Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Vánoční matematika

Tajemství úspěchu:  trochu snížit svůj energetický příjem a zároveň trochu zvýšit svůj energetický výdej.

Snížit energetický příjem už umíme: kapra nebudeme smažit (a pokud přece jenom ano, dodržíme při tom zásady správného smažení), cukroví upečeme ze zdravých rostlinných tuků na pečení s příznivým výživovým složením a náplně i polevy nebudeme kupovat, ale vyrobíme si je z roztíratelných rostlinných tuků s nižším obsahem tuku. A všechno pak budeme konzumovat v rozumném množství.

Abychom zvýšili energetický výdej a spálili tak nadbytečné kalorie, musíme vyvinout určitou fyzickou aktivitu, která nám zároveň zlepší celkovou psychickou pohodu. Podobně účinné jako cvičení v tělocvičně nebo posilovně je však i „cvičení“ s koštětem, vysavačem či prachovkou! Podíváme-li se navíc na uklízení, smýčení nebo nakupování vědecky (viz tabulka předvánočních domácích prací), bude nám lépe utíkat. Ke zvýšení energetického příjmu můžeme využít také zimu, sníh a led (viz tabulka zimních pohybových aktivit).  

Uklízení může být fyzicky dost náročné a můžeme při něm tedy vydat velké množství energie. Abychom spálili co nejvíce tělesných tuků, měli bychom luxovat, utírat prach či mýt okna 60 minut v kuse a pak teprve odpočívat. Množství vydané energie záleží také na intenzitě konkrétní práce. Totéž platí i o ostatních pohybových aktivitách.

 

text: Mgr. Pavel Suchánek, Fórum zdravé výživy, foto: www.fzv.cz – 17. 12. 2007, 20.57:54

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist