Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Tip na film: Nouzový východ

Řada zajímavých okolností doprovází uvedení filmu Nouzový východ. Poprvé od Titaniku, jednoho z nejúspěšnějších snímků všech dob, se spolu před kamerou sešli jeho protagonisté Leonardo DiCaprio a Kate Winslet. Vůbec poprvé se britská herečka podvolovala režijním pokynům svého manžela, oscarového Sama Mendese. Mnohem důležitější než tyto bulvární zkratky je ale očekávání Nouzového východu jako jedné z klíčových události letošní filmové sezóny.

foto: BONTONFILM a. s., www.bontofilm.cz

Drama Nouzový východ se velmi podobá Mendesově oscarové Americké kráse. I tady vidíme, jak nefunkční je ta nejobecnější představa o naplnění amerického snu, tedy poklidný rodinný život v domku na předměstí. Nicméně trpká zkušenost, kterou prožili Frank a April Wheelerovi, příběhu Americké krásy o pár desítek let předchází. Mladí manželé Frank a Abby sice také žijí nevzrušivým životem americké střední třídy jako jejich sousedé, ale sami cítí, že do tohoto prostředí nepatří. April neláká kariéra ochránkyně domácího krbu a vychovatelky vlastních dětí. Chtěla by se stát herečkou, proto se snaží Franka přemluvit k přestěhování do Paříže, neboť ve městě políbeném múzami pro sebe tuší uplatnění. Ani Frankovi se monotónní kariéra kancelářské krysy nezamlouvá, jenže místo snění o Paříži se oddává alkoholu a vnadné kolegyni. Jak se hroutí jejich společné plány a touhy, upadá i jejich vztah, jenž dospěje až do bodu mrazu. Jedinou cestu zpátky na vrchol představuje radikální řešení, ovšem k tomu by potřebovali najít sílu oba. Bez splnění téhle základní podmínky skončí jejich snažení záhubou.

Přebal knihy Nouzový východ, kterou vydává Mladá fronta.Nouzový východ, v originále Revolutionary Road, je adaptací stejnojmenného slavného románu amerického prozaika Richarda Yatese, který časopis Time zařadil mezi stovku nejlepších anglických knížek dvacátého století. „Lidská tragédie spočívá v tom, že ať se jakkoliv snažíme, nakonec zůstáváme vždycky sami,“ shrnul základní téma svého příběhu autor předlohy.

Richard Yates se narodil roku 1926 v Yonkers ve státě New York. Po službě v americké armádě během druhé světové války pracoval v oblasti propagace ve firmě Remington Rand Corporation, a během šedesátých let krátce psal proslovy pro senátora Roberta Kennedyho. V roce 1953 poprvé vyšly jeho oceňované povídky a jeho první román, Nouzový východ (Revolutionary Road) byl roku 1962 nominován na Národní knižní cenu. Je autorem osmi dalších knih včetně románů A Good School, The Easter Parade a Disturbing the Peace a dvou sbírek povídek, Eleven Kinds of Loneliness a Lias in Love. Richard Yates byl dvakrát rozvedený a byl otcem tří dcer. Zemřel roku 1992.

Nápad na filmovou podobu knihy vznikl záhy po jejím vydání v roce 1962, ale nakonec to trvalo přes 45 let. „To čekání určitě to stálo zato. Výjimečný příběh potřebuje výjimečné tvůrce a představitele – a ty, myslím, máme,“ říká jeden z producentů Scott Rudin.

USA – 2008;  UIP-Paramount  
Scénář: Justin Haythe; podle předlohy Richarda Yatese
Režie:  Sam Mendes
Kamera: Roger Deakins
Hudba: Thomas Newman
Hrají: Leonardo DiCaprio, Kate Winslet, Kathy Bates, Michael Shannon, Adam Mucci

 

text: Bontonfilm, a. s., Mladá fronta a. s., foto: Bontonfilm, a. s. – 11. 01. 2009, 14.34:07

Přečtěte si také

Další filmové tipy

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist