Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Fotogalerie

Bezpečné slunce 2009

 

Většina uvedených výrobků je k dostání výhradně v lékárnách. Pro bližší informace o konkrétním prostředku najeďte prosím vždy myší na daný obrázek.

Pro připomenutí několik známých zásad pro radost ze slunce
- Nevystavujte se slunci mezi 11-15 hodinou
- Opalujte se postupně, vaše opálení déle vydrží
- Používejte sluneční ochranu přizpůsobenou vašemu typu kůže
- Nevystavujte slunci děti mladší 3 let
- Spálení kůže sluncem je nebezpečné zvláště u dětí
- Chraňte děti suchým tričkem, čepicí nebo kloboučkem a slunečními brýlemi
- I při používání ochranného přípravku nepobývejte dlouhou dobu na přímém slunci
- Po pobytu v bazénu nebo moři aplikaci přípravku opakujte, aby se zachovala stále vysoká ochrana
- Po opalování používejte ošetřující péči

Dermatologové doporučují každodenní ochranu již od začátku května, kdy už může být polední slunce nebezpečné. Spálit se totiž můžete i na jaře při procházkách městem, při práci na zahrádce i při jarních outdoorových aktivitách… Vždy kupujte pouze kvalitní přípravky; výši ochranného faktoru vybírejte podle svého fototypu a také ji přizpůsobujte místu vašeho pobytu. Pokud si nejste jisti, nechte si podle těchto kritérií na přehledných stránkách www.NIVEA.cz/sun zpracovat test a doporučení vhodné výše ochranného faktoru. Ideální výrobky pro bezstarostný pobyt na slunci si pak vyberete docela jednoduše. Jinak se můžete řídit obecným pravidlem: čím světlejší vlasy a pleť, čím blíže nejteplejším oblastem a větší nadmořské výšce – tím vyšší ochranný faktor výrobků.

Důležité je ovšem přípravek používat správně, krémem nešetřete, měli byste aplikovat dostatečné množství přípravku, aby byla ochrana zaručena, u vody aplikaci přípravku nejlépe každé 2 hodiny opakujte. A to i když je přípravek voděodolný, neboť ho můžete setřít ručníkem, otěrem o písek, deku apod. Opakovaným nanášením krémů však délku ochrany neprodlužujete, jen ji udržujete! Určitě se nebojte vysokých ochranných faktorů, i s nimi se opálíte a opálení vám déle vydrží.

Proč 7 z 10 žen nechrání dostatečně svou pokožku před sluncem? ilustrační foto: VICHY
Odpovídá Odile Mohen, ředitelka výzkumu, L’Oréal, divize aktivní kosmetiky „Když se žen ptáme na jejich vztah ke slunci, jsou odpovědi překvapivé: Přestože si jsou vědomy nebezpečí spojeného s UV zářením, jejich chování na slunci se nemění. Z našich studií vyplývá, že většina žen si je vědoma škodlivého vlivu UV záření na pokožku.  Přesto se 94 % žen chce opalovat. Příjemné pocity spojené se sluncem jsou někdy tak silné, že se některé dokonce odmítají chránit.
Vztah mezi ochranou pokožky a jejím opálením na slunci je paradoxní. To je pro mě hlavním vysvětlením rizikového chování na slunci.“

Například 92 % Evropanek ví, že slunce urychluje stárnutí pokožky, přesto si téměř všechny myslí, že díky opálení vypadají mladší, jsou zdravější (78 %), a dokonce i štíhlejší. Situace u dětí je ještě složitější: matky sice intuitivně vědí, že pokožka dětí je choulostivá a vyžaduje posílenou ochranu, přesto mají tendenci myslet si, že „úplně bílé“ dítě nevypadá zdravě nebo mu je dokonce upírán pobyt venku. Důsledky: každé druhé dítě vystaveno UV záření v době, kdy je jeho vliv během dne nejnebezpečnější a každé páté dítě není před sluncem chráněno dostatečně.

"Pokud máme kůži dobře chráněnou, můžeme se opálit pozvolně a bezpečně. Sluneční ochrana opálení nevylučuje a neplatí všeobecné mínění, že je třeba se spálit, abychom se opálili. Nejlepší cestou, jak plně ocenit pozitivní vlivy sluníčka, je používat proti němu dobrou ochranu. To znamená ochranu, která je přizpůsobená dané situaci (podmínkám slunění), fototypu a typu kůže.“ vysvětluje Lise Clech, marketingová manažerka Pierre Fabre Dermo-Cosmétique.

Znáte UV index?
Díky internetové stránce www.daylong.sk jsme dozvěděli podrobnosti o UV indexu, což je mezinárodně uznávaný způsob měření intenzity ultrafialového (UV) záření vyzařovaného sluncem, na konkrétním místě a v konkrétním čase. Jeho předpokládaná hodnota je součástí předpovědi počasí. Jde o jednoduchou číselnou škálu (0 až 11+) vyjadřující aktuální denní intenzitu slunečního UV záření. Solární a ozónové observatoře (ČHMÚ) vydávají na svých stránkách předpověď a denní průběh UV indexu, viz www.chmi.cz.

Ať vás hřeje, ale nespálí. Pěkné léto přeje redakce.

 

 

16. 05. 2009, 19.35:28

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist