Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

U pigmentových skvrn lhostejnost škodí

Letos se bude konat již osmý ročník Stanu proti melanomu v Praze, Brně a Ostravě. Akce začne 28. a 29. dubna 2014 v Praze na Václavském náměstí na úrovni ulice Opletalova, pokračovat bude 12. května v Brně na a končit bude 13. května v Ostravě.

Akce „Stan proti melanomu“ je součástí celoevropské kampaně dermatologů, která má upozornit na nebezpečí výskytu rakoviny kůže a apelovat na důslednou prevenci.
„V roce 2013 jsme v rámci této akce vyšetřili 4423 návštěvníků, bylo zjištěno celkem 128 zhoubných kožních nádorů (konkrétně 78 bazaliomů, 19 spinaliomů a 31 melanomů)“, říká přednosta Dermatovenerologické kliniky FNKV v Praze 10 a předseda České dermatovenerologické společnosti ČLS JEP profesor MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA., a pokračuje: „Stan navštívily téměř 2/3 žen. Ve stanu byl velký zájem i o vyšetření dětí a mladistvých, kteří tvořili více než 8 % zájemců o preventivní prohlídku.“
Melanom patří mezi nejagresivnější nádory vůbec. U nás jím v současnosti onemocní 2100 osob za rok a toto číslo každoročně stoupá. V roce 2014 počítáme s nárůstem nových případů na 2439 melanomů za rok. Zhruba pětina tohoto počtu na něj zemře.
Průměrný věk pacienta s melanomem je 54 let. Těchto nádorů nejvíce přibývá ve skupině mužů nad 50 let, kteří podle statistik podceňují riziko kožní rakoviny, a u žen ve věku 10-29 let, které často podléhají trendu snědé, atraktivní kůže. Odborníci odhadují, že 45-50 % lidí, kteří se dožijí 65 let, budou mít alespoň jeden typ rakoviny kůže.

Jaký projev by vás měl přivést do Stanu?
•    zvětšování do plochy
•    změna barvy (černá barva nebo přítomnost více odstínů)
•    vyvýšení nad úroveň kůže
•    velikost více než 5 mm v průměru
•    krvácení, svědění, přítomnost stroupku, červený lem
•    vřídek, který se nehojí déle než 3 měsíce
•    nově vzniklé pigmentové znaménko po 35. roku věku
•    větší množství pigmentových znamének (> 50)

Podrobné informace o projektu jsou uvedeny na oficiálních stránkách projektu www.melanom.cz.

 

24. 04. 2014, 21.36:05

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist