Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Rozhovor s koordinátorkou kursů profesního vzdělávání Martinou Zápotockou: Ráda dělám práci, která má smysl!

Martina Zápotocká žije v Praze se svým přítelem a psem. Vystudovala vzdělávání dospělých a nejprve se věnovala čistě personalistice, později se stále více přibližovala andragogice. V současné době je koordinátorkou projektu PROFI ŽENA – střední Čechy, kursů pro podnikatelky a zájemkyně o podnikání. Současně pracuje jako projektová manažerka. Má ráda dobré knihy, přátele a smích a brzy se chystá na mateřskou dovolenou.

Jaké to je být manažerkou vzdělávacího programu pro ženy podnikatelky?
Rozhodně je to práce motivující. Neustále se potkávám s novými lidmi, od kterých se vždy něco naučím. Vzdělávání má navíc tu skvělou vlastnost, že člověk bezprostředně vidí výsledky svojí práce. Na jednu stranu se jedná o mnohdy náročnou komunikaci s úřady a garanty projektu, finanční řízení, monitoring a kontrolu jednotlivých aktivit a procesů. Na druhou stranu když se uzavře cyklus kursů a uvědomím si, kolik účastnic úspěšně absolvovalo naše školení, která jim reálně mohou pomoci v jejich práci a v životě, mám z toho velkou radost. Často totiž dostáváme od absolventek zpětnou vazbu s jejich konkrétním příběhem. Mě i mé kolegy v týmu vždy potěší, že se můžeme podílet na projektech, které mají viditelný, praktický a pozitivní dopad na rozvoj drobného podnikání účastnic našich kursů.

Co Vás v rámci Vaší práce na koordinaci kursů nejvíce překvapilo?Rozhovor s koordinátorkou kursů profesního vzdělávání Martinou Zápotockou: Ráda dělám práci, která má smysl!
Vždy znovu mě překvapí, s jakým nadšením a odhodláním ženy na kursy přicházejí. Doslova dychtí po informacích, zavalují lektory doplňujícími dotazy a svým zápalem přispívají také k dalšímu zdokonalování jednotlivých školení. Účastnice si vyměňují zpětnou vazbu na své podnikání i mezi sebou; vytvoření neformálního networku žen podnikatelek je jednou z nečekaných přidaných hodnot projektu.
Velmi příjemně mě také překvapilo, že projektu vyslovují podporu i respektované osobnosti veřejného života. Například jsem byla překvapená, když se na nás přišla podívat renomovaná módní návrhářka paní Ivana Follová, které si moc vážím. Dokonce se zúčastnila naší tiskové konference a podpořila projekt v médiích.

Velká část účastnic vašich kursů jsou maminky na mateřské dovolené, které právě v tomto období přišly s nápadem na vlastní podnikání. Čím si to vysvětlujete?
Vnímám posun mezi dřívějšími kursy PROFI ŽENY, které byly otevřeny podnikatelkám z Prahy, a sérií školení, která teď končí – která byla určena podnikatelkám ze středních Čech. V menších městech a na vesnicích, kde naše účastnice žijí, je pracovních příležitostí nedostatek. Maminky jsou proto nuceny svoji situaci na trhu práce řešit více aktivně, nikoli pouze čekat, že se vrátí k původnímu zaměstnavateli nebo že snadno najdou práci jinou.
Na druhou stranu život na malém městě dává těmto dámám spoustu přirozených impulsů pro podnikání v mnoha oblastech tamního života, navíc v méně konkurenčním prostředí než třeba v Praze.

I Vás teď čeká mateřská. Co si od toho – po zkušenosti s PROFI ŽENOU – slibujete?
Nebojím se, že bych vypadla z pracovního tempa a nastavení mozku na intelektuálně náročnější činnosti (smích). Držím se svých koníčků i několika svých pracovních úvazků; věřím, že se můj režim při mateřské nezmění tak radikálně.
Ale jestli se ptáte, do jaké míry jsem se inspirovala účastnicemi našich kursů – a vlastně i našimi lektorkami, které jsou rovněž podnikatelkyna volné noze – tak musím říct, že tato zkušenost pro mě naopak byla dokladem, že podnikání není pro mě. S velkým respektem sleduji cestu těchto žen za naplněním jejich obchodních plánů i životních snů. Ale já nejsem natolik dobrodružně založená: podnikání je pro mě jedna dlouhá, nikdy nekončící šňůra rizik a nejistoty, které bych asi neuměla dobře snášet. O to raději ale napomáhám v jejich snažení těm, které se odváží vrhnout do dobrodružství jménem podnikání.

Po čem se Vám bude nejvíc stýskat?
S PROFI ŽENOU jsem strávila pět let. A je to zároveň moje první práce, která není založená na zisku. Nejvíc se mi určitě bude stýskat právě po smysluplnosti téhle práce. Zkrátka ráda dělám práci, která má smysl!

PROFI ŽENA jako projekt v současné době končí, ale společnost Odyssey jistě dříve nebo později přijde s nabídkou dalších kvalitních vzdělávacích produktů, které budou reagovat na aktuální poptávku ze strany podnikatelek. Kromě toho ale existuje také celá řada dalších projektů pro osobní i profesní rozvoj žen; jejich přehled můžete nalézt například na internetových stránkách Evropského sociálního fondu na adrese: www.esfcr.cz.

 

26. 08. 2014, 21.11:08

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist