Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Voňavé a zdravé pečení

Že většina dětí odmala miluje sladké, je nezvratitelný fakt. Že má přemíra sladkostí neblahý vliv na tělesné proporce a stav chrupu, je také pravda. Čím více však budeme dětem i sobě sladkosti zakazovat, tím větší na ně bede chuť. Existují sladkosti, jejichž konzumace je pro lidské tělo naprosto zbytečná – jedná se zejména o ty méně kvalitní, jako jsou levné čokolády, zákusky s velkým množstvím máslového krému, smažené koblihy apod. Na druhou stranu jsou však  k dispozici i takové sladké dobroty, které v rozumném množství nijak neuškodí a které kromě příjemných pocitů dodají třeba minerální látky a další důležité živiny. Ať už máte děti malé nebo odrostlejší, společné pečení vánočního cukroví je výtečný nápad. Nové dovednosti se hodí vždycky a na zábavné chvíle v kuchyni bude dítě s láskou vzpomínat celý život. Pojďme se podívat na nové možnosti v tradičních receptech.

Čím sladit:  Klasickou surovinou pro sladké pečení je cukr. Jeho pravidelný a dlouhodobý přísun ale může  touhu po sladké chuti ještě posílit, navíc neobsahuje žádné pro tělo nezbytné látky - v podstatě se jedná o prázdné kalorie. Naproti tomu například med, kterým můžeme cukr ve většině receptů bez problémů nahradit, je bohatý na minerální látky, vitaminy (B1, B2, niacin) a enzymy. Obsahuje také látky mající příznivý vliv na hojivost ran a ničení bakterií (např. inhibitin). Kromě medu můžeme na slazení použít domácí ovocné sirupy nebo sirup javorový. Zajímavou možností je také melasa nebo nebělený cukr, protože obsahují původní minerální látky, vitaminy a přírodní enzymy. Během výroby však nebělený cukr neprochází tepelnou úpravou a mohou se v něm proto vyskytovat mikroorganizmy nebo zbytky zemědělské produkce (hnojiva, pesticidy apod.).

Mouka: Součástí většiny receptů na cukroví je hladká pšeničná mouka, do zákusků, dortů a buchet se často přidává polohrubá. Stejně dobře však poslouží i mouka žitná, která je bohatší na minerální látky, vitaminy a vlákninu. V dnešní době je však stále častější alergie na lepek, který je bohužel obsažen jak v žitné, tak pšeničné mouce. Bezlepková a přitom velmi dobrá varianta pro pečení je mouka kukuřičná nebo amarantová – obě chutnají velmi dobře a jsou vhodné i při bezlepkové dietě.

Vločky a otruby: Méně obvyklou avšak zdraví prospěšnou přísadou jsou otruby nebo také ovesné vločky. Lze je přidávat do mouky při přípravě sušenek i zákusků. Jejich výhodou je vyšší podíl vlákniny i minerálních látek – běžné pečivo tedy nutričně obohatí. S vlákninou ale pozor u malých dětí do cca 10ti let! Jejich střeva totiž nejsou na trávení většího množství vlákniny připravená a mohlo by dojít k trávicím obtížím (bolesti bříška, průjem, zácpa).

Tuky: Bez tuku by snad vánočního cukroví pečení ani nešlo. I tuků je ale na trhu celá řada a je důležité umět mezi nimi vybrat ty správné. Naše babičky používalyilustrační foto: TCHIBO zejména máslo a sádlo, dnešní doba přeje spíše kvalitním tukům rostlinným, popřípadě směsím rostlinných a živočišných tuků. Tuky rostlinného původu mají při pečení v podstatě stejné vlastnosti, ale jejich vliv na zdraví např. srdečně-cévní soustavy je podstatně příznivější, než u tuků živočišných. Obsahují totiž vícenenasycené mastné kyseliny a navíc nemají cholesterol a to je v současné době, kdy téměř polovina dětí trpí jeho vysokou hladinu, příznivé.

Čokoláda:  Začátky vaření čokolády jsou přisuzovány Mayům a Aztékům, kteří do ní přidávali vanilku, hořké mandle, pepř či med. Nejdříve se pila jako nápoj, až v polovině 19. století se začaly vyrábět první tabulky, které vznikly jako spojení kakaového prášku, rozpuštěného kakaového másla a cukru. Pravá čokoláda obsahuje látky, které mají pozitivní vliv na lidskou psychiku (jako fenyletamin nebo teobromin), dále pak malé množství kofeinu, jenž povzbuzuje nervovou soustavu. Čokoláda má také antioxidační účinky. Ale pozor – řeč je pouze o vysoce kvalitní čokoládě s vysokým obsahem kakaa, nikoli o různých levných čokoládových výrobcích!

Džemy: Nejlepší džem je domácí, připravený ze surovin, které jsme sami sklidili či koupili – z čerstvého ovoce, bez zbytečných konzervačních nebo zahušťujících přísad. Dobré džemy obsahující více než 2/3 ovoce lze samozřejmě i koupit, je ale důležité se dobře podívat na složení a také zbytečně nešetřit.

Sušené ovoce: K tradičnímu pečení patří neodmyslitelně také sušené ovoce, které pečivu dodává vůni a dětem chutná. Sušené plody si zachovávají až 80 % vitaminů, obsahují celou řadu antioxidantů, minerálních látek a také vlákniny. Není však vhodné to přehánět s množstvím, protože sušené ovoce obsahuje více cukru než čerstvé. Sušené plody, které koupíme v běžné obchodní síti, by neměly být kandované ani jinak doslazované, je proto potřeba si dobře všímat etiket. Dobrou možností je také si ovoce nasušit doma – buď v sušičce na ovoce nebo v troubě.

Vanilka: Vanilka je aromatické koření původem z Mexika, které se používá zejména při přípravě sladkých dobrot, ale také nápojů a to i v průmyslové výrobě. Jedná se o tobolku (někdy nesprávně označovanou jako lusk) orchidejí rodu vanilovník. Nejdůležitější voňavou a sladkou látkou je ve vanilce vanilin. Protože jsou však vanilkové tobolky u nás velmi drahé, vyrábí se vanilin také synteticky. Takto vyrobený je ale méně aromatický a má ostřejší chuť, proto byl vyvinut jeho derivát ethylvanilin. Nevýhodou ethylvanilinu je vysoká těkavost, což znamená, že se při pečení ztrácí. Z chuťového hlediska je v domácí kuchyni tedy ideální, pokud finance dovolí, použití skutečných vanilkových tobolek – ty je dnes možné koupit v některých supermarketech nebo specializovaných obchodech s kořením, zdravou výživou, popř. na internetu.

Připravili jsme pro vás několik snadných receptů, jejichž přípravu si užijete sami i s dětmi.  A pamatujte – důležité jsou kvalitní suroviny a méně je někdy více!

 

text: Mirka Slavíková, Professeur en sucre d´Art, Jitka Tomešová, DiS., Nutriční terapeutka Poradenského centra Výživa dětí, foto: TCHIBO: Každý týden nový svět – 11. 11. 2007, 12.39:17

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist