Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Třetina chlapců a čtvrtina dívek základních škol má v těle více tuku, než je doporučováno

Ukázal to projekt Prevence a včasný záchyt dětské obezity, probíhající koncem loňského roku. Až z 80 % si přitom děti trpící nadváhou a obezitou přináší svá nadměrná kila do dospělosti. K ní se pak velmi často přidružují další onemocnění, která život nejen znepříjemňují, ale také zkracují.

Obezita dětí je přitom v České republice stále na vzestupu. Odborníci se shodují na tom, že velký podíl viny na tomto stavu má nedostatečná pohybová aktivita, neaktivní trávení volného času a tomu nepřizpůsobený jídelníček. V první polovině tohoto školního roku proběhl na 4 pražských základních školách projekt, který se věnoval prevenci dětské obezity a měl upozornit i na další závažná zdravotní rizika s obezitou spojená. Navazoval na velmi úspěšný pilotní projekt realizovaný v loňském školním roce. Výsledky toho aktuálního projektu potvrdily téměř beze zbytku již zjištěné skutečnosti. Projekt realizovalo Centrum prevence, z. s., za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví České republiky.

Odborně projekt podporovalo Poradenské centrum Výživa dětí.Průzkum ukázal, že dopolední jídelníček je nedílnou součástí životního stylu většiny školáků – i v případě, že chybí snídaně (snídají nepravidelně nebo nesnídají vůbec 2/5 žáků), svačina ji nahrazuje. Že pravidelně svačí, uvedlo 67 % žáků, a to nejčastěji pečivo, šunku, tvrdý sýr, ovoce, zeleninu, jejich nedílnou součástí je i dostatek tekutin. Nejčastěji jsou to voda, neochucené minerálky nebo voda se šťávou.

Nezanedbatelnou součástí svačin je ale také sladké pečivo (nosí si ho 26 % svačících), což už tak pozitivně hodnotit nemůžeme. Vzhledem k tomu, že se 2/3 dětí stravují ve školní jídelně, i obědy splňují normy pro dětské stravování. Přestože fast foody nejsou pro děti tabu, většinou nepatří mezi jejich časté návštěvníky. Podrobné výsledky jsou k dispozici na www.centrumprevence.cz

 

07. 01. 2016, 18.23:50

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist