Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Přehled vysavačů na českém trhu

Důležitým pomocníkem při úklidu domácnosti je kvalitní vysavač. „Na českém trhu dnes ale najdeme více druhů vysavačů, které se od sebe zásadně liší svou funkcí, a proto je dobré mít přehled, z čeho můžete vybírat. Vysavač vám může výrazně ulehčit život a pomoci s udržováním čistoty ve vašem obydlí, ale také vám může uškodit a přidělat práci,“ říká odborník Jiří Najman zástupce firmy Husky v ČR.

Klasické přenosné vysavače

Nejčastějším a nejznámějším zástupcem vysavačů je klasický přenosný vysavač, který je napájen z elektrické zásuvky. Skládá se z hadice s koncovkou pro nasávání vzduchu spolu s prachem, hlavní části vysavače, kde je ukryt ventilátor poháněný elektromotorem a sáček na nečistoty. Do ventilátoru vstupuje vzduch úzkým otvorem, na vzduch působí odstředivá síla, která jej tlačí do stran a takto vzniká ve středu kotouče nižší tlak než na jeho stranách. Tlak vzduchu ve ventilátoru je pak menší než vně, a proto vysavač nasává okolní vzduch.

Akumulátorové vysavače

Od klasických se liší hlavně způsobem napájení, které je z vestavěného akumulátoru. Tyto vysavače používají NiMH akumulátory a výkonnější modely Li-Ion baterie.  Princip funkce je jinak stejný. Na trhu najdeme tyčové akumulátorové vysavače, vhodné pro rychlý úklid zejména v kuchyni, ale i výkonnější modely, které si troufají i na úklid v malém bytě.

Centrální vysavače

V Kanadě a zemích severní Evropy je tradičním vybavení většiny domů a bytů, u nás získává stále větší popularitu. Centrální vysavač je považován odborníky za nejzdravější způsob péče o čistý domov.

Centrální vysavač se skládá z hadice s koncovkou, trubního rozvodu, který je schován ve zdi a agregátu umístěného ve sklepě, garáži, technické, či jiné nebytové místnosti. Principem centrálního vysavače je, že nasávaný vzduch s nečistotami projde hadicí, trubním rozvodem, přes filtr, a pak odchází ven mimo dům. Tím zabrání zvíření jemných částeček, mezi nimiž jsou prach, alergeny a další nečistoty a jejich opětovnému usazení na nábytku.

Největším a hlavním benefitem centrálního vysavače tedy je, že se vzduch nevíří v pokojích, ale je odváděn mimo obytné místnosti a po přefiltrování i zcela mimo dům.

Robotický vysavač

Vycházejí z touhy lidí po bezpracném úklidu. Robot se pomocí senzorů pohybuje po místnosti a nasává nečistoty, které potká. Jejich princip je podobný jako u akumulátorových vysavačů, jen v malém těle opatřeném senzory pohybu a s nižším výkonem. Takoví roboti nedokáží vyloženě uklidit domácnost a je nutné k nim přistupovat pouze jako k doplňku.

Výhodou robotického vysavače pro někoho může být jeho automatická funkce. Mezi nevýhody patří opět nezdravé víření prachu, zanedbatelný výkon a malá nádoba na prach. Mnoho modelů přitom rozhodně není levnou záležitostí.

 

22. 03. 2016, 17.42:54

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist