Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Soutěžní Aerobic Master Class

Master Class (MC) je název používaný v aerobiku pro cvičební lekce určené pro pokročilé a kondičně připravené cvičence. Lekce mají různé cíle např. zvyšování kardiovaskulární vytrvalosti prostřednictvím aerobního bloku dlouhého až 45 minut, opakování choreografických vazeb,  schopnost rychle a přesně zachytit neznámé vazby a sestavy cviků.
 
Co to je Soutěžní Aerobic Master Class?

Soutěž pro cvičence, kteří dlouhodobě a pravidelně cvičí aerobik a mají chuť si zazávodit. A to nejen v aerobiku, ale i ve step aerobiku a funku.
Soutěž je určená pro nejširší cvičící veřejnost v kategoriích 8-10, 11-13, 14-17, 18 a více let (kategorie 5-7 let je bez určování pořadí). 
Závodník se přihlásí buď předem nebo na soutěži, zaplatí startovné,  dostane startovní číslo a nastoupí na závodní plochu (tělocvična) s dalšími závodníky ve své věkové kategorii. Dále soutěž probíhá jako lekce aerobiku, která je upravena podle příslušné věkové kategorie. Závodník se snaží co nejlépe cvičit podle kvalifikovaného lektora. Hlavní rozhodčí (akreditovaný Českým svazem aerobiku) a další rozhodčí (minimálně 4-6), celkem lichý počet, hodnotí jednotlivé závodníky z těchto hledisek:
Provedení – technika cvičení, forma a bezpečnost cvičení, správné a zdravotně nezávadné provedení pohybů, držení těla, vedení a kontrola  pohybů,  jejich přesnost a rozsah. Body se snižují například za poskoky prováděné pouze na špičkách, přehnané prohnutí kolen a loktů, hyperlordoza bederní páteře, zvedání ramen, kyfosa hrudní páteře, nezpevněné držení těla, povolené svalstvo paží …
Prezentace – výraz vyjadřující zájem o cvičení, pozitivní emoce, smělost, kontakt s diváky a rozhodčími po celou dobu závodu.
Schopnost zachycení předvedeného – pohotovost zachytit přesně a rychle pohyby předváděné lektorem, motorickou paměť.
Vzhled závodníka – fyzická konstituce musí vypadat zdravě a sportovně.
Výstroj závodníka musí odpovídat požadavkům na výstroj cvičenců aerobiku tj. aerobní obuv, oblečení umožňující kontrolu pohybů rozhodčím (přiléhavé), vlasy musí být upraveny, šperky a jiné doplňky nejsou povoleny. Závodnici jsou před závodem povinni zkontrolovat výstroj, zejména upevnění startovního čísla a zavázání tkaniček u bot.
 
V průběhu cvičení závodnici neopouští závodní plochu (ani na pití). Pokud se jim přihodí úraz, nevolnost atd. ihned tuto skutečnost oznámí řediteli závodu, hlavnímu rozhodčímu nebo lékaři/zdravotníkovi. Soutěž probíhá dvou až tříkolově (podle počtu závodníků) – základní kolo, semifinále a finále.  
Na jaře organizuje Český svaz aerobiku v jednotlivých krajích postupový Soutěžní Aerobik Master Class, z něhož se nejlepší závodníci kvalifikují na Mistrovství České republiky.  Podrobnější přehled pro bodování závodníků v jednotlivých kategoriích a další informace  najdete v pravidlech Soutěžního Aerobic Master Class – typu A, platných od 1. 1. 2008.

 

foto: Dagmar Zitová, ředitelka soutěže – 29. 09. 2009, 08.27:36

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist