho znalosti jsou tedy velmi cenné pro všechny fitness instruktory, nejen pro ty z oblasti Pilates.  Julian bude díky studiu Pilates Czech  vůbec POPRVÉ v Praze prezentovat své dlouholeté zkušenosti.

 


Je Pilates vhodné pouze pro specializovaná studia nebo by jeho základy měl znát každý fitness trenér?

Pilates je pro všechny, ale dnes dělají osobní trenéři velkou chybu v tom, že si po pár lekcích Pilates myslí, že už o tom ví všechno, a to je špatně. Tak například v USA spousta učitelů aerobiku na konci 70. let převzala některé cviky z Pilates práce na podložce a zařadila je do svých hodin bez důrazu na správné držení těla a provedení cviků. Výsledkem bylo, že řada jejich klientů začala mít ze špatného provádění těchto cviků bolesti zad. Myslím si, že trenéři by měli být „mistři oboru“ a NE „všeumělové“.  Naše práce je velmi specifická, proto by každé studio mimo práce na podložce mělo mít i veškeré Pilates vybavení.

 

Jaké to pro Vás bylo, spolupracovat s  Mikhailem Baryshnikovem či Alan Herdmanem

Když jsem začal pracovat pro Alana před 33 lety, Pilates ve Velké Británii bylo ještě plenkách. Měl ve studiu několik učitelů, kteří mu pomáhali. V té době jsme sídlili v London school of Contemporary Dance, v Eustonu, v Londýně. Tenkrát jsme pracovali s tanečníky i s širokou veřejností a brzy jsme přerostli možnosti toho místa. Přestěhovali jsme se a já jsem se v té době v podstatě naučil co a jak dělat, abych zabezpečil provoz studia. Zkušenosti, které jsem tehdy získal, mne provázejí až dodnes. Nemyslím si, že někdy zapomenu, co jsem se od svého prvního učitele naučil, protože to byl opravdu nádherný zážitek.  Vždycky když se do Londýna dostanu, zastavím se ve studiu na lekci, nebo třeba jen na pár okamžiků, abych pozoroval aktuální dění. Pořád je totiž co se učit.

 

Možnost pracovat s Mishou byl milníkem v mé taneční kariéře. Po celou dobu, co jsem ho znal, byl stále velmi aktivní, ať už jako umělec či ikona celého tanečního světa. Měl jsem možnost s ním individuálně pracovat a bylo to jako když se sen stal skutečností. A měl jsem opravdu velké štěstí, že se tahle příležitost nebyla jednorázová, ale pracovali jsme spolu mnohokrát. On je jeden z nejvelkorysejších lidí, které jsem kdy potkal.

 

Pak když jsem odešel z taneční scény a přestěhoval se do San Diega otevřít zde své vlastní studio, byl to právě on, kdo mě velmi podporoval.  Na to nikdy nezapomenu.

 

 

Jakým  dalším sportům, mimo Pilates, dáváte přednost?

Už nejsem mladík, takže miluju golf a squash, ale ve školním věku jsem hrával ragby.

 

Spolupracoval jste také se Cirque du Soleil. jak vypadal takový pravidelný trénink s těmito artisty?

Ano,  pracoval jsem s Cirque de Soleil na jejich americkém turné Dralion po Jižní kalifornii. 2 x týdně jsem pro ně vedl 2 hodiny práce na podložce. Jedna z nich byla pro čínské akrobaty (samozřejmě s překladatelem) a další cvičení byla pro účinkující vyučovaná v angličtině.

 

Řada z účinkujících Circle de Solei chodila cvičit Pilates na strojích přímo do mého studia, které bylo tenkrát jen přes ulici. Nemyslím si, že v té době měli jiná skupinová cvičení, ale možná se to nyní změnilo.

 

 

Častokrát jste cvičil Pilates pouze s muži (artisti, basketbalisti, tanečníci) V čem je Pilates pro Muže jiné ? 

Muži si často myslí, že Pilates je jen pro ženy (a většina učitelů Pilates ve světě jsou ženy, ačkoliv se to pomalu mění). Ale když je tenhle systém vyučován s mužskou energií a přístupem stane se zcela odlišným.

 

Zjistil jsem, že muži v začátku potřebují určitou intenzitu a fyzický pocit cvičení. Jakmile pochopí, že tento systém je více než jen konvenční zvedání činek v posilovně prováděných na jiných strojích, můžeme pak přejit k tomu, jak jednotlivé cviky provádět precizně.

  

V Praze se zaměříte také na práci s lidmi trpící skoliózou, je podle Vás možné se pomocí Pilates cvičení  těchto vad páteře zbavit?  

Ano, skolióza je opravdu důležité téma. Lidé by měli pochopit, že některé Pilates cviky opravu mohou pomoci při projevech této nemoci a přinést klientovi úlevu od bolesti. Zažil jsem opravdu úžasné výsledky, kdy správně použitá Pilates metoda pomohla lidem trpícím skoliózou.

 

Byl jste už někdy v České republice?

V Praze nejsem poprvé.  Už jsem tu byl kdysi v souvislosti s tancem a souborem „The Marta Graham Company“, ale je to opravdu dávno, před více než 25 lety.

 

Jak nejraději relaxujete ?

No popravdě, nejsem dobrý v tom jen tak si užívat relaxu. Ale největší radost mi přináší chvíle strávené s moji ženou a dětmi. Kdykoliv s nimi mohu trávit čas, to je pro mě odměna.

 

Pakliže se chcete o Julianovi Littlefordovi dozvědět více či se s ním dokonce osobně setkat,  26.-27. března 2011 se uskuteční  2 denní workshopy s Julianem Littlefordem v PRAZE ! a ještě je možné se na ně přihlásit.
 
Více informací v kalendáři akcí aerobic.cz http://www.aerobic.cz/aerobik-kalendar-akci/?IDkonaniakce=7075  nebo přímo na webu http://Pilatesczech.cz

 

 

text: stanislav Kuška – 17. 03. 2011, 13.25:41

Zde obsažené informace jsou osobním názorem pisatele
a nemusí se shodovat s názory redakce.

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist