Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Václav Krejčík a Jana Altnerová: Jak se dostat do kondice?

Václav Krejčík a Jana Altnerová, kteří během tříměsíčního cyklu Do kondice, o kterém jsme již psali,  pracují s každým účastníkem individuálně, nyní poodhalili pár cenných rad z osmdesátistránkového manuálu projektu Do kondice.

Jak se dostat do kondice

K vytouženému cíli vedou dle poradců čtyři hlavní pilíře – psychologie, strava, pohyb a péče o tělo. Pojďme se nyní podívat, co je podle Václava Krejčíka a Jany Altnerové důležité u každého z podstatných faktorů vedoucí k úspěšnému ozdravení organismu a celkové psychické i fyzické pohodě.

Psychologie, zdraví a krása

Stanovte si cíl! Myslete při svém rozhodováni především na sebe. Ve chvíli, kdy chcete dosáhnout pozitivních výsledků, myslete sami na sebe, protože čas sami pro sebe byste měli mít. Pozitivní nálada, myšleni a úspěch nese s sebou vaše chvilka, kterou si nenechte vzít! Zkuste program pozitivního myšleni, který je součástí projektu DO KONDICE. Pište si osobni deníček, do kterého si již dnes zapište, jak se cítíte.

Buďte sami sebou! Věřte si a nemějte strach. Navození pozitivního vnímaní okolí a sebe samých napomáhá rychlejší proměně a změně. Vše, co o sobě myslíte, se na úrovni hlubokého vnímaní projeví a časem vystoupí na povrch.

 

Vašek Krejčík

Věřte si!
Mnoho lidi se na cestu vydává, a jelikož jsou liní a jejich předsevzetí nebylo „vnitřně prožité“, cesty se vzdávají a vydávají se na pohodlnou cestu omluv, vymluv, znechuceni a vnitřního pohrdaní. To je zásadní chyba. Naopak, když se člověk drží svých vnitřních zásad, má své rituály a pravidla, ví, kterým směrem jde. Takto sebe disciplinovaný člověk se stává silným. Bojujte a staňte se bojovníkem!

Strava
Začněte si hlídat příjem tekutin. Vyvarujte se slazeným nápojům, zbytečně tak přijímáte velké množství cukrů. Pijte hlavně vodu bez bublinek, ovocné a bylinné čaje nebo čaj zelený. Popíjejte postupně během dne asi 2–3 litry. Pozor do pitného režimu se nezapočítává káva. Tu, když si dáte, tak vždy se skleničkou vody.

Pokud budete jist v restauraci, dejte si jídlo co nejméně upravené (maso na grilu, dušené bez omáček, vždy k obědu porci zeleninového salátu), když budete mít chuť na těstoviny, klidně si je dopřejte, ale v co nejjednodušší úpravě a zase bez omáčky. (Vhodnější varianty jsou se zeleninou, s tuňákem, kuřecím masem, lososem...). Vyhněte se všem smaženým pokrmům (hranolky, řízky…).
Alkohol – dejte přednost kvalitnímu suchému vinu, nezapomeňte na vodu. Pokud máte problémy s váhou, zapomeňte na tvrdý alkohol a míchané koktejly.

Nakupujte trochu jinak – zdravý životni styl začíná u nakupováni, začněte si užívat. Víte, že zelenina a bylinky maji tu silu předat nám energii. Ovšem ne, když jsou plesnivé či nezrale. Staňte se náročným zákaznikem. Dejte přednost čerstvým potravinám.

Buďte trpělivý, všechno chce svůj čas. S hubnutím nespěchejte, ideální je tak 1 kg týdně. Pokud budete hubnout zdravě, nemusíte se obávat následného kolísaní váhy. To, jak se cítíte, je nejdůležitější, pravidelně váženi je stresující. Sledujte svoji hmotnost především na objemu (velikost oblečeni).

Pohyb
Nebojte se cvičení! Cvičit můžete příjemným způsobem. Nemusíte začít s aerobikem nebo během v lese. Vůbec ne. Program DO KONDICE přistupuje ke každému individuálně, a proto vás naučí pohybovat se, rozproudit energii a podpořit proces hubnuti. Je nutné si ale řičí, jdu do toho a budu bojovat.

Cvičte jógu! Vhodná úprava stravy může jistě pomoci s úbytkem hmotnosti, ale koncepční program powerjogy pomůže trvalému dlouhodobému úbytku na váze. Specifické ásany mohou pomoci posílit váš metabolismus. Pozdrav slunci, kobra nebo twisty – to vše může pracovat na zvýšení rychlosti vašeho metabolismu, a stimulovat tak endokrinní systém.

Vraťte se k přirozenému pohybu – chůzi! Chůze je fenomén a klič k dobrému pocitu. Největší výhoda chůze je ta, že ji umíme! Nic se nemusíte učit, nemusíte si hlídat choreografii i a celkově nepodstatné podměty dokážete eliminovat a vnímat ty důležité – dýchaní, polohu těla na pase, správný nášlap a svůj pocit! Pravě „pocit“ vyjadřuje míru zátěže pro organismus a je zcela subjektivní. Procenty zatíženi nelze přesně vyjádřit jak na Vás aktivita působí, ale víte, zda se cítíte dobře, nebo ne. Na tomto principu pracuje například H.E.A.T. Program. Snaží se maximálně využit možnosti každého jednotlivce
zvlášť.

Jana Altnerová

Péče o tělo

Odpočívejte a relaxujte! Zkuste si pro sebe najit trochu času na odpočinku. Věnujte domácí relaxaci asi tak 20 minut denně a uvidíte, jak se uvolníte a budete se cítit po nabitém pracovním dni lépe.

Relaxovat můžete třeba i ve vaně

1. Zkoušejte různé druhy koupelových olejů (alespoň dva druhy s různým účinkem) – kupte si už připravené speciálně ke koupeli.
• Meduňka, levandule, ylang-ylang – koupel na uvolněni, relaxaci, odstraněni psychického napěti
• Grep, rozmarýn – koupel na povzbuzeni, pročištěni
• Borovice, jedle – uvolni krásně dýchací cesty, výborná na relaxaci
2. Na chvilku se natáhněte, zapalte si aroma lampu, poslouchejte třeba příjemnou hudbu, odpočívejte.
3. Někdo relaxuje dobře při vařeni, uklizení.

Každý měsíc si udělejte svůj den!

• Změňte lidi, se kterými se potkáváte, změňte pravidelné činnosti, které provádíte, a dělejte něco zcela jiného.
• Vyvarujte se práci a odložte všechny problémy, které řešíte. Nemyslete na ně. Vezměte si třeba knížku, pusťte si příjemnou hudbu a relaxujte.
• Když ráno vstanete, dejte si na lačno sklenku vlažné vody s citronem. Potom nalijte na polévkovou lžicí čisty panensky olivový olej. Dejte ho do úst a cca 10 minut poválejte v ústech. Pak ho vyplivněte a očistěte si jazyk. Nepolykejte ho!
Mezitím si můžete připravit lehkou snídani. Zkuste vynechat pečivo, mléko a cukr.
• Jděte do přírody a dýchejte. Procházejte se a všímejte si detailů, které vás obklopuji.

Hledejte v prostoru, kde se nacházíte, místa, podněty, zvuky, kterými byste se jindy nezabývali. Zkuste poznat barevnost světa.

Kurz DO KONDICE probíhá po celý rok 2012 a účastnit se ho může každý. Zájemce si může vybrat kurz docházkový nebo po internetu. Účastník kurzu nejdříve vyplní šestistránkový vstupní dotazník a následně obdrží již zmíněný manuál s bonusovými materiály pro maximální efektivnost kurzu – například DVD powerjógy, mediatčních a relaxačních technik. V manuálu nalezne konkrétní rady krok po kroku k dosáhnutí svého cíle a také jídelníček na každý den kurzu. Aby kurz splnil očekávání každého účastníka jeho součástí je vytvoření programu šitého na míru, jeho následná konzultace a poradenství s Václavem Krejčíkem a Janou Altnerovou a možnost využití slevových programů u partnerů z oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Info naleznete také na: www.dokondice.cz.

 

06. 02. 2012, 17.54:56

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist