Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Jak často si měníte zubní kartáček?

Celou zimu se těšíme, až se zase objeví první sluneční paprsky a my s radostí vyměníme zimní šatník za jarní. Stejně bychom to měli udělat i s naším zubním kartáčkem, který není nezničitelný. Odstraňování zubního plaku totiž nezávisí jen na správném výběru kartáčku a technice čištění zubů, ale stejně důležitá je i jeho pravidelná výměna za nový. Kartáček bychom měli měnit alespoň čtyřikrát do roka!

„Opotřebovaný zubní kartáček ztrácí rychle svou účinnost a v některých případech může způsobit více škody než užitku,“ říká prezidentka Asociace dentálních hygienistek Lucie Ovčinikov, DiS.      V  roce 2006 bylo prostřednictvím maloobchodních řetězců v  Česku prodáno celkem 15 015 000 kusů zubních kartáčků. V porovnání s rokem 2005 s celkovým prodejem 12 907 000 kusů došlo k meziročnímu nárůstu o více než 16 %. Podle výzkumu společnosti Median, s. r. o. si téměř 65 % obyvatel mění zubní kartáček nedostatečně - pouze třikrát či méněkrát ročně. Necelých 35 % lidí si mění zubní kartáček tak, jak by mělo. 

A kdy už je nejvyšší čas?
Pravý čas výměny opotřebovaného kartáčku poznáme podle toho, že štětinky na hlavě kartáčku vybočí o 1 až 2 milimetry a jsou roztřepené. S takovýmto kartáčkem je už těžké si vyčistit zuby tak, jak to dokáže ten nový. Poškozená vlákna se hýbou nekoordinovaně a nekopírují pohyb celého kartáčku. Tím dochází k poškozování dásní a zubní skloviny. Navíc se v kartáčku používaném déle než tři měsíce vyskytuje mnohem více bakterií, které mohou negativně ovlivnit naše zdraví. Množící se bakterie v ústech produkují kyseliny, které postupně narušují zubní tkáň a nakonec vedou ke vzniku zubního kazu.
Nejjednodušším způsobem, jak si zapamatovat, že bychom měli vyměnit ten starý za nový, je vyměnit ho vždy, když se změní roční období.

Další tipy, jak na výměnu kartáčku:
- S každou změnou ročního období, protože se pravidelně opakuje přibližně po třech měsících (21. březen, 21. červen, 23. září a 21. prosinec)
- Dáváte přednost častější výměně? Vyberte si první den v každém sudém měsíci.
- Zapište si upomínku do diáře nebo mobilního telefonu na období přesně po 2-3 měsících
- Více informací o správné péči o zuby naleznete na
www.signalweb.cz.

 

25. 03. 2008, 12.22:54

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist