Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Šílené diety, které jsme schopni podstoupit, abychom zhubli

Lucie TvrdoňováSpokojená klientka Lucie TvrdoňovéIva Málková
Katka PlandorováEva TuroňováMarcela Macáková

Novoroční předsevzetí jsou v plném proudu. Nejčastějším tématem bývá hubnutí. Vypukne 1. ledna a skončí ve většině případů zhruba do měsíce. Plní se tělocvičny, kupují nízkokalorická jídla a občas si někdo dokonce zahrává se svým zdravím.

Nevěříte? Pak si přečtěte názory několika vybraných odborníků, kteří se „živí“ zdravým životním stylem, umějí poradit a někdy se nestačí divit, co my – obyčejní smrtelníci – v honbě za snížení hmotnosti svému tělu provádíme. 

Lucie Tvrdoňová
Výživový poradce a zumba instruktor, Potštejn
www.lucietvrdonova.cz

Když pominu nesmyslné diety v podobě tablet a koktejlů je další nejšílenější dieta "přestat jíst". Ženy se mylně domnívají, že pokud sníží příjem potravy, zvýší pravděpodobnost, že budou hubnout. Omyl je ale pravdou. Tělo potřebuje energii a pokud mu ji nebudeme dodávat v podobě zdravého jídla, řekne si "POZOR, musím šetřit" a začne si ukládat zásoby do tuků. Zpomaluje se metabolismus a hubnutí je časem téměř nemožné.

 • Proto je  velmi důležité sestavit si ve spolupráci s odborníkem (člověk bez příslušných znalostí to nezvládne) vyvážený jídelníček, který dá tělu veškeré živiny, a přidat pohyb, díky kterému se zrychlí metabolismus a tělo nastartuje spalovací režim. Jednouché a jasné.


PhDr. Iva Málková
STop Obezitě (STOB)
www.stob.cz

Musím říct, že při hubnutí nehraje inteligence klienta vlastně žádnou roli  - lidé pod vlivem emocí ztrácí rozum a podléhají magickým nabídkám, zejména pokud je nabízí v reklamě nějaká známá osobnost. Pro mě je nejšílenější věčný koloběh hubnutí a nabírání - a kolik energie věnují lidi problematice hubnutí. Jeden úsek života tvrdě hubnou a jakmile zákonitě ostrou dietu poruší, dostanou se do druhého období, kdy se totálně přestanou kontrolovat a sbírají sílu nadměrným příjmem energie na další etapu hubnutí. A tak „prohubnou“ život a vždy na Nový rok ukazuje ručička na váze o něco více než při novoročním předsevzetí předchozího roku.

 • Jaká je moje rada? Nepodlehněte radikálním novoročním předsevzetím a pamatujte, že čím menší změnu uděláte tím je trvalejší!

Za všechny šílenosti pak příběh jedné mojí klientky, která vyzkoušela desítky diet, ale nejhorší byla ta podle jisté esoterické knihy. I když je docela racionální člověk, podlehla a vyzkoušela naprosté nesmysly, včetně ozařování červenou žárovkou. Dnes už spokojená klienta STOBu s úsměvem dodává, že možná tímto zázrakem nezhubla jen proto, že toho zanechala poté, co jí doporučená žárovka popálila břicho….

A chcete ještě jeden veselý příběh?  Jistá klientka si koupila „mýdlo na hubnutí“, u kterého byl text: po namydlení se budou kila rozpouštět jak tající sníh a varování, aby se ženy při mydlení vyhnuly oblasti prsou, protože ta by se jim také zmenšila.  Věřili byste tomu, že někdo uvěří takové pitomosti? 

Katka Plandorová
Instruktorka powerjógy
www.ilovejoga.cz

Diet sem si užila od 13 do 16 let, kdy jsem nejedla a o jídle nonstop přemýšlela. K tomu jsem seděla doma na zadku, takže jsem na to přemýšlení měla opravdu hodně času. Pak jsem při škole nastoupila do práce a kila šla dolů jen tím, že jsem měla na práci jiné věci. Jídlo pro mne přestalo být posedlostí a stalo se konečně normální záležitostí. Tenhle přístup si držím naštěstí dodnes.

 • Ráda si jídlo užívám, ale nemusím pořád něco přežvykovat. K tomu cvičím. Mně osobně se osvědčila jóga 3x týdně a tělo jakž takž drží figuru.

Eva Turoňová
Výživové poradenství a trenérství, Třinec
www.fitfactory.weebly.com

Diety, které lidé všech věkových kategorií zkouší, jsou někdy až hraničící nejen se zdravým rozumem, ale i se zdravím samotným. Asi nejběžnější je utkvělá představa, že když chcete zhubnout, je nejlepší se vyhnout jídlu úplně. S úsměvem na tváři mi pak klienti oznamují, že přesně ví, co je potřeba: "Nežrat!“  A pokud už náhodou připustí, že musejí jíst aspoň trochu, pak zkouší různé bláznivé jednostranné varianty - na výběr je dieta vajíčková, masová, ovocná, rýžová, těstovinová a podobné šílenosti. Myslí, že co potravina, to dieta…

Samozřejmě, například rýžový půst se používá k pročištění organismu, ale absolutně to není možné brát jako způsob života. Extra parádičkou je i tzv. tukožroutská polévka. Pamatuji dobu,  kdy moje maminka vařila kotle této „zázračné pochutiny“. A výsledek? Po nahlédnutí do hrnce údiv, při pojídání nevalné grimasy ve tváři a ta ztracená 2 kila, pro které to dotyční absolvují, byla za pár dnů zpátky.

V praxi jsem se setkala s mladou slečnou, která držela krabičkovou dietu. Skladba jídel postrádala základní principy redukční diety a potřebný denní příjem dané slečny byl naplněn ze 70%. Milá slečna chodila 3-4 x týdně cvičit a na oplátku prakticky "nedostávala najíst". Když konzultovala své nevolnosti a slabost s osobou, jež jí dietu navrhla, dostala odpověď, že je to normální. Tak se trápila dál….

 • Lidé jsou schopni opravdu udělat cokoliv, aby zhubli, a pramení to nejen z nevědomosti, ale bohužel i z kontraproduktivních rad nekvalifikovaných odborníků. Navíc aby byl člověk v kondici a zdráv, dietu by vůbec neměl držet. Pamatujte, že dieta se nedá držet celý život, zdravý životní styl ano!

Marcela Macáková
Šéfredaktorka internetových stránek www.aerobic.cz

Přes dvacet let se pohybu v médiích, konkrétně v tom úctyhodném oboru (smích), kterému se říká LIFE STYLE. Od roku 1998 provozuji stránky, kde publikují své postřehy instruktoři všech možných fitness odvětví, odborníci na výživu, a kam chodí také jejich klienti. Přečetla jsem si díky tomu stovky úsměvných historek o bláznivém hubnutí, které většinou naštěstí skončily dobře, ale nikdy nevíte... Po všech těchto zkušenostech mám pro vás velmi prosté rady.

 1. Nepodléhejte bombastickým reklamám -  co je dobré, prodává se většinou samo na základě doporučení. Zvlášť varovné jsou všechny sliby „bez práce“. Pamatujte, že nic není zadarmo. A nestačí jen sedět s rukama v klíně a cpát do sebe nějaké „zázraky“.
 2. Zvažte, zda opravdu potřebujete zhubnout. Někdy dvě tři kila navíc sice máme, ale jde možná právě o ten pověstný tuk na obalení nervů. Pokud máte volit mezi štíhlostí a pohodou, volte pohodu.
 3. O své výživě se poraďte s kvalitním odborníkem. Dejte na první dojem a intuici. Člověk, který vám ze dne na den převrátí život naruby a bude nabízet k zakoupení nějaké preparáty, je spíš obchodník než odborník.
 4. Když už chcete redukovat svoje kalorie sami, použijte aplikaci typu www.kaloricketabulky.cz, kde získáte nejen přehled zkonzumovaných kalorií, ale můžete si zapisovat i svůj jídelníček.Doporučuji začít ještě dnes :-)
 5. Cvičte. Rada velmi prostá a velmi účinná. Najděte si pohyb, který vás bude bavit, a dejte se poctivě do toho. Možná ztratíte přebytečná kila a jistě najdete radost a nové přátele.

Materiál byl v loňském roce připraven pro Novinky.cz, kde také v upravené verzi vyšel.

Nejčtenější články na téma Výživa:

 1. Nejlepší snídani na světě vám připraví Mixit
 2. Šílené diety, které jsme schopni podstoupit, abychom zhubli
 3. Jak využít v kuchyni mošt a zpestřit si tímto lahodným mokem některé pokrmy
 4. Markéta: Jak jsem vylaďovala postavu s Nutrendem
 5. Výživa vrcholových sportovců
 6. Když víte, co jíte… A když sušenky pomáhají dětem!
 7. Doc. MUDr. Pavel Kohout, Ph.D.: Žereme moc
 8. David Holzer pro Mistry s mistry: Jak má vypadat výživa (nejen) sportujících dětí
 9. Historie jogurtů a probiotik
 10. Jídelníček sportujících dětí
 

text: Marcela Macáková – 04. 01. 2014, 20.32:12

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist