Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Radka Hanáková a její sny

Radka Hanáková (34) je trojnásobná mistryně Evropy a mistryně světa ve sportovním aerobiku. Všechny tituly získala v kategorii párů, v nichž závodila spolu s (dnes bývalým manželem) Davidem Hufem. Po skončení své závodní kariéry v roce 2000 založila Akademii aerobiku v Praze. Jaké sny si splnila a které ji teprve čekají?

Od chemie k aerobiku
Na střední škole Radku hodně bavila chemie, takže se rozhodovala, jakou vysokou školu si vybere - lákala ji medicína. Ale jelikož závodně tancovala a nechtěla coby studentka strávit všechen čas nad knihami, zvolila lehčí školu a to chemickou technologickou. „Když jsem z Prostějova přišla do Prahy, nakonec jsem se místo tancování začala věnovat rekreačnímu aerobiku.“ Volně pak přešla k pódiovým skladbám a v roce 1992, kdy jí bylo 22 let, se zúčastnila prvního neoficiálního mistrovství republiky ve sportovním aerobiku.

„Tenhle sport mi učaroval,“ vypráví tahle sympatická 161 cm vysoká blondýnka. Tehdy proto skončila i s výrazovým tancem v černém divadle, kterým si přivydělávala. „Chtěla jsem se v závodním aerobiku dostat tam, kde byly závodnice z Ameriky. Na videokazetách jsem totiž viděla, jak skvěle může vypadat závodní sestava. Skoky, rychlost, švih, sex-appeal atd., tohle všechno tam bylo.“

Za zasádní považuje rok 1994, kdy začala pracovat v pražském Patenidis fitness. „Tam jsem se seznámila nejen se svým budoucím sportovním a později i životním partnerem Davidem Hufem, ale i manželi Šípkovými.“ Rok na to s Davidem vytvořila pár a ponořila se do vrcholového sportu. „Trénovali jsme šestkrát týdně. I všechem volný čas jsme tomu věnovali – třeba rozborům sestav u videa, regeneraci, vedení lekcí rekreačního aerobiku atd.“ Trenérku nám dělala Hana Benešová, pak Iva Farářová a v roce 1999, kdy jsme útočili na titul mistrů světa nám opět pomáhala Hana Benešová.

Zlato, co se třpytí
V 27 letech se Radka stala spolu s Davidem mistryní světa. „Rozhodli jsme se, že se závoděním skončíme,“ vypráví. „Já jsem chtěla už dva roky předtím, protože to pro mě bylo fyzicky hodně náročné. Hlavně mě to tolik neuspokojovalo. Nakonec jsem byla moc ráda, že jsem vydržela a titul získala.“ Dnes jí slavné jméno pomáhá v současné práci, kdy vede Akademii sportovního aerobiku. „Mít zlatou medaili a skončit v aerobiku co nejvýš, bylo mým snem. Ten pětiletý kláštěrní život mi za to stál.“ Hodně si ale oddechla, když už nemusela časně ráno vstávat, pořád trénovat, hlídat si váhu atd. Vnímala, jak všechny její vrstevnice zakládají rodiny a žijí normální život. Stála o něj také. „My jsme s Davidem všechny vydělané peníze na závodech dávali do přípravy a závodění. Nic nám nezbylo.“ V posledním roce závodění už měla Radka své svěřence, kterým jsme se coby trenérka věnovala - Lucku Jiříkovou a Petra Jánského.

Místo závodnice trenérka
„Mě trénování bavilo víc než Davida. První dva roky jsme to dělali společně napůl, pak se David začal profilovat víc v komerční části, do reklamy atd. Ta systematická každodenní práce byla víc na mě,“ prozrazuje Radka. Byla moc ráda, že mohla u sportu zůstat a přechod k trenéřině byl postupný. Na první svěřence se začali nabalovat postupně další. Radka věděla, že když se bude poctivě pracovat, výsledek musí přijít. A tady se jí splnil další sen: podařilo se jí dovést Petra Jánského k trojnásobnému titulu mistra světa - jednou v páru, dvakrát v mužích. Stejně tak i Lucie Jiříková je mistryní Evropy atd.

„Tyhle úspěchy mě zahřejou a posouvají dál. Vím pak, že práce má smysl.“ Radka už ale dávno není přísnou trenérkou s drsným výrazem ve tváři. „V poslední době hodně upřednostňuji v oddíle, abychom měli fajn atmosféru. Aby fungoval kolektiv a posmáli jsem se. Sama se s dětmi hodně odreaguju a vracím se tak o spoustu let zpátky,“ usmívá se.

Později prozrazuje, jak jí v trenéřině hodně pomohla spolupráce se sportovním psychologem Olgem Mazurovem. „Individuální přístup k závodníků je velmi důležitý. Jinak musíte jednat s cholerikem, jinak s flegmatikem. A pokud to někdo nemá v sobě a neumí se do toho vcítit, tak se děti na tréninku necítí dobře a odcházejí.“ Ví o čem mluví, v její Akademii má ve všech věkových kategorií dohromady 30 dětí. „Mít akademii ale nebyl můj sen, tak nějak to život nabídl a já jsem ráda, protože to vnímám jako svoje poslání,“ říká Radka. Mnoho titulů je důkazem, že zvolila dobře.

Rozvod: Hufová nebo Hanáková?
„Všichni očekávali, že se po skončení závodní kariéry s Davidem vezmeme. Tak jsme se vzali,“ říká Radka. „Během čtyř let, co jsme spolu dál byli, jsem zjistila, že to není to, co bych chtěla.“ Radka cítila, že jí ubývá vedla Davida sebevědomí. Jediné, co ji naplňovalo, byla akademie. „Nakonec se to díky jeho nové přítelkyni vyvrbilo tak, že jsme se spolu rozvedli. A já jí za to musím poděkovat, protože sama bych to nikdy neudělala. Bála jsem se toho, že bych zůstala sama.“ Přestože Radce bylo v té době 31 let, rodiče ji podpořili, že to zvládne. „Spadl ze mě kámen. Najednou mi lidé kolem říkali, že zářím. Já sama jsem vnímala, že rozchod má pozitivní vliv na všechny stránky mojí osobnosti,“ upřímně se svěřuje Radka. Brzy na to se vrátila i ke svému dívčímu jménu Hanáková.

A další sen?
„Kdybych měla větší prostory, rozšířila bych akademii o rekreační hodiny, o přípravky, baletní lekce atd. Ale vím, že je to náročné na prvotní kapitál mít svoje prostory, proto to mám jako sen schovaný do budoucna.“ Mezi její přání ale nejvíce patří rodina a děti. „Doufám, že se mi to podaří,“ uzavírá vyprávění Radka.

Na stránkách www.bodyart.cz naleznete podrobné informace o Akademii aerobiku, závodním i rekreačním aerobiku pro dospělé i pro děti. S tvorbou fotografa Reoberta Tichého se můžete seznámit na jeho stránkách www.roberttichy.cz. Za poskytnuí fotografií Radky Hanákové děkujeme.

 

text: Blanka Kubíčková, foto: Robert Tichý – 07. 11. 2006, 08.59:22

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist