Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Snídají vaši předškoláci?

Věděli jste, že až 37 % dětí ve věku 2 až 7 let téměř vůbec nesnídá? Podle průzkumu mají české děti rády sladké snídaně.  Ty, které pravidelně snídají (63 %), mají nejraději mléčné produkty (25 %), ale i müsli s oříšky (17 %). Ovoce k snídani jí jen 4 % dětí. I když téměř polovina dětí pije k snídani čaj nebo mléko (22 %) a kakao (16 %), stále se najdou děti, které ráno nepijí nic (10 %).

Co radí k snídani odbornice na výživu Lucie Růžičková

Snídaně v českých rodinách připravují zejména maminky (81 %).  Až 77 % rodičů si uvědomuje, že jsou pro děti zdravé a vyvážené snídaně důležité. Co by tedy nemělo chybět na dětském snídaňovém stole? „Vyvážené snídaně by měly obsahovat celozrnné cereálie, bílkoviny, ovoce nebo zeleninu a nápoj. Bílkoviny, to jsou zejména mléčné výrobky jako tvaroh, jogurt, tvrdé sýry nebo vajíčka, případně kvalitní drůbeží šunka. Celozrnné cereálie mohou být například ve formě celozrnného pečiva, müsli nebo obilné kaše. Nezapomínáme na čerstvé ovoce nebo zeleninu a vhodný nápoj. Doplnit tekutiny je vhodné neslazeným ovocným čajem, mlékem, vodou, zředěnou čerstvou ovocnou šťávou bez cukru nebo kvalitním ovocným džusem zředěným s vodou,“ říká odbornice na výživu Lucie Růžičková.

Jak připravit klidnou snídani radí Renáta Faltýnová

Děti mají na snídani ve všední dny bohužel zhruba jen 5 až 10 minut. Dětská psycholožka Renáta Faltýnová radí: „Není jednoduché si každé ráno vyhradit čas na klidnou snídani. Hlavně u menších dětí a těch, které jdou do školky nebo do školy, musíte počítat s časovou rezervou. Děti si potřebují zvyknout na ranní procedury. Pokud dítě nemá problém s jídlem, může mu 10 minut stačit. Dětem, které jsou pomalejší a vybíravější, je potřeba dát více času a přizpůsobit jim množství jídla. Zaměřte se na menší, ale výživnější porce.“

Co když dítě nesnídá vůbec?

Více než třetina dětí do 7 let nesnídá. Odbornice na výživu upozorňuje: „Ne nadarmo se říká, že snídaně je základem dne. Měla by pokrýt přibližně 20 až 25 % celkové denní potřeby energie. Děti, které nesnídají, se dopoledne hůře soustředí, bývají rozptýlené a nemají energii. Pokud dítě nechce vůbec snídat, zkuste to postupně. Nejprve mu připravte teplý nápoj (kakao nebo čaj), pak postupně přidávejte malé porce jídla (kousek ovoce, pečiva), a takto se časem propracujte k normálním porcím. Předškoláky můžete motivovat snídaňovým kalendářem, kam budou dostávat za odměnu razítka nebo nálepky,“ radí dětská psycholožka Renáta Faltýnová.

Brumíkův raníček

Veselá snídaně pro nejmenší

Zkuste ráno začít písničkou, kterou pro malé ospalce připravil Brumík. Veselá písnička a krátká Brumíkova rozcvička jsou zaručeným receptem i na největší ospalce. Brumíkův raníček i s veselým videem najdete zde.  Maminky díky Brumíkovi navíc hravě zvládnou přípravu snídaně, ranní shon i malé ospalce. Měkké piškotové pečivo s přídavkem celozrnné mouky a tvarohovo-ovocnou náplní doplněné jogurtem, kouskem ovoce a vhodným nápojem, například čajem, splňuje požadavky na chutnou, vyváženou a jednoduchou snídani. Brumík Snídaně neobsahuje barviva ani konzervační látky. Oproti standardnímu Brumíkovi svačince je o 50 % větší a obsahuje tvarohovo-ovocnou náplň. Díky těmto atributům si jej spotřebitelé zvolili za nejlepší novinku v kategorii pečiva v programu Volba spotřebitelů 2012. Ochutnejte i vy nejlepší novinku roku 2012!

Nejčtenější materiály v rubrice Výživa:

  1. Nejlepší snídani na světě vám připraví Mixit
  2. Šílené diety, které jsme schopni podstoupit, abychom zhubli
  3. Jak využít v kuchyni mošt a zpestřit si tímto lahodným mokem některé pokrmy
  4. Markéta: Jak jsem vylaďovala postavu s Nutrendem
  5. Výživa vrcholových sportovců
  6. Když víte, co jíte… A když sušenky pomáhají dětem!
  7. Doc. MUDr. Pavel Kohout, Ph.D.: Žereme moc
  8. David Holzer pro Mistry s mistry: Jak má vypadat výživa (nejen) sportujících dětí
  9. Historie jogurtů a probiotik
  10. Jídelníček sportujících dětí
 

29. 10. 2012, 14.15:31

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist