Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Přehled pomůcek na cvičení

Pokud chodíte cvičit na různé lekce - ať aerobiku nebo jiných druhů cvičení, určitě jste se setkali při cvičení s nějakou cvičební pomůckou. Zde bych vám chtěla nabídnou pro lepší orientaci malý přehled nejvíce používaných pomůcek v českých fitcentrech a tělocvičnách.

Gumičky – asi nejběžnější a nejlevnější pomůcka na kterou můžete při hodinách narazit. Existují dva základní typy gumiček:
Úzká guma dlouhá cca. 35-40cm spojená do kruhu, ke cvičení se většinou spojují dvě dohromady. Jejich odpor je rozlišen barvou, zelená pro začátečníky a rehabilitaci, pro posílení paží více poslouží oranžová a žlutá. Dobře se posílí nejen paže, ale i hýždě a nohy. Jednoduchá na používání, žádná složitá technika, cenově přívětivá, za jednu dáte  50-60 Kč.

Theraband - druhý typ, pás gumy dlouhý 1,2m, větší šířky než úzká  předchozí guma, s volnými konci. Guma se opět používá jednak k posilování, tak i  k protahování. Zde je odstupňování následující : žlutá má nejmenší odpor, pak je zelená, modrá a červená je s nejsilnějším odporem. V prodeji ji seženete za 100 – 120Kč.Činky Kettler

Činky – není myslím nutné vysvětlovat, jak vypadají a k čemu slouží, jsou k dostání v mnoha provedeních od plastu, přes vinyl, molitan až  po potažení neoprenem. A rovněž v různých váhách. Při posilování u malé zátěže (0,5kg – 2kg) nemusíte očekávat výrazný nárůst svalové hmoty ála Rambo. Jedná se pouze o efektivnější procvičení svalstva. Cena je od 59Kč.

Step -  mezi další hojně využívanou pomůcku patří step. Jedná se o stupínek různé (často nastavitelné) výšky, 15 – 30cm, ze dřeva nebo speciálního plastu.
Účinky cvičení na stepu jsou  formování  s důrazem na práci dolních končetin, boků a hýždí a zároveň  redukční cvičení. Cena bývá dle materiálu a výrobce od 300Kč nahoru. První kroky na stepu doporučuji pod dohledem instruktora.

Overball – stále populárnější pomůcka a to ne pouze na aerobik. Jde o balónek vyroben z velmi kvalitního syntetického materiálu v barvách: modrá, žlutá a červená. Má velmi široké použití :
•  cvičební program Balantes na podložce technikou Pilates
•  aerobik
•  využití pro hry, rehabilitaci, dechová cvičení (nafukování brčkem), pro psychomotoriku, posilování a kondiční tělocvik
•  slouží k podkládání různých částí těla, vodní terapii, velice dobrá pomůcka pro řidiče k podložení zad.
Fittball KettlerNejčastěji se setkáte s průměrem 26cm, nosnost je kolem 150kg a cena od 100-150Kč. Overball  se dá sehnat v prodejnách sportu i zdravotnických potřebách a lékárnách.

Fitball - z podobného materiálu - jen ve větším provedení - je další velice prima pomůcka:  Fitball/Gym ball (gymnastický míč). Gymnastický míč umožňuje provádět mnohostrannou činnost ke zpevnění i k relaxaci. Cvičení s tímto míčem snižuje napětí organismu, posiluje břišní a zádové svaly a aktivuje klouby.Vhodný je i jako náhrada židle nebo křesla do obýváků, k počítači apod. Dělá se v několika průměrech od 55,65, 75, 85 až po 95cm. Výběr se liší výškou, obecně čím jste vyšší tím větší míč. Většině žen vyhovuje míč o průměru 65 – 75cm. Cena se pohybuje od 200Kč (v hypermarketu nedoporučuji, hrozí kratší životnost) až 600Kč.
Ovály a nafukovací disky - z nafukovacích pomůcek existují ještě různé ovály a nafukovací disky pro trénink stability a jiná cvičení. Ceny se pohybují od 100Kč – 500 Kč.

Slide pás – v některých fitcentrech jde narazit na Slide aerobic. Při cvičení se využívá dlouhých kluzkých pásů a speciálních návleků na boty. Slide aerobic spočívá jednoduše řečeno v jízdě z jedné strany slidu na druhou. Strany jsou zakončeny pevnými bloky, od kterých se odrážíme. Slide aerobic je velmi šetrný ke kloubům a k páteři, neboť se neuskutečňují žádné poskoky, ani nárazy. Cena hodin různá, od 80 Kč/hodinu.

Bosu Balance Trainer je balanční pomůcka ve formě půlbalónu s pevnou podložkou, používá se oběma stranami nahoru (odtud název BOSU = BOth Sides Up). Je to žhavá novinka ve fitness. Pevná plocha má 63,5cm v průměru, kopule by měla být nafouknutá do výšky cca 22cm. Lze na něm provádět aerobní a posilovací cvičení stejně jako protahovací cvičení se zaměřením na centrum těla a na procvičení rovnováhy. Cena je poměrně vysoká (3500 – 4500Kč), proto doporučuji zajít na kvalitně vedenou hodinu, kde nejen ušetříte, ale vyvarujete se i chyb při cvičení.Výrobky BOSU®  prodává a školící akce pořádá společnost FACE CZECH, s.r.o.

Flexi bar neboli pružná tyč je náčiní, které uvedením do kmitavého pohybu přiměje k práci hluboké svaly zádové, veškeré břišní svalstvo a svaly pánevního dna. Pravidelný trénink s flexi barem napravuje chybné držení těla, posiluje ochablé hluboké svalstvo a zlepšuje senzomotorické vlastnosti. Cena je od 1900Kč a výš. Stejně jako u bosu je lepší cvičení pod dohledem kvalifikovaného cvičitele.

Zátěže na kotníky a zápěstí – Jde o zapínatelné pásy určené buď na zápěstí nebo na kotníky. Váží od 0,5kg. Zátěže používáme hlavně pro posilování svalů horní poloviny těla. Ta je na rozdíl od dolních končetin při aerobních blocích zanedbávána. Zátěže nepoužíváme při: warm- up (zahřátí), v koordinačně těžkých cvicích a pokud jsme začátečníci, kdy úplně stačí  zvládnout cvik bez zátěže. Pro spodní polovinu těla pouze ve statických cvicích.

Tyče – většinou kovové tyče dlouhé od 1m,  těžké od 5kg, se využívají k posílení jak horní poloviny těla, tak k posílení nohou pomoci různých výpadů a squatů. Důležité je správné provedení, takže opět doporučuji zajít do fitcentra na ukázkovou hodinu.

Podložky – je to nepochybně nejpoužívanější pomůcka a zároveň nejvíce opomíjená. Existují různé úpravy (neopren ,molitan, guma..) a délky a záleží z velké části na každé z vás, kterou upřednostníte. Zvláštními typy podložek je např. dohustitelná podložka s masážními výstupky, vhodná pro sezení, reflexní masáž a  balanční  cvičení nebo 100%  přírodní neklouzavá podložka na jógu obarvená pouze přírodními barvivy. Nabídka je široká a cenové rozpětí rovněž, od 59Kč – 1000Kč.
 

Věřím, že veškeré uvedené pomůcky pomohou ozvláštnit a zpestřit cvičení a prospějí znovu o trošičku více ke zlepšení kondice a vylepšení postavy. Tak vzhůru do cvičení!!

 

Tabulka pomůcek ke cvičení

Pomůcka

Cena

Vhodná pro cvičení doma bez dozoru cvičitele

Úzká guma

50-60Kč

ano

Theraband

100- 120Kč

ano

Činky

od 59Kč

ano

Overball

100-150Kč

ano

Fitball

200-600Kč

ano

Nafukovací ovály a disky

100-500Kč

ano

Step

300- 1500Kč

částečně

Bosu Balance Trainer

3500-4500Kč

ne

Flexi bar

od 1900Kč

ne

Zátěže na kotníky a zápěstí

od 150Kč

ano

Tyče

od 150Kč

ano

Podložky

59-1000Kč

ano

Slide pásy

neuvedeno

ne

 

text: Mgr.Monika Vašková, foto: Kettler, FACE CZECH – 24. 03. 2008, 18.42:37

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist