Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Reflexe power jógy v současném světě

Za posledních několik let vzrostlo vyhledávání slova power jóga mnohonásobně. Za pět let urazilo toto cvičení kus cesty. Někdo hledá cvičení a power jóga ho v tomto ohledu uspokojí. Uvolní, protáhne a posílí celé tělo a po odcvičené lekci se člověk cítí velice příjemně. Cítí klid a pohodu. V těle proudí energie, ztuhlé svaly se uvolnily a protáhly. Po pravidelném cvičení powerjógy se tělo prorýsuje a dozná viditelných změn. Tyto změny však nepřijdou jen tak. Je nutné pravidelné cvičení a trénovat pevnou vůli. Pouze za měsíc se výsledek, viditelný na fyzickém těle, nedostaví. Srovnáte-li ale své fotky z období, kdy jste začali cvičit power jógu a například po pěti měsících cvičení, uvidíte změny. Tělo se vytvarovalo. První, čeho si všimnete, bude vzpřímený stoj. Power jóga rozvíjí a zlepšuje postavení těla a tím pádem také vnitřní pocity, které vyzařují navenek. Když máte svěšená ramena, povolený trup, energie z vás nečiší. Když se ale správně postavíte, rozevřete ramena a prodloužíte tělo, tak získáte pocit energie a síly. Získáte větší sebevědomí. Postava je štíhlejší, svaly jsou protaženější, a když vyzkoušíte svoji ohebnost, zjistíte, že se velice dobře předkloníte oproti době, kdy jste začínali cvičit. Velkým přínosem cvičení je, že power jóga uvolňuje záda a často působí jako vhodný prostředek, když vás záda bolí z kanceláří, z neustálého sezení nebo z jednostranného zatížení při sportovní aktivitě. Power jóga jako doplněk k ostatním sportovním aktivitám je vhodná kompenzační aktivita, která redukuje jednostranné zatížení. Většinou se jedná o hledání vhodných pohybových kombinací. Jenom jeden směr nestačí. 

Cvičením power jógy získáte kontrolu nad svojí váhou. Někdo tvrdí, že zhubnout můžete pouze aerobním cvičením. Já však nesouhlasím. Sám jsem si vyzkoušel na sobě, že power jóga upravuje chutě. Z hlediska fyziologie jednoznačně působí na celý endokrinní systém (stlačováním reflexních bodů) a na metabolismus. Dokáže metabolismus stimulovat a upravovat. Je to přirozený proces, který pozice power jógy vyvolávají v lidském organismu na základě poloh těla. Fyziologické účinky power jógy jsou výborným spojencem v boji s civilizačními chorobami. Vede k optimalizaci životních funkcí na základě pravidelného cvičení pozic, řízení dechu a obnovováním energetických center v těle. Protažením celého těla a prohloubením dechu dochází k prokrvení tkání, intenzivnímu odvádění škodlivých látek z organismu a revitalizaci organismu. Na povrchu pleť doznává změn ve směru projasnění a uzdravení. Vrásky mizí z obličeje a dochází k obnovení vitální energie. Zlepšuje se trávení a zrychluje metabolismus, což působí na redukci tukových zásob v těle

Díky power józe se můžete vydat i na delší cestu, než jen na formování těla. Kdo slyší, kdo vnímá a je citlivý k sobě, uslyší, co cvičení pozic říká. Otevírá mysl, uklidňuje ji. Když dojde ke zklidnění mysli, nastává vnitřní klid. Klid je rozhodující v případě, že se vydáváte na cestu poznání. Poznáváte sebe sama. To poznání je často překvapující. Zjišťujete o sobě nejrůznější věci, které jste dříve, zahlceni informacemi a neklidem, nepoznali.  Poznání vnitřního klidu vám dává nadhled na situacemi, kterými procházíte každým dnem. Klid vám pomáhá být pevně na nohách a neznepokojovat se zbytečnostmi. Neznamená to apatičnost. Vůbec ne. Naopak vaše cítění se rozvíjí víc a víc. Jen začnete intenzivněji rozlišovat podstatné věci od nepodstatných, nacházíte rovnováhu a vyrovnanost s okolím, ve kterém žijete a s lidmi, kteří vás obklopují. Mnozí také odcházejí, protože ta proměna, kterou procházíte, mění vaše postoje a názory, čímž se vám čistí cesta, po které jdete. Je krásné ji vnímat a cítit. Je krásné ji poznat a neustále objevovat. Nebraňte se poznání. V poznání přichází radost a klid.

Vašek Krejčík, BMSA

 

text: Václav Krejčík, foto: archiv autora – 11. 05. 2008, 14.22:16

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist