Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Výborné snídaně pro zimní měsíce

Vyvážená snídaně je důležitým zdrojem energie pro naše tělo, duši a dobrý začátek dne vůbec. I to, jak se budete během dne cítit, co budete jíst a zda toho nesníte až příliš je otázkou snídaně. Abyste se cítili dobře, měli dostatek energie a vypadali dobře, měla by vaše snídaně být nejen chutná, ale hlavně výživná. RNDr. Pavel Suchánek, radí, co jíst během zimních rán.

Výborné snídaně pro zimní měsíce

Kaše – skvělá volba

Snídaně by měla nejen poskytnout energii, ale také probudit trávicí systém, a navíc po dlouhé, „hladové“dodat tělu rovněž potřebné živiny a aktivovat jeho metabolické procesy. „Abychom zabránili nevítanému dopolednímu ujídání, musí být snídaně bohatá na bílkoviny a složité sacharidy, které tělu zajistí energii a urychlí metabolismus. Pomyslná snídaňová miska by také měla obsahovat vlákninu, jenž je důležitá pro činnost trávicího systému a pomáhá regulovat chuť k jídlu. Dáleby zde měli být vitaminy a tuky, které chrání před únavou, nebo kardiovaskulárními chorobami,“říká RNDr. Pavel Suchánek, expert kampaně „Džusy a pyré – vitamíny ve SMART formě“ a dodává: „Z tohoto pohledu jsou tak ideální snídaňovou volbou celozrnné kaše bohaté na vitamíny skupiny B, které vás navíc během zimního rána pěkně zahřejí.“

  • Podle odborníka, jsou jak pro dospělé, tak pro děti, nejvhodnějšíkaše pohankové, ovesné, stejně jako varianty z prosa, ječmenných krup, hnědé rýže nebo semen amarantu. Pokud nemáte ráno čas vařit, můžete večer jednoduše zalít propláchnutá zrna v termosce vroucí vodou a nechat přes noc.
  • Když ráno vstanete, vaše teplá kaše bude již připravena.  Dalším časově efektivním způsobem je ponechat propláchnutá zrna v hrnci přes noc namočená ve vodě. Ráno jen dáte na vařič, prohřejete a následně zakryté pokličkou odstavíte. Až budete připraveni, vámi vybraná zrnka se promění v lahodnou kaši.

Jinak jsou jak pro dospělé, tak pro děti, nejlepší volbou celozrnné kaše. Taková snídaně, zvláště v zimě, pak může být ochucena džusem nebo pyré, které jsou bohaté na vitamíny, minerální látky a vitamíny a pro tělo jsou po dlouhé noci nezbytné. „Ráno doporučuji ke konzumaci zvolit zeleninový džus a pyré. A s sebou na oběd si můžete vzít variantu ovocnou. Ačkoliv je snídaně nejdůležitějším jídlem dne, nesmíte zapomínat jíst pravidelně několikrát denně, u dětí pětkrát, dospělí mohou jíst méně často, ale zásadní je pravidelnost stravy,“ komentuje RNDr. Pavel Suchánek.
Podle nutričního specialisty jsou školáci, kteří jedí vyváženou snídani, lepší v učení, protože jsou lépe probuzení a udržují déle pozornost. Navíc jsou aktivnější, silnější a odolnější vůči stresu než ti, kteří nesnídají. „Nesnídači“ jsou naopak podráždění a méně soustředění.

Pokud ráno nenajdete čas ani na snězení kaše, vypijte alespoň sklenku 100% džusu nebo snězte kapsičku 100% pyré.

 

13. 01. 2018, 08.48:27

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist